Telefonda Keylogger olduğunu nasıl anlarım?

Tarattım hiçbir şey bulmadı konuda arkadaşların söylediği gibi bazı virüsler yakalanmıyormuş hesaplarınız çalınırsa anlarsınız diyorsunuz şaka mı bu cidden ya? Kalp krizi falan geçireceğim herhalde dünden beri avanak bir dolandırıcının Google mailden yaptığı phising yüzünden paranoya oldum. Ya yalvarırım biri yardım etsin ben format atmayı da bilmiyorum bir sürü türü varmış bilgisayarcıya falan götürsem o çözer mi? Google hesabından dün bir dolandırıcı phising yaptı sanırım phising saldırısına da kurban gittim sifrelerimi değişip 2FA ekledim ama link Samsung internetimde açıldı tarayıcıma telefonuma hesaplarıma bir şey olmaz değil mi? Ne yapmam gerekiyor bu hesabı silip telefona ve bilgisayara format mı atmalıyım çünkü hesabın şifresini değiştikten sonra fotograflarimi da PC'ye indirmeye çalıştım bu linkler virüsler cookies hakkında bilgim yok bir şekilde PC'ye Wi-Fi'ya her yere erişebilir mı virüs cookies bir şey ile lütfen bilen biri yanıtlasın ne yapmam lazım.

Sonuç olarak ne yapmam gerekiyor benim durumum sanırım phising g-mail hesabıma gelen linke tıklayıp sanırım şifre yeniledim ardından gariplik sezip şifremi normal linkten yenileyerek 2FA açıp kapattım. Yönlendirilen link Samsung tarayıcıydı Samsung accontuma kadar değiştim bu cookies bilgisinden hesaplarımı girebilir mi Wi-Fi'ya ve diğer cihazlara sızabilir mi telefonumdaki hesaplarıma erişebilir mi cihaza virüs sokabilir mi benim şifre değiştirmek ve 2FA açmak dışında yapmam gereken ne var bu Google hesabına erişirler diye bu hesabın içindekileri bir yere yediklemek Google hesabından kurtulmak ve format atmak mı çözüm cidden çok endişeliyim yardımcı olursan çok sevinirim ne yapmam gerekiyor?

Hesap şifresini değiştirsen bile hesabın şifresi karşıya gidecektir. Çünkü bu keylogger virüsü olduğu için klavyede ne yazdığını takip eden bir virüstür. Panik yapmayın format atın derim.

Şimdiden geç yazdıysam başınıza kötü olaylar gelmişse geçmiş olsun. Kusura bakmayın. Ne kadar aciz durumda olduğunuzu farkındayım. Hiç kimse benim yerime yazamamış bile. :(

Hesap şifresini değiştirsen bile hesabın şifresi karşıya gidecektir. Çünkü bu keylogger virüsü olduğu için klavyede ne yazdığını takip eden bir virüstür. Panik yapmayın format atın derim.

Şimdiden geç yazdıysam başınıza kötü olaylar gelmişse geçmiş olsun. Ne kadar aciz durumda olduğunuzu farkındayım. Hiç kimse benim yerime yazamamış bile. :(

Hocam yanıtınız için teşekkürler ama biraz geç yanıt vermişsiniz birçok forum ortamında konuyu arattım çözüm de buldum. Öncelikle zaten telefonumda mevcut bir keylogger yokmuş. Telefoncuya götürüldü 26 Temmuz tarihinde telefoncu telefonumu 4-5 saat aradı taradı sonrasında bir yazılım data restore tool Smart Switch ve huaeweiapgallery sayesinde yedekleme alıp yedeklemeyi geri yükledi sanırım telefonum geldiğinde arama kısmında huaeweiapgallery gizlilik sözleşmesi vs artı olarak yüklü uygulamalar gördüm bunu da paranoya yapıp konu açtım kimi bunu room tool zararlı yazılımlarda trojan olur dedi kimi reklam dedi sonuç olarak adam Google ve Samsung'un kendi orijinal yazılımıyla yedekleme alıp kurmuş telefonumda da bir şey yokmuş.

Ayrıca konuda bahsettiğim phising saldırısı ve keylogger bambaşka şeyler benim şüphem psihingten trojan bulaşır mıydı ki GitHub'dan çekilen altyapılarda öyle linkten bulaştırmada yok en fazla cookie çalmak var şifre değiştiğiniz 2FA getirdiğinizde bu da etkisiz oluyor zaten. Gelen uygulamalardan şüphelenmemin sebebi ise telefona ilk format attığımda brain test Vodafone gibi uygulamalar gelmiyordu sonra şüphelenip hard reset attım bununda samsung mobile services manager uygulamasının önerdiği uygulamalar olduğunu fark ettim bu da samsungun gömülü uygulamasıymış önerilen uygulamalardan sonra devama tıklarsanız otomatik seçilen uygulamalar sanırım iniyor yan konuda bir arkadaşa bu konuyu sordum ama forum ortamlarında durumu tam anlamadılar reklam dediler telefon satan firmalara para ödüyorlar sanırım samsungla ilgili bir durum samsungun gömülü uygulaması dediğim gibi cihaz kurulurken uygulama öneriyor otomatik vodafone brain test gibi oyun uygulamalarını kendi seçip devam tuşuna bastığınızda cihaza yüklüyor istemezseniz kaldırabiliyorsunuz bunu önermesinin sebebi sizce samsung yazılımının içine zararlı yazılım bulaşması mı stock rom eklememe gerek var mı sizde biliyorsanız yanıtlayabilirsiniz isterseniz diğer arkaşada sordum ama şimdiden teşekkürler.

Hocam yanıtınız için teşekkürler ama biraz geç yanıt vermişsiniz birçok forum ortamında konuyu arattım çözüm de buldum. Öncelikle zaten telefonumda mevcut bir keylogger yokmuş. Telefoncuya götürüldü 26 Temmuz tarihinde telefoncu telefonumu 4-5 saat aradı taradı sonrasında bir yazılım data restore tool Smart Switch ve huaeweiapgallery sayesinde yedekleme alıp yedeklemeyi geri yükledi sanırım telefonum geldiğinde arama kısmında huaeweiapgallery gizlilik sözleşmesi vs artı olarak yüklü uygulamalar gördüm bunu da paranoya yapıp konu açtım kimi bunu room tool zararlı yazılımlarda trojan olur dedi kimi reklam dedi sonuç olarak adam Google ve Samsung'un kendi orijinal yazılımıyla yedekleme alıp kurmuş telefonumda da bir şey yokmuş.

Ayrıca konuda bahsettiğim phising saldırısı ve keylogger bambaşka şeyler benim şüphem psihingten trojan bulaşır mıydı ki GitHub'dan çekilen altyapılarda öyle linkten bulaştırmada yok en fazla cookie çalmak var şifre değiştiğiniz 2FA getirdiğinizde bu da etkisiz oluyor zaten. Gelen uygulamalardan şüphelenmemin sebebi ise telefona ilk format attığımda brain test Vodafone gibi uygulamalar gelmiyordu sonra şüphelenip hard reset attım bununda Samsung Mobile services Manager uygulamasının önerdiği uygulamalar olduğunu fark ettim bu da Samsung'un gömülü uygulamasıymış önerilen uygulamalardan sonra devama tıklarsanız otomatik seçilen uygulamalar sanırım iniyor yan konuda bir arkadaşa bu konuyu sordum ama forum ortamlarında durumu tam anlamadılar reklam dediler telefon satan firmalara para ödüyorlar sanırım Samsung'la ilgili bir durum Samsung'un gömülü uygulaması dediğim gibi cihaz kurulurken uygulama öneriyor otomatik Vodafone brain test gibi oyun uygulamalarını kendi seçip devam tuşuna bastığınızda cihaza yüklüyor istemezseniz kaldırabiliyorsunuz bunu önermesinin sebebi sizce Samsung yazılımının içine zararlı yazılım bulaşması mı stock ROM eklememe gerek var mı sizde biliyorsanız yanıtlayabilirsiniz isterseniz diğer arkaşada sordum ama şimdiden teşekkürler.

Maalesef fazla zamanım olmadığı için 1 ay geç bakıyorum malum tatildeyim. Stock ROM eklerseniz iyi olur. Ancak Custom ROM'larda özelleştirme gibi stock ROM'da olmayan özellikler mevcut oluyor. Mesela yeni ayarlar ekleniyor, çeviri hataları düzeltiliyor vs. gibisinden. Kötü yanı ise güncellemeyi Samsung vermesinden dolayı sadece stock ROM'lara güncelleme veriyor Custom ROM'lar Samsung politikalarında yasal olmadığından güncelleme desteği verilmiyor.

(Söylemeyi unuttum) Samsung'un sistem uygulamaları sizin tercihlerinize bağlı olarak önerir. Öneri yaparken neyi indirdiğinize bağlı olarak bu uygulamalar değişir. Ayrıca herhangi bir şey yapmanıza gerek yok. ROM atmak isterseniz o biraz tercih meselesi güncelleme almak isterseniz yeniden ROM attırabilirsiniz. Öneri olduğu için otomatik indirebilir. Telefonunuz bu durumda birşeylerden şüphelenmiş olamaz siz yanlış anlamışsınız olayı.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı