Temperli cam vs delikli mesh ızgara

TLPA

Kilopat
Makaleler
2
Yer
Zonguldak
Daha fazla  
Arkadaşlar fiyatı çok önemli değil çünkü çok yakınlar, benim şu anda merak ettiğim tek konu ön panelin cam olması mı? Yoksa metal mi? Olması daha iyi soğutma performansı sağlar.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Aslında ilk başta bakıldığında yakın olabilir gibi düşünüyor insan ama sonra düşününce metal ızgaranın pasif soğutma görevi yapıp içeri alınan havayı bir nebze soğutuyor olabileceği düşüncesi aklıma geliyor. Cam olanda da sanki içeri alınan hava sağdan ve soldan geldiği, ızgaraların arasından geçmek için dirence uğramadığı için daha iyi olabileceği düşüncesi aklıma geliyor.
Bu durumda sizce sonuç ne, nötr mü? Ben nötr diyorum. Bundan dolayı da cam olan daha çok hoşuma gittiği için muhtemelen onu tercih edeceğim.

Bu konuda hassas olduğumu düşünüyordum ancak sizin hesaplamanız işin daha da ötesinde. Esasında mesh ızgara olması yönünde ısrarcı oluyoruz fakat mühendisler cam paneli tasarlarken mutlaka bunları hesaplıyor olmalı. Ancak yine de mesh panelin daha rahat nefes alabileğini düşünmekteyim.

Mesh panel genellikle içine daha çok toz alır ama hava sirkülasyonu daha iyidir. Metal kısımlar da havayı soğutamaz, oda koşullarında metale dokunduğunuz zaman daha soğuk olduğunu düşünmenizin sebebi ısıl iletkenliğinin yüksek olmasıdır. Yoksa oda ortamında tahta da metal de aynı sıcaklıktadır. Bir diğer yandan fanların hava çekiş yönü fanın ekseni yönüne yakındır. Bu nedenle önünü kapattığınız hiçbir fan yanlardan daha iyi hava alamaz.

Ben aslında olaya mühendis bakış açısıyla bakıyorum. Örneğin otomobillerde kullanıcıların kafalarına göre yaptığı açık hava filtresi kitleri performansı azaltacağı yerde düşürebiliyor. Alçak basınç, yüksek basınç olayları var, bunun için hava girişi sıcaklığı da araçlarda önemlidir. Bir mühendis veya mühendislik okuyan arkadaş aydınlatırsa sevinirim. Galiba cam olanı alacağım çünkü o hoşuma gidiyor. :D

Evet, cam olanı aldım çok şükür arkadaşlar, bunu beğeniyordum dediğim gibi: https://www.technopat.net/sosyal/ko...b-kasa-rm850e-psu-tekrardan-6-499-tl.2960933/

Mesh panel genellikle içine daha çok toz alır ama hava sirkülasyonu daha iyidir. Metal kısımlar da havayı soğutamaz, oda koşullarında metale dokunduğunuz zaman daha soğuk olduğunu düşünmenizin sebebi ısıl iletkenliğinin yüksek olmasıdır. Yoksa oda ortamında tahta da metal de aynı sıcaklıktadır. Bir diğer yandan fanların hava çekiş yönü fanın ekseni yönüne yakındır. Bu nedenle önünü kapattığınız hiçbir fan yanlardan daha iyi hava alamaz.

Yanlış anlamayın ama bence yanlış düşünüyorsunuz. Madem dediğiniz gibi, o zaman kasanın içinde bir sürü alüminyum blok pasif soğutma var, bunlar göstermelik mi yani? Sıcaklık ve hissedilen sıcaklık gibi kavramlar vardır, buna rüzgar hızı, nem vb. faktörler eklenerek hesaplanıyor. Burada rüzgar değil de hava akımı var işte, onu da fanlar oluşturuyor, üflenen hava birazda olsa soğutuluyor yani. MythBusters 'a göndermek lazım ya bu konuyu, ciddiyim bak. 😅 😅 😅

Son düzenleme:
Ben aslında olaya mühendis bakış açısıyla bakıyorum. Örneğin otomobillerde kullanıcıların kafalarına göre yaptığı açık hava filtresi kitleri performansı azaltacağı yerde düşürebiliyor. Alçak basınç, yüksek basınç olayları var, bunun için hava girişi sıcaklığı da araçlarda önemlidir. Bir mühendis veya mühendislik okuyan arkadaş aydınlatırsa sevinirim. Galiba cam olanı alacağım çünkü o hoşuma gidiyor. :D

Evet, cam olanı aldım çok şükür arkadaşlar, bunu beğeniyordum dediğim gibi: Elektronik: CORSAIR iCUE 4000X RGB Kasa + RM850e PSU 6.499 TL

Yanlış anlamayın ama bence yanlış düşünüyorsunuz. Madem dediğiniz gibi, o zaman kasanın içinde bir sürü alüminyum blok pasif soğutma var, bunlar göstermelik mi yani? Sıcaklık ve hissedilen sıcaklık gibi kavramlar vardır, buna rüzgar hızı, nem vb. faktörler eklenerek hesaplanıyor. Burada rüzgar değil de hava akımı var işte, onu da fanlar oluşturuyor, üflenen hava birazda olsa soğutuluyor yani. MythBusters 'a göndermek lazım ya bu konuyu, ciddiyim bak. 😅 😅 😅
Mühendisten cevap alıyorsunuz zaten. Hava soğutulmuyor, sıvı ile soğutulan radyatörlerin çalışma mantığına bakarsanız atmosferik hava ile soğutulur. Mantık şöyle, motorun içinde gezen sıvı motorun etrafında gezerek ısınır ve radyatöre iletilir, radyatörün mantığı da aslında yüzey alanını arttırmaktır, kanatlar ne kadar fazla yüzey alanı oluşturursa o kadar fazla soğutma elde edersiniz. Bunu bilgisayarda da benzer mantıkla düşünebilirsiniz ama durum şöyle. Araçlarda zaten açık hava ortamında bulunan havayı soğutma için kullanırsınız. Bilgisayarda ise soğutma için kullanılan havanın sıcaklığını düşürmek temel prensiptir. Yani ekran kartında bulunan radyatör yapısının da, işlemcinin soğutucusundaki radyatör yapısının da daha serin hava ile sirküle edilmesi amaçlanır. Çünkü kasanın için kapalı ortamdır, havayı sirküle etmezseniz fırının ısınması gibi içerdeki hava devamlı olarak ısınacaktır ve daha yüksek sıcaklıktaki bir hava ile soğutma yapmanız zorlaşacaktır. Aslında burada da temel mantık şu, hava ile radyatör arasındaki sıcaklık farkı ne kadar fazla ise o kadar iyi soğutma elde edersiniz. Fanlar sadece durgun havayı sirküle eder, yani kanatçıkların arasındaki havayı tazeler. Kanatçıkların arasından geçen hava kanatçıkları soğutur ve dolayısı ile radyatörde gezen sıvı kanalları soğutulmuş olur. Fanlar asla ama asla oda veya atmosferik ortamda bulunan havanın sıcaklığını değiştirmez.

Özetlemek gerekirse radyatör veya pasif soğutma için kullanılan malzemelerin amacı soğutma yüzeyindeki alanın arttırılmasıdır. Pasif soğutma durgun havaya ısı ileterek kendini soğutur ve bunun yeterli olmasının sebebi ise ısının çok yüksek olmamasıdır.

Geri
Yukarı