İnceleme JBL Wave 100TWS Ayrıntılı İnceleme ve Kullanıcı Deneyimi

Merhabalar. Size bugün JBL Wave 100TWS modelini tanıtacağım ve ürünün kullanıcı deneyimini size anlatacağım. Alacağım zaman bu kulaklıkla ilgili çok fazla yorum bulamamıştım, bu yüzden bu incelemeyi hazırladım. 2022 yılı Eylül ayından beri aktif olarak kullanıyorum kulaklığı. Kulaklığı o zaman aldığımda 630TL civarında almıştım. Şu an internet üzerinde 830TL civarı bulunabiliyor.

Görünüm
  • "Krem" rengi olan seçeneği almıştım. Ancak geldiğinde gördüm ki kremden ziyade gri'ye daha yakın bir renk bizi karşılıyor. İsterseniz siyahı da var.
    Ön.jpg
    Üst.jpg
    Arka.jpg
    Boyut.jpg
  • İkinci görselde dikkat edeceğimiz ikinci şey kulaklık kutusunun kapaksız olması. Maalesef bundan dolayı çok toz girebiliyor. Kulaklık modüllerimizin arasında bulunan nokta kutunun şarj ışığıdır. Yüksek şarjlı olduğunda yeşil, orta seviye şarj olduğunda turuncu, az şarjı olduğunda ise kırmızı ışık göstermektedir. Aynı anda kulaklık modüllerimizin üstünde yer alan JBL logoları aslında kulaklıkların tuşlarıdır. Oynattığınız sesi, videoyu durdurup devam ettirebiliyorsunuz.
  • Üçüncü fotoğrafta, şarj kutusunun arka tarafına baktığımızda ise bizi "type-c" bir şarj girişi karşılıyor, bunun şarj kablosu kutuyla birlikte gelmekte.
  • Dördüncü fotoğrafta da kutunun büyüklüğü hakkında bilgi edinebilmeniz için elimde nasıl durduğunu göstermeye çalıştım. Elim ne büyük ne küçük ortalama bir yetişkin eli boyutunda.
  • Kulaklık modüllerimiz aşırı büyük değil ancak kulağınıza taktığınız zaman azıcık belli oluyor. Çok küçük olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim.
  • WhatsApp Görsel 2023-01-22 saat 18.24.31.jpg
    WhatsApp Görsel 2023-01-22 saat 18.24.38.jpg
His, Performans ve Genel Kullanım
  • Öncelikle söylemeliyim ki kutunun üstü açık olduğundan dolayı acaba kulaklık içinden düşer mi diye düşünebilirsiniz ancak kutunun çok güçlü mıknatısları mevcut. Kulaklıkları çıkarırken genelde iki el kullanmak gerekiyor o yüzden.
  • Şahsen 3-4 saat kullandığımda kulak kepçemi acıttığı oldu ama tam oturtursanız genelde çok acıtmıyor. Kulak çukurunuza tam oturtmaya dikkat edin ki ses yalıtımı için de oldukça önemli bir yöntem bu.
  • Genelde daha uygun fiyatlı bluetooth kulaklıklarda duyulan "hissing" sesi yok denebilir. Bu güzel bir artı. Boştayken de bu "hissing" ses yok gibi bir şey.
  • Bağlantı konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Sadece başka cihazda kullanacağınızda tekrardan bağlamanız gerekiyor manuel olarak. Ama bağlantıda bulunduğunuz cihaza otomatik bağlantı kurmakta. Menzil konusunda oldukça yeterli buldum. Çok nadir telefondan uzakken kullandım 5-6 metre uzaklıkta sıkıntı yapmaya başladı bende.
  • Ses konusuna gelirsek oldukça iyi. Kanımca net bir sesi var ve basslarını oldukça doygun buldum. Çok tizlerde hafif zayıf kalabiliyor ancak genel anlamda yeterli olduğunu söyleyebilirim.
  • Şahsen kulağıma tam oturdu. Lastikli yapısı sayesinde ise dışarıya ses vermiyor. Ayrıca dışarıdan gelen sesleri de oldukça kesiyor. Genelde şarkı dinlediğimde (%60 ses seviyesinde örnek vermek gerekirse) biri normal konuşma tonuyla seslendiğinde o kişiyi duymuyorum. Aktif gürültü engelleme gibi özellikleri yok ancak lastikli yapısının getirdiği ses yalıtımını oldukça yeterli buldum.
  • Mikrofon konsunda zayıf olduğunu söyleyebilirim. Sessiz ortamlarda bir ölçüde yeterli olabiliyor ancak örnek vermek gerekirse dışarıda bir görüşme yaparken karşı taraf çevrenizi de duyabiliyor. Genelde görüşmelerde karşımda olan kişiden ya sesimin az geldiğini ya da çevremin sesini çok duyduğunu işittim. Ancak ev gibi ortamlarda herhangi bir sıkıntı yaşatmamakta.
  • Batarya konusunda oldukça yeterli buldum. Örnek vermek gerekirse İstanbul-Ankara arası YHT seyahatimde tamamen kulağımdaydı kulaklık. Yaklaşık 4.5 saat süren yolculuğumda herhangi bir şarj uyarısı almadım ancak yolculuğun sonunda az kalmıştı, telefonumda ne kadar şarjı kaldığını görebiliyordum. Ancak bunun içinde devreye kulaklığın kutusu giriyor. Kutu da birkaç kez şarj edebiliyor. Yani şunu açık yüreklilikle söyleyebilirim ki bu cihaz şarj konusunda beni hiç üzmedi.
Sonuç
  • Toparlamak gerekirse, multimedya tüketiminde gayet yeterli bir performans gösterdiğini düşünüyorum. Bass ve tizleri yeterli buldum. Özellikle bass'lar güçlü. Mikrofon konusunda biraz zayıf buldum. Ancak doğru ortamlarda sıkıntı çıkarmıyor. Son olarak kutu içeriğinde bir adet turuncu şarj kablosu (oldukça kısa bir kablo) ve farklı boyutlarda kulaklık lastikleri çıkıyor (bir çift küçük boyut, bir çift büyük boyutta olmak üzere). Yani söylemek gerekirse genel anlamda yeterli bir kulaklık. Alırken tereddütteydim çünkü bazı yorumlarda kulaklık modüllerinden birinin daha az ses vermeye başladığı veya ses vermemeye başladığı şikayetleriyle de karşılaşmıştım. Ancak Eylül ayından beri kullanıyorum ve ses seviyeleri konusunda herhangi bir sorunla karşılaşmadım.
Size ürünün kendisini ve kullanıcı deneyimimi anlatmaya çalıştım ayrıntılı bir şekilde. Umarım forumda kulaklık bakan insanlar için de faydalı olur. Görüşlerinizi esirgemeyin. İyi forumlar!🙂

Son düzenleme:
Kapaksız olması gerçekten hoş değil. Cebime atsam leş gibi olur orada.

Varsa kullandığınız başka kulaklıklarla karşılaştırabilir misiniz?

JBL Tune 110 gelsin
200-250TL olan kablolu kulaklık ise normal bir kablolu kulaklık. Tizleri kötü, baslar fiyatına göre güzel. Kablo tasarımı güzel.

Bunun dışında bluetooth olarak sadece T450Bt kullandım. Biraz farklı segmentlerde çünkü T450Bt kulak üstü. O modelden daha iyi ses kalitesi, ses yalıtımı ve mikrofonu olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca o modelde şikayetçi olduğum arkaplan “hissing” sesi incelemesini yaptığım kulaklıkta yok büyük bir artı bence. Ancak bunun dışında başka bluetooth kulaklık kullanmadım maalesef.

Bunun dışında bluetooth olarak sadece T450Bt kullandım. Biraz farklı segmentlerde çünkü T450Bt kulak üstü. O modelden daha iyi ses kalitesi, ses yalıtımı ve mikrofonu olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca o modelde şikayetçi olduğum arkaplan “hissing” sesi incelemesini yaptığım kulaklıkta yok büyük bir artı bence. Ancak bunun dışında başka bluetooth kulaklık kullanmadım maalesef.
O zaman güzel bir performansı var. T450BT'nin sesini az çok biliyorum.

şakasına yazdım

200-250TL olan kablolu kulaklık ise normal bir kablolu kulaklık. Tizleri kötü, baslar fiyatına göre güzel. Kablo tasarımı güzel.
basslar baya fazla geldi, özel olarak eq ayarı yaptım. 1 yıldır kullanıyorum çok iyi

basslar baya fazla geldi, özel olarak eq ayarı yaptım. 1 yıldır kullanıyorum çok iyi
250TL'ye alınmaz ama 150 bandında güzel olur. 250 bayağı fazla bunun için.

Daha önce ben ve 2-3 arkaşım kullandı. Dayanırsa 2 seneye yakın dayanıyor sonra garantiye veriyorsunuz. Dayanamazsa 2 haftası var. 😁

Geri
Yukarı