Telefonun ekranı kendi kendine hareket ediyor ve işlem yapıyor

Telefonunuzu hangi işlerinizde kullandığınızı bilmiyorum fakat yerinizde olsam herhangi bir casus yazılımın varlığından şüphe etseydim öncelikle bir teknik uzmandan yardım alırdım çünkü başta casus bir yazılım olup olmadığının tespiti gerekiyor.

En kötü senaryoda kameranızdan kayıt alınabilir, ses kaydınız alınabilir veya zararlı yazılımlarla telefonunuz tamamen kullanılmaz hale getirilebilir. Eğer mobil işletim sistemleri kullanma konusunda fazla tecrübeniz yoksa telefonunuzu güvenilir ve yetkili bir servise götürmelisiniz.

-Tanımadığınız şüpheli mesajları, e-mailleri ve ekinde bulunan dosyaları dosyanın uzantısı ne olursa olsun açmayın.
-Güvenliğinizi artırmak için Anti-Virüs özelliği olan güncel bir güvenlik programı kullanın.

Telefonunuzu servise verecekseniz, mümkünse yedekledikten sonra sıfırlayıp verin.

Telefonunuzda hali hazırda anti-virüs yok ise yüklemek için interneti açmanız gerek. Bu da yine bir hedef haline gelebilirsiniz demek oluyor. Telefonu güvenli modda açıp anti-virüs yüklemeyi deneyebilirsiniz. (Telefonu kapatma menüsünde kapat tuşuna ya da yeniden başlat tuşuna uzun basınca güvenli modda başlat çıkması gerek. Eğer çıkmıyorsa çoğu telefonda telefon açılırken yani açılış animasyonundayken ses kısma tuşuna basılı tutmak güvenli moda sokuyor.) Deneyebilirsiniz bence. :D Tabii eğer wifi açtığınız gibi işlem yapamıyorsa hızlıca yükleyip wifi bağlantısını sonlandırabilirsiniz. :)

Ya trojan, veya adını unuttuğum bir virüs şekli yemişsinizdir Kaspersky indirin telefonu alabiliyorsanız güvenli moda çekip tarama yapın uğraşmak istemiyorsanız hard reset atın bitsin bu kadar basit daha sonra modemi resetlemeyi unutmayın saldırganların elinde IP adresiniz olabilir.

Extra: Hard reset atmayı bilmiyorsanız yardımcı olabilirim.

Hard reset atmayı biliyorum ama telefondaki belgeleri vs taşımakla uğraşmak istemiyorum.

Malwarebytes yükle ve internetine reset at Wi-Fi ise.

Malwarebytes yükledim tarama yaparken ilkinde tarama iptal oldu kendi kendine, tekrar başlattım herhangi bir sorun bulunamadı dedi. Eğer interneti kapattığımda zaten tepki vermeyi bırakmasaydı telefon şüphelenmezdim yine toz der geçerdim. İnternetten APK vs tarzında da uygulamalar yükledim belki bir ihtimal onlardan kaynaklı olabilir diye düşünüyorum ama emin değilim

Hard reset atmayı biliyorum ama telefondaki belgeleri vs taşımakla uğraşmak istemiyorum.

Malwarebytes yükledim tarama yaparken ilkinde tarama iptal oldu kendi kendine, tekrar başlattım herhangi bir sorun bulunamadı dedi. Eğer interneti kapattığımda zaten tepki vermeyi bırakmasaydı telefon şüphelenmezdim yine toz der geçerdim. İnternetten APK vs tarzında da uygulamalar yükledim belki bir ihtimal onlardan kaynaklı olabilir diye düşünüyorum ama emin değilim
Ne tür uygulamalar yüklediniz bilmiyorum, ama bana soracak olursanız yüklediğiniz tüm güvenilmez uygulamaları silin ve tüm uygulamaları gözden geçirin. :)

Google drive yedekle. Sonra başka bir aygittan şifreleri değiştir. Bitti gitti.

Virüs girmiş bile olsa sizin komutlarınızı devre dışı bırakamayacağını düşünüyorum. Yani siz kilit tuşuna bastığınızda ekranın kilitlenmesi lazım o giren kişinin ekranı tekrar açması lazım. Burdan yola çıkarak söylüyorum:
Bence telefonunuza virüs girmemiş ancak dış kasasında sıkıntı var gibi. Belki sıcak soğuk gördüyse oksitlenmeden dolayı kendi kendine basıyor olabilir, belki kasanın içine toz ya da su kaçmıştır kendi kendine dokunmatiğe basıyordur. Servise göndermeniz kesin çözüm olacaktır. Ancak servis fiyatları malum baya pahalı. En azından işini bilen bir telefoncuya götürüp baktırabilirsiniz. Belki de içi temizlenince geçecektir çok da kötü konuşmayalım :)
Ekran kilitlemeye çalışmadım yeniden başlatmaya çalıştım belki fazla ısınmıştır vs diye ama yeniden başlatma ekranından 3-4 kez attı beni bana da bu durum normal gelmediği için interneti kapatmaya çalıştım sonrasında zaten interneti kapamak için 10-15 saniye uğraştım yani oksitlenme, toz vs gibi düşünmüştüm bende öncesinde zaten ilk kez olan bir şey değil daha öncede olmuştu ama dediğim gibi ekranı kilitleyip açınca düzelmişti, şimdi interneti kapatana kadar düzelmeyip interneti kapatınca düzelmesi virüs sızmış olabileceğini aklıma getiriyor direkt olarak ki içinde toz olsa toz bassa ekrana ss nasıl alsın, güvenlik sistemine neden girsin, interneti nasıl kısıtlasın normal gelmiyor bu kadarı

Ekran kilitlemeye çalışmadım yeniden başlatmaya çalıştım belki fazla ısınmıştır vs diye ama yeniden başlatma ekranından 3-4 kez attı beni bana da bu durum normal gelmediği için interneti kapatmaya çalıştım sonrasında zaten interneti kapamak için 10-15 saniye uğraştım yani oksitlenme, toz vs gibi düşünmüştüm bende öncesinde zaten ilk kez olan bir şey değil daha öncede olmuştu ama dediğim gibi ekranı kilitleyip açınca düzelmişti, şimdi interneti kapatana kadar düzelmeyip interneti kapatınca düzelmesi virüs sızmış olabileceğini aklıma getiriyor direkt olarak ki içinde toz olsa toz bassa ekrana ss nasıl alsın, güvenlik sistemine neden girsin, interneti nasıl kısıtlasın normal gelmiyor bu kadarı
Yani bunları bilmiyordum o yüzden yanlış yönlendirmişim gibi oldu özür dilerim. İnterneti kapatınca geçiyorsa virüs girmiş olma olasılığı artmış demektir. İçindeki bilgileri bilgisayara alın desem virüs fotoğraflara, videolara bulaşmışsa bilgisayar da elden gider. Hard format çözüm gibi gözüküyor. Yine buradaki arkadaşlardan daha iyi bilen çıkar ancak aklıma gelenler bunlar :(

Geri
Yukarı