TEOG İçin Tavsiyeler

Babaaa

Hectopat
Daha fazla  
Bu sene 8.sınıfa geçtim yazın ders çalışmaya başladım biraz. Zaten etüte gidiyorum kaynak kitap alıcam sözünözü anafen güvender körfez biraz da biltestle zambak öneriliyor. Test kitabı önerisi verir misiniz? Birde ben genllikle konuya ağırlık veriyorum ama test de çözüyorum sizce test mi çözmeliyim konuya mı ağırlık vermeliyim? Konu içinde anafen pes almayı dusunuyorum. Önerileriniz neler?

Kendini fazla sıkma. Başarılı olacağım diye sürekli de kendini derse verme. Ne çok rahat ol ne de stresli. Başarılı olmanın bence tek yolu dersi derde dinlemektir. Bunu yap ve evde sadece konuyu gözden geçir. Anafen alabilirsin ama bence Sınav yayınlarının ki en iyisi. Lise'ye gidiyorum ve bu işimi görüyor.

Test çözerek daha çok başarılı olursun. TEOG'da çok farklı soru çeşiti var. Her soru çeşitinden soruyorlar. Hele o fen :) Yanlız hiç korkma. TEOG zor bir sınav değil. Sınava girmeden önce hiç heycanlanma. Kitapçığı açıyorum bir bakıyorum ... çok basit sorular :) Konu tekrarını unutma . TEOG öncesi Tonguç Akedeminin canlı yayınlarını izle. Eğlenceli ve bilgi verici. Bu sene 2 soru yakaladılar canlı yayında ve bir tanesi bilmediğim konudandı. Aynı soruydu valla mutlu oldum :) Bir de canlı yayınları sesi sona açarak dinle. Daha iyi oluyor. Canlı yayınları YouTube'dan dinle ama kesinlikle chati açma. Tam ekranda izle. Chatt troll dolu oluyor.

Kafan rahat olsun. Dünya' nın sonu değil. Kendimi övmek gibi olmasın. Saygılı ve başarılılığımla TEOG' a çalışmadım. 290 puan yaptım. Kendime güveniyordum. Önemli olan okul değil sensin. Kendine bakacaksın ve okulunu okuyacaksın. Başkaları seni rahatsız etmesin, yani sen onları kafana takmaç

TMF'ye ağırlık vermelisin.

Ben ilk sınavda türkçe 2 mat 2 fen 2 inkılap 3 yanlış yapmıştım ikinci sınavda ise türkçe 1 mat 2 fen 0 inkılap 2 yanlış yaptım. Her gün düzenli test çözer tekrarını yaparsan sınavda güzel bir sonuç alırsın.

Kaynak önerisi ve yazmayı unutmuşum. İngilizcem çok kötü, bir de matematik biraz kötü. Onlar için de öneri verir misiniz ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sınavda dikkatli olmalısın hatalarımın çoğu dikkat hatasıydı. Kaynak olarak Anafen matematik ve fen soruları, Sözünözü Türkçe soruları güzel oluyor. İnkılap Tarihi soruları yorum ağırlıklı çıkıyor. PES'de özet bilgi ve yorum var fakat ders kitabı daha yararlı bence. İngilizce dersi için More and More'yi tercih ettim.

Kardeşim ben şu anda Lise 3 öğrencisi olarak sana yaşadığım tecrübeyi ve çalışma programımı anlatmak istiyorum.

Şimdi öncelikle evde falan ders çalışamazsın, çalışırsan çok zor çalışırsın ama boş, sessiz ve elektronik aletlerden arınmış bir odada isen, işin kolaylaşır ama yinede evde olduğun için aklın onlara gidecektir tahminimce, bu yüzden dediklerimi iyi oku :

Öncelikle dikkatini ve konsantrasyonunu bozmayacak bir mekanda çalışmalısın, etüte gidiyorum demişsin bak tam yeri orası ama orada çok haşır neşir samimi olduğun birisi varsa dikkatin çabuk dağılabilir, bu yüzden sana tavsiye ettiğim yer kütüphane.

Dersi derste dinleyip not almak zorundasın, eve veya kütüphaneye geldiğinde yarım saat hadi taş çatlasa 1 saat tekrar et zaten yarım saatte çok kolay kafana yerleşiyor, günlük tekrar yapmazsan o konu ilerde başına dert açar bu yüzden ''Yav bu kolay biliyorum ben bunu.'' diyip geçme o günün konusu 2+2 = 4 olsa bile onu tekrar etmekten üşenme.

Günde en az 1 buçuk saatini ayırman nasıl ki bilgisayara saatlerini harcıyorsan 1 buçuk saatten hayatından bir şey eksilmez, böyle düşünmen gerekiyor, yarım saat konu tekrarı ve kavrama, kalan 1 saatte soru çözüp pekiştirmen gerekiyor bu dediklerim en az 1 buçuk saat için geçerli eğer daha fazla çalışacak gücüm var diyorsan bunu gün geçtikçe hafif hafif arttır.

Kendini çok sıkma mesela hafta içi günde 1 buçuk saat çalışıyorsan hafta sonu 1 saate yada yarım saate düşür, bilgisayarınla oynamakta sorun yok ama hafta sonu diye yatma saatini abartma, uyku zihnini rahatlatır, erken kalkıp erken yatarsan sabah okula daha zinde gidersin.

Sana şimdilik vereceğim tavsiyeler bu kadar soracağın bir şey varsa çekinme, başarılar.

önerileriniz için sağolun almayı düşündüğüm kitaplar
güvender türkçe s.b
anafen mat s.b
fen anafen s.b
sözünözü tüm dersler teog 1
sadık uygun paragraf çözme (belki)
güvender inklap
tonguç akademi matematik
koza ingilizce s.b
almayı düşünüyorum alma veya şünü al dediğiniz varmı birde
hocaların ve etüt hocalarının söylediği konular yetermi okulun verdiği kitaplara falan bakıyımmı veya başka bir yerden okulun kitabını baya az kullanmıştık 7.sınıfta birde bazıları ideal 40-45 bazılarıda 20-25-30 dk dio mesela 40-10 25-5 gibi sizce kaç dk çalışıp kaç dk mola veriyim çokta uzun çalışmaayı sevmiyorum zaten hangisi daha verimli olur

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı