Telefonu Buzlukta Unutmak

MuğlaFethiye

Hectopat
Arkadaşlar telefonum alev alma derecesinde ısınmıştı şarjı da bitiyordu telefonu buzluğa koydum, 10 saniye sonra alıp şarja takacaktım fakat telefonu buzlukta unuttum. 1,5 saat sonra telefonun buzlukta olduğu aklıma geldi. Aldım hemen pirincin içine koydum çözünmeye başlayınca içindeki suyu pirinç emsin diye sizce doğrumu yaptım? Başka yapmam gereken bir şey var mı? Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle donan bataryayı takıp çalıştırmayın. Garantisi var ise garantiye arıza hikayenizi anlatarak başvurun. Profesyonel olarak içerisi açılıp temizlenmesi gerekir. Su ile temas eden diz üstü bilgisayarların anakartı tinerle silinir. Bunda aynımı bilemem.

Buradan sonrası tamamen şans. Anladığıma göre buzlukta telefon tek başına bulundu. Nem telefonu bozmuş olabilir veya dokunmatik ekran şişmiş olabilir veya pil zarar görmüş olabilir. Telefonun sıcaklığı 100 derece dahi olsa buzluğa koyulmamalıdır. Telefonun sıcaklığı yüksekken şarja takmayı veya kullanım sırasında şarj etmeyi önermiyorum. Batarya ısıdan etkilenip patlayabilir. Onu kendi haline bırakıp 5-6 dakika sonra şarja takmak en sağlıklı yöntem.

Telefon çok ışırı ısındığın da batarya çıkarılmalı. Bir başka alternatif ise telefon kapatılmalı. Buzluğa koymak çok tehlikeli, telefon hala kullanılabilir hal de ise şanslısın.

İş işten geçtikten sonra doğru işlemi yapmışsınız diye düşünüyorum. Biraz vakit alabilir. Yerinizde olsam en az bir gün daha bekletir, açmazdım.

Daha sonrası için ise telefon ısındığında çıkarılabiliyorsa bataryasını çıkarın çıkmıyorsa 5-10 dakika dışarıda hafif beklettikten sonra birkaç dakika buzdolabının alt kısmına hatta varsa yumurtalık bölümüne (genelde daha sıcak olur) bırakabilrisiniz ancak derin dondurucuya koymak iyi bir fikir değil. Unutmasaydınız bile yüksek sıcaklığa ani aşırı soğuk ile yanıt vermek doğru değil. Alt tarafta unutsaydınız bu kadar sorun da yaşamazdınız.

Yeni Telefon bakınmaya başla Çamaşır makinasında yıkanan ve Derin Dondurucuda donan Telefon'dan hayır gelmez kardeşim 3220'yi pantalonu ile yıkatmış günler sonra aklına gelmişti tabiki mort...

Isınınca telefonu buzluğa koyma gibi bir saçmalık yaparken de sorsaydınız keşke.

Telefonunuz fazla ısınırsa frekans düşürür. Bu da çare olmuyorsa kendini resetler veya kapanır zaten. Bu tür tuhaf şeyler yapılmasına gerek yok. Buzlukta nemden dolayı bir miktar buz oluşmuş olabilir. Pirinç gibi nemi alan bir yerde çözülmesini beklediyseniz sorun olmayabilir. Ekran veya bataryaya ne gibi bir zarar verdiğini kestiremeyiz ama genelde çalışma sıcaklıkları içinde olmasa da -20 çok düşük değil. Tekrar hayata dönmesi zor bir ihtimal sayılmaz.

Kısacası nemden kurtulduysa cihazı çalıştırıp durumuna bakın.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı