Telefonu sabaha kadar şarjda bırakmak ne kadar zararlı?

1Mehmet_Bey

Centipat
Daha fazla  
İnternette kimisi sıkıntı olmaz derken kimisi bataryayı öldürür demiş. S22 kullanıyorum, akşam şarj edip sabah şarjına bakınca %95 falan oluyor. Fakat telefonu gece boyunca şarjda bırakınca sabah şarjı doğal olarak %100 oluyor. Bu da demek oluyor ki gece telefonun şarjı azaldıkça şarj işlemi başlayıp duruyor. Bu batarya ömrünü ne kadar etkiler? Veya şarj %100 olduğunda şarj işlemini tamamen kesecek bir rutin ayarı falan var mı.*

Son düzenleme:
İnternette kimisi sıkıntı olmaz derken kimisi bataryayı öldürür demişS22 kullanıyorum, akşam şarj edip sabah şarjına bakınca %95 falan oluyor. Fakat telefonu gece boyunca şarjda bırakınca sabah şarjı doğal olarak %100 oluyor. Bu da demek oluyor ki gece telefonun şarjı azaldıkça şarj işlemi başlayıp duruyor. Bu batarya ömrünü ne kadar etkiler? Veya şarj %100 olduğunda şarj işlemini tamamen kesecek bir rutin ayarı falan var mı.*
Yeni telefonlar sarj dolunca bağlantıyı keser diye biliyorum, yine de bence riske atmaya değmez, açın 1 saatlik 2 saatlik zamanlayıcı dolunca çıkarın. Sarjınız %102 falan olduğunu görünce pişmanlığınızı geri almanız pahalı olur.

Zararlı değildir. Akıllı telefonların şarj devreleri(hatta tablet ve dizüstü bilgisayarlardakiler dahil) pil tamamen dolduğunda ona verilen akımı keser ve cihaz kendi ihtiyacını adaptör üzerinden sağlar.

Samsung ise "Pili korur" özelliği var. %85'de şarjı keser.

Telefon için en ideal şarj yöntemi bataryayı ne tam doldurun ne tam boşantın bunun takibini yapmak için bir uygulama var accubattery diye siz şarj'a koyduğunuzda uygulamadan ayar yapabilirisiniz tabii ama uygulama bunu %80 olarak belirlemiş %80 olduğunda sizi uyarıyor sizde şarjdan çıkarıyorsunuz ve bu yöntem de bataryanın ömrünü uzatıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı