Tenda V1200 kullanıcı deneyimi ve inceleme

Merhabalar, dostlar bugünkü inceleme konumuz tenda V1200 1 haftalık ev içi kullanım detaylarımı ileteceğim artılarını eksilerini belirteceğim.
Öncelikle eski modemim ZyXEL VMG3312-B10A ona nazaran ne gibi artılar sağladı onlardanda bahsedeceğim.
İlk olarak beni en etkileyen yanı Wi-Fi çekim kuvveti eski modemimdeki antensizliğin benden ne götürdüğünü oldukça net bir şekilde anladım 1 haftada bir daha antensiz bir modem almam muhtemel.
İlk defa 5GHz destekli bir modem kullandım sadece telefonumda AC desteği olduğu için testlerimi sadece onla yapabildim onda da üst sınır 433mb/s şeklindeydi o yüzden tam olarak da zorlayamadım. Çekim kuvvetine gelirsek daha önceki modemimin 2.4GHz'daki çekim kuvvetiyle neredeyse aynı ancak %20-30 çeken yerlerde beamforming+ teknolojisinin getirisi sanırsam 30 saniye sonra falan %50-60'lara varan bir çekim elde ediyorsunuz bu güzel bir şey. Ancak öyle çok profesyonel bir modem kullanıcısı değilim NAT sunucum falanda olmadığı için diğer getirilerini hesaplamadım açıkcası.
Chipseti hepimizin bildiği gibi Broadcom ve bu benim tercihimde büyük rol oynadı selefi TP-Link VR400 ile arasında kalmıştım 5GHz'e bunda 2 anten baktığı için biraz buna yaklaşmıştım almaya yakın.
2.4GHz bandına gelirsek çekim gücü inanılmaz iyi ben ondan şahsen çok memnun kaldım. Benim modem değiştirmemdeki en büyük sebep kardeşimin odası üst katta ve daha önceki modemim 1-2 diş çekiyordu tabii bu da maksimum 10mb/s hız almasını sağlıyordu normal internetim 68mb/s olmasına karşın bana siz 30 alıyorsunuz falan diye sorduğunda alt katta hız bu demeye korkuyordum :) Şimdi ise onun odasında 3-4 diş çekiyor ve aldığı hız arada 3 duvar ve kat arası kiriş kolonlarında etkisiyle 30mb/s civarı şu an inanılmaz memnun doğal olarak bende memnun kaldım.
Testlerimi ilk olarak kendi odamda yaptım modemle aram ortalama 7-8 metre gibi bir mesefa ve bir duvar modem bulunduğu odanın diğer ucunda ben ise benim odamın diğer ucundayım. 2.4GHz ve 5GHz teslerini yaptım çekim güçlerine göre ve ekran görüntüsü aldım.

Tenda 5ghz.jpg

Tenda 2.4ghz.jpg

1 Duvarın neredeyse modem çekimine hiçbir etkisi olmadı %99 gibi bir değerle çekti ve hızlar oldukça tatminkardı. Bu arada 5GHz'in bütün ayarları otoda 2.4GHz'in band genişliği ayarı 20MHz'de çünkü ben kendim PC'de ethernet telefonda ise 5GHz bandını kullanıyorum. Üst katta sorun olmasın iyi çeksin birazda hızdan feragat etsin kafasındayım. Çünkü diğer modem sürekli internet koparıyordu bunda 1 haftadır tık demedi.
Testlerime sonra evde özerk bölge gibi olan diğer modemimle Wi-Fi hiç çekmeyen yer olan banyoya geçiş yaptım dedim 5GHz çekmesin sorun olmaz banyoda en fazla duş alırken müzik dinliyorum onda da zaten yüksek hıza ihtiyaç yok dedim çünkü fayansların ve 3 duvarın etkisi büyüktü modemede yaklaşık 10 metre gibi bir mesafesi vardı kuş bakışı şeklinde. 2.4GHz ve 5GHz bandında testleri yaptım ve ekran görüntülerini aldım.

Tenda 2.4 banyo.jpg

tenda 5ghz banyo.jpg

Testlerde banyoda 5GHz'in çekmesi oldukça şaşırttı beamforming+ iyi çalıştı resmen ilk açtığımda %20'lerde açtı sonra %35'e çıkardı 30 saniye içinde çekim gücünü ve hızıda oldukça iyiydi.
2.4GHz'e gelecek olursak zaten şaşkınlığım iyice arttı çünkü ben diğer modemimle neredeyse hiç çekmiyordu yani internette gezinmek imkansızdı bunda resmen normal bir yermiş edasıyla çekti ve tabiri caizse çatır çatır internete girdim.
Modem arayışına girdiğimde ilk tercihim burada da konu açmıştım zaten Wi-Fi çeksin gerisi her şey benim için 2. ve 3. plandaydı.
2. isteğim stabillikti diğer modemimde inanılmaz dalgalanmalar oluyordu ve 2-3 günde bir modem sapıtıyor ve reset atıyordum modeme. Haftada 2-3 defada internet kopuyor reset atmadanda kendine gelmiyordu. Tabiki bunlar ortalama değerler 10 defada koptuğu olmuştu bunda internet sağlayıcımında etkisi olabilir ben ortalama değeri söyleyim. İnternet sağlayıcım NetSpeed bu arada.
3. istediğim ise modem arayüzüydü burada modem Keenetic'e göre özellikle bayağı bir güdük kalmış yalan yok ayrıca telefon uygulaması olmamasıda ayrı bir eksi bir uygulama var ancak onlar sadece routerlarda çalışıyormuş benim modemi hiç görmedi. Bu arada modemde çok özellik var ancak kullanabilmek için epey kurcalamanız ve biraz bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Gördüğüm kadarıyla Keenetic Extra'da kullanım oldukça kolay ve mobil uygulamasıda tatminkar hakkını yemeyeyim.
Şimdi artıları eksilerine gelecek olursak;
Artıları:
Wi-Fi çekim gücü beni inanılmaz tatmin etti. Beamforming+ güzel bir teknolojiymiş 5GHz bandında çalışıyor sadece.
Stabillik şu an 10 numara hiç kopma dalgalanma yaşamadım yonganın ne kadar önemli olduğunu anlamış oldum.
Tasarımıda hoşuma gitmedi desem ayıp ederim şık duruyor ürün.
Fiyatı selefi VR400'den şu an yaklaşık 100-150 lira arası daha ucuz.
Eksileri:
Uygulama olmayışı ve modem arayüz kullanımı.
Diğer modemimle aynı derecede ısınıyor yeni bir teknoloji olduğu için daha serin çalışmasını beklerdim.(Ona da bir düşüncem var bakalım yakında :))
Bu arada evim 240 metrekare yani biraz büyük bir ev 2.4GHz evin her yerinde çok rahat internete girmeme olanak sağlıyor. 5GHz'de ise ilk ve ikinci katta sorun yok ancak terasın en sonunda çekmiyor maalesef zaten böyle bir beklentim yok 2.4GHz'de rahatım yani.
Genele bakılırsa ürün fiyat performans bakımından beni oldukça tatmin etti bir de mobil uygulama yaparlarsa süper olabilir. Şu anlık tüm sorunlarımı çözdü benim gibi Wi-Fi çekim gücünden ve dalgalanmalardan muzdaripseniz öneririm. Her üründe olduğu gibi bu ürününde beğenenleri beğenmeyenleri mevcut saygı duymak gerek ancak teknolojide her şey birazda bütçeye bakıyor ne kadar ekmek o kadar köfte yani. Benim gibi ne istediğinizi bilirseniz daha rahat sonuca varabilirsiniz.
Son olarak ethernetten direk aldığım hızıda yansıtayım karşılaştırmalar için:

1591770063598.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Tenda V1200 ile 6. ayıma girdim, hiç bir sorun olmadı.
2-3 gün sürekli açık kaldıktan sonra en az 20 dk dinlendiriyorum.
Muğla gibi sıcak bir yerde yaşamama rağmen sıcaklık ile ilgili bir sorun yaşamadım.
Bir şey olursa diye yedekte eski ttnet modemi tutuyorum.
Umarım bir şey olmaz 😀

Tenda V1200 ile 6. ayıma girdim, hiç bir sorun olmadı.
2-3 gün sürekli açık kaldıktan sonra en az 20 dk dinlendiriyorum.
Muğla gibi sıcak bir yerde yaşamama rağmen sıcaklık ile ilgili bir sorun yaşamadım.
Bir şey olursa diye yedekte eski ttnet modemi tutuyorum.
Umarım bir şey olmaz 😀

Ayarlarda önerileriniz var mıdır hocam benden tecrübelisiniz sonuçta :) modemi dikine tutmak daha mantıklı geldi ısınan hava yükselir kafasıyla daha serin çalışacağını düşünüyorum.
Ayarlarda önerileriniz var mıdır hocam benden tecrübelisiniz sonuçta :) modemi dikine tutmak daha mantıklı geldi ısınan hava yükselir kafasıyla daha serin çalışacağını düşünüyorum.
Güncelleme:
Ürünü duvar montajı yaptığımda resmen soğuk çalıştı arkadaşlar ısınma sorunu komple ortadan kalktı.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı