Temiz arabalar neden yüksek km oluyor?

Yok hocam bak öyle bişey değil bu. Onca ilan geziyorum. Mesela 189 bindeki araba komple boyalı hasarlı feleğin çemberinden geçmiş olabiliyor. Ama o 350.000 kmdeki araç tek değişen 1 parça boyalı oluyor. Soluk duruyor ama aslında temiz yani bu neden işte onu soruyorum.
Ustası iyidir. Bu ülkede aracı alıp site otoparkından çıkartmasan gelip sürtecek şoförler, yanından geçerken çizecek çocuklardan kaçamazsın.

tam olarak anlayamadım.
Bütçe skalan 500K diyelim. Araç ya yüksek kilometre az hasarlı ya düşük kilometre çok hasarlı olur. Fiyatı 700K yapıp baktığında göreceksin ki aynı model arabada hem düşük kilometre hem de hasarsız araç bulabilmişsin. Yalnız bu seferde daha yüksek model farklı marka model araç bulabiliyor olursun. Yani her mal değerine göre ilanlanır.

Az darbeli, boyasız, kazasız olması bir arabayı temiz yapmaz, en başta temiz araba kavramını iyi anlamak lazım.
Hocam temiz araba kavramı nedir? Bilmediğim ve öğrenmek için soruyorum.

Yüksek km araçlar sürekli uzun yolda kullanıldığı için kazaya karışma ihtimali daha düşük. Diğerleri şehir içinde kullanıldığı için ister istemez kazaya karışabiliyor.
Harika bir bakış açısı cidden.

Hocam temiz araba kavramı nedir? Bilmediğim ve öğrenmek için soruyorum.

Harika bir bakış açısı cidden.
Temiz araba kavramında araba motor, mekanik ve elektronik aksam bakımından sorunsuz olur. Şase, direk, podye ve marşpiyel gibi aracın ayrılmaz ve bütünlük sağlayan parçalarında mümkün mertebe hasar olmaz ya da çok az herhangi bir olumsuzluk çıkartmayacak kadar hasar olur. Aracın bakımları zamanında yapılmış ve gerekli her türlü ağır işlemi vakti geçmeden yapılmış olur. Bundan sonra arabanın boyanmasının ya da değişen parçası olmasının bir önemi yoktur.

Maalesef ki ülkemizde durum bu şekilde değil. Aracın boyanmış ya da değişmiş parçasının olması ülkemizde değer düşürüyor. Bu gözler 16 yıllık arabaya airbag baktırmak isteyen alıcı gördü. Adama diyorum ki yurt dışında 10 yıl sonra arabalar ömrü dolduğundan hurdaya gidiyor bu arabada boya değişen airbag bakıp ne yapacaksın; airbag ömrü zaten 10 sene ya var ya yok. Adam bana diyor ki sen bana satmak için öyle söylüyorsun. Eski model arabalarda hayati parçalara bakılır.

Temiz araba kavramında araba motor, mekanik ve elektronik aksam bakımından sorunsuz olur. Şase, direk, podye ve marşpiyel gibi aracın ayrılmaz ve bütünlük sağlayan parçalarında mümkün mertebe hasar olmaz ya da çok az herhangi bir olumsuzluk çıkartmayacak kadar hasar olur. Aracın bakımları zamanında yapılmış ve gerekli her türlü ağır işlemi vakti geçmeden yapılmış olur. Bundan sonra arabanın boyanmasının ya da değişen parçası olmasının bir önemi yoktur.

Maalesef ki ülkemizde durum bu şekilde değil. Aracın boyanmış ya da değişmiş parçasının olması ülkemizde değer düşürüyor. Bu gözler 16 yıllık arabaya airbag baktırmak isteyen alıcı gördü. Adama diyorum ki yurt dışında 10 yıl sonra arabalar ömrü dolduğundan hurdaya gidiyor bu arabada boya değişen airbag bakıp ne yapacaksın; airbag ömrü zaten 10 sene ya var ya yok. Adam bana diyor ki sen bana satmak için öyle söylüyorsun. Eski model arabalarda hayati parçalara bakılır.
Peki bana söyler misin? Neden bu coupe'de yüksek fiyat olmasına rağmen en üstteki araba komple boyalı?

Peki bana söyler misin? Neden bu coupe'de yüksek fiyat olmasına rağmen en üstteki araba komple boyalı?
Çünkü satıcının canı öyle istemiş o fiyata koymuş. İstersen aynı arabayı 1 milyon TL'ye ilana koy ne fark eder ki? Mevzu ilan fiyatı değil satar fiyatıdır. Bu piyasada 1000-2000TL indirim yapılmaz. Şu an minimum pazarlık 10K-20K civarından başlıyor. Bu karışık piyasada ustalık düzgün fiyata iyi araba almak ama ondan da önce bulmaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı