Temiz kurulum nasıl yapılır?

• Konuyu başlatan 0tac
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 10
  • Görüntüleme 695

0tac

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba, sisteme temiz kuruluk yapacağım ama soracağım sorular var. USB belleği hazırlarken bilgisayara indirip Rufus ile belleğe aktarmadan Microsoft sitesinden ISO dosyasının yükleneceği yerde bu cihaz yerine USB belleğe ISO dosyası yükle seçeneğine tıklasam olmaz mı? Hız benim için önemli değil. Temiz kurulum yapmadan önce herhangi bir ayar veya iş yapmamız gerekir mi? İçinde Windows zaten yüklüyken USB belleği 1. sıraya alınca nasıl disk tamamen sıfırlanıyor? Bu arada Hard disk var sanırım cihazda sorun olur mu? Cihaz Legion Y530 BIOS ve Boot tuşlarının ne olduğunu nereden öğrenebilirim? Kısacası temiz kurulum yapmayı bilmiyorum ama yapmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Microsoft'un aracıyla ya da Rufus'la bootlu USB yapabilirsin. USB'yi 1. sıraya alman HDD'yi biçimlendirmene engel değil.

Bios ayarlarından USB 1. sıraya alarak 2. sıraya HDD veya SSD alarak İSO dosyasını yazdığın USB ile atabilirsin.

Microsoft'un aracıyla ya da Rufus'la bootlu USB yapabilirsin. USB'yi 1. sıraya alman HDD'yi biçimlendirmene engel değil.
Bir araç kullanmadan Microsoft sitesinden direkt olarak USB aygıtına ISO dosyasını kur desek onunla beraber Boot yapamaz mıyız? Sorduğum soru diskin içinde zaten işletim sistemi varken USB ile tekrar Windows kurmamız nasıl diski sıfırlıyor?

Bir araç kullanmadan Microsoft sitesinden direkt olarak USB aygıtına ISO dosyasını kur desek onunla beraber Boot yapamaz mıyız? Sorduğum soru diskin içinde zaten işletim sistemi varken USB ile tekrar Windows kurmamız nasıl diski sıfırlıyor?

Öyle temiz kurulum olmaz. USB'nin bootlanması için dediğim iki yoldan birini seçmen lazım.

Microsoft sitesinden indirince Boot'lu USB olmuyor mu? Rufus'tan yapmak zorunda mıyız? Eğer Boot'lu olmuyorsa o ekranda hangi ayarı yapmalıyız?

Direkt flasha ISO atmakla bootlanmaz. Dediğim gibi ya ISO'yu Rufus'la USB'ye yazacaksın ya da Microsoft'un aracıyla indirip araçla yazacaksın.

Direkt flasha ISO atmakla bootlanmaz. Dediğim gibi ya ISO'yu Rufus'la USB'ye yazacaksın ya da Microsoft'un aracıyla indirip araçla yazacaksın.
Araçla nasıl yazılıyor? Bu arada kusura bakmayın çok soru soruyorum. Dosyayı Rufus ile Boot'lasam USB belleği 1'e depolama cihazını 2'e alsam ve başlatsam hiç bir işlem yapmadan direkt kendisi depolama cihazındaki eski işletim sistemini silip cihaza sıfır gibi Windows kurar mı? Yani temiz kurulum olur mu? Bir de bilgisayara Rufus yükleyip bootlamak yerine telefona ISO dosyasını kurup Ventoy uygulaması ile Bootlayabilir miyim? Elime Type-C, USB dönüştürücü var takabilirim yani.

Son düzenleme:
Araçla nasıl yazılıyor? Bu arada kusura bakmayın çok soru soruyorum. Dosyayı Rufus ile Boot'lasam USB belleği 1'e depolama cihazını 2'e alsam ve başlatsam hiçbir işlem yapmadan direkt kendisi depolama cihazındaki eski işletim sistemini silip cihaza sıfır gibi Windows kurar mı? Yani temiz kurulum olur mu? Bir de bilgisayara Rufus yükleyip bootlamak yerine telefona ISO dosyasını kurup Ventoy uygulaması ile Bootlayabilir miyim? Elime Type-C, USB dönüştürücü var takabilirim yani.

Telefonu falan karıştırma. Microsoft önyükleme USB'si oluşturma diye yazarsan videoları çıkıyor aynı şekilde Rufus için ve Windows kurulumu için de videolara bakabilirsin.

Geri
Yukarı