Corsair K55 RGB İnceleme ve Kullanıcı Deneyimi

Herkese selam. Dün elime geçen Corsair’in K55 RGB klavye modeli için ilk izlenimlerimi aktarmak ve kendi kullandığım klavyelerle karşılaştırmasını yapmak istiyorum. Normalde inceleme kabiliyetim veya daha önce yapmışlığım yok fakat klavyeyi sipariş etmeden önce detaylı bir inceleme bulamadığım için belki birisinin işine yarar diye bu işe girişmiş bulundum.

Hissiyat kısmını çizgiler ile ayırdım isteyen direk o kısma gidebilir.

Önce bir problemden bahsetmek istiyorum. Ürün dün sabah elime geçti ve tak çalıştır şekilde kullanmaya başladım. Daha sonra driver yüklediğimde ve klavye üzerinden FN + sayı kombinasyonu şeklinde LED'lere müdahale etmeye çalıştığımda bağlantısı kesilip geri geliyordu. İlk başta üründe arıza olduğunu düşünüp iade etmeyi düşündüm hatta. Daha sonra internetten biraz araştırdığımda birkaç kişinin daha bu sorunu yaşadığını gördüm. Bir dostumuz driver silip yüklemenin işe yaradığını yazmış, Corsair Utility Engine 3.1.131 güncel sürümünü kurunca sorun çözüldü. Ürünü dünden beridir yoğun olarak kullanmaktayım.

Öncelikle daha önce çok kaliteli klavyeler kullanma fırsatım olmadı. Yaklaşık 3 seneden beridir evimdeki masaüstü bilgisayarda Microsoft Wireless Comfort Desktop 5000 modelini kullanıyorum ve çok da memnundum aslında. Kendisi standart membran bir multimedya klavye fakat özelleştirilmiş tuş tasarımı, kauçuk bilek desteği ile alıştıktan sonra vazgeçmesi zor bir ürün diyebilirim. Ürün kablosuz olmasına rağmen oyun, gündelik her şey ve yazı yazma işlerini kendisiyle gerçekleştirdim. Pilinin çabuk bitmesi ve arada tepki vermeme gibi problemleri yüzünden de yeni klavye arayışına girdim. İlk başta Logitech K360 satın aldım kendisinin 90 lira gibi bir fiyatı ve 3 sene batarya ömrü gibi bir iddiası vardı, çok şık bir ürün olmasına rağmen tuşlarının yapısı elimi çok yorduğu için iade ettim. Daha sonra vatan’da Everest Hydra R6’yı deneme şansım oldu aslında hoşuma da gitti fakat içerisinde outemu ve bazılarında da kailh switch olduğu için ve forumda genel olarak hiçbir Everest ürünü tavsiye edilmediği için vazgeçtim. Son olarak şansımı bir de Bloody B120 modelinden yana kullanayım dedim fakat onun da bilek desteği rahatsız etti ve multimedya tuşları fn kombinasyonu ile çalıştığı için tasarımı da hoşuma gitmeyince içime sinmedi ve onu da iade ettim ama artık aklımda nasıl bir şey istediğim yavaş yavaş oluşmuştu.

Klavye arayışına girerken benim için vazgeçilmez tek kriter bilek desteğiydi. Çünkü uzun süreler yazı yazmakla haşır neşir olmam gerekiyor ve desteksiz klavyelerde bir süre sonra komple elimde bir ağrı oluyor. Bunun dışında tek renk de olsa bir aydınlatma ve ekstra multimedya tuşları da olsun istiyordum. Corsair K55 ilk başta amazonda dikkatimi çekmişti, fiyatı 50$ olmasına rağmen tasarımı, aydınlatması ve ekstra makro tuşları ile makul görünmüştü. Gameekstra’nın 189 liralık fiyatını görünce de dayanamayıp sipariş geçtim. Kargo ile birlikte toplamda 197 liraya gelmiş oldu. Ürün geldi, kullanmaya başladım ve işte ilk izlenimlerim.

Ürün mantar tuş membran klavyeler kadar olmasa da yüksek tuşları ile karşılıyor bizi. Tuşların fontları keskin, tuş yüzeylerinde mat bir kaplama bulunuyor. Türkçe karakterler sonradan eklenme değil, aynı fontla yazılmış. Enter tuşu büyük, silme tuşu büyük, shift-ctrl-alt tuşları standart tuşlardan daha büyük yapıda. Ürünün tamamı plastik fakat zorlamama rağmen aman aman bir esneme, çatırtı çuturtu yok. Ürünün yanında gelen bilek desteği de kaliteli yapıda. Üzeri yumuşak bir plastik malzeme ile kaplanmış kullanırken bileğe hiçbir rahatsızlık vermiyor, sabit değil aşağı yukarı oynar yapıda. Tuşlar daha önce kullandığım Microsoft klavyeme göre daha küçük fakat aralarında boşluk olması sebebiyle genel olarak bir problem yaratmıyor. Ses açma, kısma ve kapama tuşları sağ üst bölümde, müzik kontrol tuşları hemen onun altında numpad’ın üzerinde konumlandırılmış. Erişimi kolay fakat LED aydınlatma buralara erişmiyor maalesef. Fakat yerlerine alıştıktan sonra sorun olmuyor. En üst kısmın orta tarafında üç adet yuvarlak tuş bulunuyor, bunlar sırasıyla makro atama tuşu, LED ışık seviyeleri tuşu ve Windows tuşunu kilitleme tuşu. Sol tarafta 6 adet makro tuşu mevcut ve yazılıma ihtiyaç duymadan makro atama tuşu ile klavyeden komut girip atayabiliyoruz. Mesela bu özellik sayesinde Excel’de sık kullandığım formülleri atayıp hızlı bir şekilde tek tuşla girebiliyorum çok pratik olmuş.

Arka yüzey tamamen plastik ekstra bir olayı yok, dört köşede masaya tutunması için kauçuk yüzey mevcut fakat yükseltme ayaklarında kauçuk yok o yüzden ittirirsek bir miktar oynayabiliyor masa üzerinde. Ben yükseltmesiz kullanmayı tercih ettiğim için problem etmedim.

Aydınlatmaya gelecek olursak tuşların altında sağdan sola üç kısımda ayrı RGB LED aydınlatma mevcut. Maalesef tek tek her tuş aydınlatılmadığı için özel olarak belli başlı tuşların LED'lerini yakma gibi bir özellik mevcut değil, çok fazla efekt de yok. Üç bölümü farklı şekilde renklerle yakabiliyoruz, bir gökkuşağı modu eklenmiş onun dışında çok fazla seçeneğimiz yok. (Kendi yazılımında yağmur yağma şimşek çakma gibi enteresan efektler mevcut fakat 6-7 tane.) Bir de üç bölümden istediğimizi yakmamız mümkün mesela oyun oynarken genelde wsad tuşları ve çevresindeki tuşları kullandığımız için sadece o tarafı yakarak tuşları görmemiz mümkün. Ben tek renk sabit olarak kullanmayı sevdiğim için hiç sorun etmedim, tuşlar LED ile çok güzel görünüyor ve her tarafı eşit şekilde aydınlatıyor. Bu arada tuşlar aydınlatma kapalıyken de görünüyor baskı tam olarak şeffaf bir yapıda değil. Üç kademe aydınlatma seviyesi mevcut. En düşük ile en yüksek arasında çok aşırı bir fark yok ama en düşük de gözümü yormadı en yüksek de. Klavyenin kablosu normal plastik bir yapıda, örgü olmasını isterdim açıkçası. Fakat kalınlık anlamında herhangi bir problemi yok gayet kalın. Boyutu 1.8 metre USB kısmı ile klavyeden çıkan kısmı sağlamlaştırılmış yapıda.
----------------
Şimdi hissiyat konusuna gelelim. Klavye gelene kadar aslında çok fazla tereddütteydim. Technopat.net’de okuduğum yorumlardan sonra beklentimi çok yüksek tutmadım. Genelde bu klavye sorulduğunda bunun yerine CM Masterkeys Lite L modelinin alınmasının daha iyi olacağı ve K55’in hissiyat olarak sıradan membran klavyelerden farksız olduğu söyleniyordu. Masterkeys Lite L kendi fiyat skalasında marka + switch olarak rakipsiz olmasına rağmen hem tek başına bulunamaması hem de bilek desteği ve ayrı multimedya tuşları olmamasından ötürü kafadan elediğim bir model olmuştu.
K55’in hissiyatına gelirsek ürünün hoş bir hissiyatı olduğunu söyleyebilirim. Çok fazla mekanik klavye kullanmadığım için onlarla kıyaslama yapamayacağım ama 50 100 liralık membran kullananlar bu üründen fazlasıyla memnun kalacaktır diye tahmin ediyorum. Tuşlar tabiri caizze keskin bir şekilde inip çıkıyor. Başka klavyelerde gördüğüm bir tuşun sağa sola oynama durumu da yok. Ses + hissiyatın size verdiği genel hissiyat da tok bir hissiyat. Tuşlar biraz yüksek bir yapıda olduğu için olabilir ama ben kaliteli ve konforlu buldum. Oyunları zaten kablosuz standart bir klavyede oynadığım için bu klavye hiç sorun olmadı fakat yazı yazarken verdiği hissiyat konusunda eski klavyemden birkaç gömlek üstün olduğunu düşünüyorum. Genel olarak mekanik klavye kadar sesli değil fakat siz baskı şiddetinizi arttırdığınızda haliyle tuşların sesi de artıyor. Tam olarak hissiyatını tarif etmem mümkün değil, zaten klavye satın alırken en büyük sorun buradan kaynaklanıyor. O yüzden bir klavyeye para vermeden önce kesinlikle denenmesi gerektiğini düşünüyorum. Ben risk aldım fakat oldukça memnun kaldığım bir ürün oldu. Artı ve eksilerle devam edelim.
----------------

Artılar;
+ Sabit yapıda oynama yapmayan tuşlar.
+ Her yere eşit dağılmış bir aydınlatma.
+ Derli toplu, multimedya ve makro tuşları bulunan bir klavye.
+ Kaliteli bir bilek desteği.
+ Genel anlamda tatmin edici bir kullanıcı deneyimi

Eksiler;
- RGB aydınlatma sadece 3 kısımdan oluşuyor.
- Multimedya tuşlarında aydınlatma mevcut değil.
- Örgüsüz yapıdaki kablo.
- Su geçirmez bir klavye değil.

Doların ve ekonominin sıkıntılı olduğu şu günlerde bu fiyata aldığım için pişman olmadığım bir ürün oldu. Birbirine yakın fiyat skalasında Logitech G213, Masterkeys Lite L gibi modeller mevcut olmasına rağmen burada kendine yer edinebilir diye düşünüyorum ve yine tekrarlıyorum, test etmeden klavye alırsanız pişman olabilirsiniz.

Son olarak standart kullanımda tuş sesleri ve birkaç fotoğraf ekleyerek incelemenin sonuna geliyorum. Ses kayıtları 15 cm uzaktan telefon ile kaydedilmiştir. Umarım faydası dokunur.

Tuş sesleri: Vocaroo | Voice message
1 (1).jpg
1 (2).jpg
1 (3).jpg
1 (4).jpg
1.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
@Berkolata Corsair K55'i ben de 1 haftadır kullanıyorum fakat en başından beri bir problemim var. Bilgisayarı ilk açtığım zaman olmuyor fakat belli bir süre geçtikten sonra bazı zamanlarda numlock ve capslock bildirim ışığı çalışmamaya başlıyor. Sizde de oluyor mu bu sorun acaba?

Bu sorun devam ediyor mu almayı düşünüyorum güncellemeyle çözüldüyse alacağım.

Yeni konular

Geri
Yukarı