Temizlik Takıntısı Olmadan da OKB Hastalığı Olabilir Mi?

oynozan

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Kendimi bildim bileli çoğu şeyi aşırı derecede kafaya takarım. En olmadık şeyi, en saçma şeyi bile kafama takarım ve ondan kurtulana kadar hayattan nefret ederim. Yaklaşık 1 yıl önce araştırdım ve OKB belirtileri gösterdiğimi öğrendim. Ama olduğunu yine de sanmıyorum çünkü belirtileri arasında en önemlisi temizlik takıntısı ve ben de temizlik takıntısı yok. Sizce temizlik takıntısı olmadan da obsesif kompülsif hastalığına sahip olunabilinir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Temizlik hastası olmanız şart değil, benim babam da bu hastalığa sahip, kendisi çok temiz bir insan değil. Fakat şunu da eklemek isterim, psikolojik hastalıklar ciddi hastalıklardır, internetten baktığınız kadarı ile kendinize teşhis koymanız çok yanlış, mutlaka doktora gidilmeli ve ona göre eğer varsa tedavisine başlanmalı.

En büyük hatayı kendi kendinize teşhis koyarak yaparsınız. Yoksa bile hastalık oluşturur, musallat edersiniz başınıza. Hele mevzu OKB ise başa bela. Takıntı hastalığını kafaya takmak, sonsuz bi döngüye sokar sizi. Ya doktora gidin, ya da boş verin derim.

Temizlik OKB nin en yaygın olanıdır. Farklı takıntılar olabilir. Ciddi bir rahatsızlıktır insanın yaşam kalitesini azaltır keyifsiz bir yaşam sürmesine neden olur. Tedavi edilebilir.

En büyük hatayı kendi kendinize teşhis koyarak yaparsınız. Yoksa bile hastalık oluşturur, musallat edersiniz başınıza. Hele mevzu OKB ise başa bela. Takıntı hastalığını kafaya takmak, sonsuz bi döngüye sokar sizi. Ya doktora gidin, ya da boş verin derim.
Even kendi kendime teşhis koymak doğru değil biliyorum o yüzden hastalığa sahip olup olmadığım hakkında kesin bir yargıya varamadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı