Temel programlama bilgisi nasıl öğrenilir?

527998

Decapat
Yazılıma başlayıp bazı temel öğeleri öğrenmek istiyorum tabii ki kurs düzeyinde bir şey beklemiyorum ama bu konu hakkındaki YouTube'da bir sürü içerik var siz hangi kanalları önerirsiniz veya başka bir öğrenme metodunuz var mı?

Yazılıma başlayıp bazı temel öğeleri öğrenmek istiyorum tabii ki kurs düzeyinde bir şey beklemiyorum ama bu konu hakkındaki YouTube'da bir sürü içerik var siz hangi kanalları önerirsiniz veya başka bir öğrenme metodunuz var mı?
Youtubeden çalışma, kurcalayıp kendin öğren bin kat daha yararlı ve daha açıklayıcı olur. Yazılı kaynaklar daha efektif bana kalırsa kodlama öğrenmek için.

Dil öğrenmek yerine temel prensipleri öğren önce. Şu yazdıklarımın cevaplarını araştırmanı öneririm. Sonrasında devamını kendi kendine getirebileceğine inanıyorum.

Programlama nedir? Programlama dilleri nedir, nasıl çalışırlar? RAM nedir, nasıl çalışır? Algoritma nedir? Veri yapıları nedir? Son olarak programlamada hangi alanlar var, programcının bu alanlardaki görevleri nelerdir? Bunları kesinlikle İngilizce olarak araştır. Araştırabilecek kadar İngilizce bilmiyorsan, önce İngilizce öğren.

Daha sonrasında bir alan ve alana uygun dil seç. Hemen hemen her dil bir çeşit konsol yada text benzeri çıktıyı destekliyor, bu yöntemle dilin temellerini öğrenirken, programlamanın temellerini de tecrübe etmiş olacaksın. C, C++, C#, Rust, PHP, JS, Python, Go... Hangi dil olduğu fark etmez, gelecekte tercih etmek istediğin alana uygun olsun yeterli.

Geri
Yukarı