Bu konuyu görünce eskilerden aklıma ilk gelen video, belki yardımı dokunur:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kendi televizyonumda öyle olduğu için söyledim. Kusura bakmayın.

Eskilerde öyle olabiliyor affedersin, yeniler üzerinden genelleme yaptım.

TV'lerin %99'u 50-60Hz arasında ve TV'ler pek çok görüntü iyileştirmesi yaptıkları için çok ciddi bir piksel gecikme farkları var. En iyi TV bile renklerle 2-3Ms'de görüntü aktarıyorlar. Klasik ve bütçe dostu bir TV'de 10 belki daha fazla bir gecikme süresi özellikle FPS oyunlarda belli olacaktır.

Yüksek kalite televizyonlarda PC modları oluyor genellikle, ona geçince görüntü iyileştirmesi kapanıyor ve gecikme süreside birlikte azalıyor. Kendi televizyonum 60Hz ve üstüne çıkabiliyor.

Laptop sahibiyim. Ayrıca monitörüm yok. Televizyona bağlamak istiyorum. Daha büyük bir görüntü için ama aklıma iki soru takıldı. Görüntüyü büyük ekrana (hem uzunluk hem çözünürlük olarak büyük) aktarmak laptopu fazla zorlar mı? İkinci sorum ise televizyonlardaki gecikmenin ana sebebi nedir? FPS değeri olarak en fazla kaç alabilirim? Gecikme en fazla kaç ms olur?
Aynı şekilde yıllardır kullanıyorum. Oyunları çalışmaları TV den yapıyorum. Gecikme, yada fps farkı falan hikaye. Öyle birşey yok. E spor oyuncusu değilsen hayli hayli yeter.

Görüntüyü büyük ekrana (hem uzunluk hem çözünürlük olarak büyük) aktarmak laptopu fazla zorlar mı?

Hayır zorlamaz. Ekstra eklenen ekranlarda performans düşüşü gözle görülecek kadar fazla değildir.

İkinci sorum ise televizyonlardaki gecikmenin ana sebebi nedir?

Hızlı davranmayı gerektiren bir durumları olmamaları, kimse kumanda neden 0.1 milisaniye geç cevap veriyor demiyor, bu nedenle televizyon üreticileri de yüksek gecikme süreli ekranları çıkarabiliyor.

FPS değeri olarak en fazla kaç alabilirim?

Tek monitörle aldığınız FPS ile aynı FPS'i alırsınız.

Gecikme en fazla kaç ms olur?

Net bir cevap vermek zor, televizyonunuzun marka ve modelini yazıp internetten dokümanını bulursanız ya da fiziksel olarak bilgilendirme kitapçığı kullanım kılavuzu falan sizde ise yazar. Ayrıca birçok televizyonda gecikme TV'nin oyun modunu açarak azaltılabiliyor. Tabii ki öyle bir seçenek varsa.

Sanırım 1080p verirsem bilgisayarı fazladan yoracak.

Web sitelerinde gezme tarzı şeylerde bilgisayarınız yorulabilir ancak çok fazla etki etmez.

Geri
Yukarı