Temizlik sonrası laptop açılmıyor

MusaCanYılmaz

Centipat
Daha fazla  
Evet yukarıda da dediğim gibi Acer 571G model bir laptopum var ve bu sabah icini açıp fani vs temizledim daha once de bir kac kere acmisligim vardi sorunsuz calisiyordu bu sabah actim icini fana ulasmam icin bilgisayari anakart a kadar sokemem gerekiyordu anakarti soktum onun uzerinden fani soktum temizlerken anakartin uzerinde fanin yuvasinin cevresinde lehimlerin karardigini gordum ben de salaklik ettim bir peceteye 2 3 damla kolanya damlatıp sildim kolonya uçucu diye sorun olmaz diye düşünmüştüm neyse bilgisayarı toplarken açılıyor mu diye bakayım dedim açmaya çalıştım güç düşmesinde isik 10 sn kadar yakıyor sonra geri sönüyor fanda falan oynama yok ekrana görüntü gelmiyor ne gibi bir sorun olmuş olabilir anakartı saç kurutma makinesi ile isitsam duzelir mi?
Vicudumdaki statik elektrikten olmuş olabilir mı?
Anakart da deformasyon olmasindan korkuyorum.
Teşekkürler...

Son düzenleme:
Şu sorulara yanıt verirseniz sorununuza daha iyi yanıtlar verebiliriz:
Bilgisayar hiç mi tepki vermiyor?
Fanlar dönüyor ama görüntü gelmiyor mu?
RAM veya işlemciyi yerinden çıkardınız mı?

fanın dış kabı metal mi? bandını söktün mü? siyah bir bant olması gerekiyordu.
Fanın kapağı metal bant yoktu ben fandan birşey sökmedim fanın kapağını açıp temizledim sadece.
Şu sorulara yanıt verirseniz sorununuza daha iyi yanıtlar verebiliriz:
Bilgisayar hiç mi tepki vermiyor?
Fanlar dönüyor ama görüntü gelmiyor mu?
RAM veya işlemciyi yerinden çıkardınız mı?
Fanlar çalışmıyor ekran da canlanmıyor güç düğmesine basıyorum 8 10 sn ışık yanıyor sonra geri kapanıyor.
Fana ulaşmam için anakart dahil full sökmem gerekiyordu evet ram i falan hep çıkarttım sökerken işlemci entegre çıkmıyor anakarta gömülü.
Teşekkürler.
Muratcan aynı sorun bendede oldu. Bir parçayı çıkartmışsındır.
Sen nasıl düzelttin? Kaç kere kontrol ettim herşeyi bi yanlış göremedim ben. Anakartta bi zarar vermiş olmaktan korkuyorum ki çok nazik davrandım sadece kolanyagi ile lehimleri temizledim.
Inşallah anakartta bi sorun yoktur.

Son düzenleme:
Fanın kapağı metal bant yoktu ben fandan birşey sökmedim fanın kapağını açıp temizledim sadece.

Fanlar çalışmıyor ekran da canlanmıyor güç düğmesine basıyorum 8 10 sn ışık yanıyor sonra geri kapanıyor.
Fana ulaşmam için anakart dahil full sökmem gerekiyordu evet ram i falan hep çıkarttım sökerken işlemci entegre çıkmıyor anakarta gömülü.
Teşekkürler.

Sen nasıl düzelttin? Kaç kere kontrol ettim herşeyi bi yanlış göremedim ben. Anakartta bi zarar vermiş olmaktan korkuyorum ki çok nazik davrandım sadece kolanyagi ile lehimleri temizledim.
Inşallah anakartta bi sorun yoktur.

Peki termal macunu yenilediniz mi? Fanı iyi yerleştirdiğinden emin misin?

Elimde termal macun olmadığı için termal macunu ellemedim evet fani düzgün yerlestirdigime eminim.

Fan hava çıkışlarından limonlu kolonya kokuyor 🤣
Icini açıp sıcak hava ile kurursam olur mu ?

Az önce tekrar laptop un içimi açtım fanın etrafını kolonya ile sildigim yerleri isitip taktım fan çalışıyor artik. Tuşa basıyorum ışık yanıyor fan çalışıyor ama geri kapanıyor.

Son düzenleme:
Elimde termal macun olmadığı için termal macunu ellemedim evet fani düzgün yerlestirdigime eminim.

Fan hava çıkışlarından limonlu kolonya kokuyor 🤣
Icini açıp sıcak hava ile kurursam olur mu?

Az önce tekrar laptop un içimi açtım fanın etrafını kolonya ile sildigim yerleri isitip taktım fan çalışıyor artik. Tuşa basıyorum ışık yanıyor fan çalışıyor ama geri kapanıyor.

Tekrar kapanmasının sebebi işlemci ısısını fana iyi aktaramadığı için kapanıyor. Termal macunu yenileyin. Büyük bir ihtimalle bilgisayarınız kapanmadan açılacaktır.

Termal macun yenileyip deneyin bir de hocam. Bir şeyi yanlış yapınca hepsi gidiyor. (Dün "RAM" çıkarıp taktım bilgisayardan "dııt" sesi geliyor.) uzmana götüreceğim.

Tekrar kapanmasının sebebi işlemci ısısını fana iyi aktaramadığı için kapanıyor. Termal macunu yenileyin. Büyük bir ihtimalle bilgisayarınız kapanmadan açılacaktır.

Elimde termal macun yok en iyisi bir doktora götürüp anakartı temizletmek termal macununu falan yeniletmek olacak.
Ilgin için teşekürler.
Termal macun yenileyip deneyin bir de hocam. Bir şeyi yanlış yapınca hepsi gidiyor. (Dün "RAM" çıkarıp taktım bilgisayardan "dııt" sesi geliyor.) uzmana götüreceğim.

Geçmiş olsun.
Dit sesi harddiskten geliyor olabilir benim harddisk dııt dııt diye ses çıkarıyordu. Bozulmuştu
2 tane harddiskim bozuldu biri 1 tb diğeri 500 gb

Geri
Yukarı