TEOG Yüzünden Moralim Çok Bozuk

TheNovaPunchers

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar geçen sene TEOG sınavına girdim. Size yemin ediyorum yazdan beridir çalıştım birsürü test çözdüm, video izledim, not aldım, dersaneye gittim. İlk sınavımda sadece Türkçe ve İngilizce'den yanlış çıkardım. Türkçe 5, ingilizce 6. İkinci sınavda yanlışım yok. Puan 466. Niye böyle oldu bilmiyorum ama sırf bundan dolayı istediğim liseye gidemedim. Şu an 9.sınıfım moralim çok bozuk hiç ders çalışmak istemiyorum, dikkatim çok dağılıyor, eski günler aklıma geldikçe deliriyorum. Bu notu haketmediğimi düşünüyorum hayata, dine olan bağlılığım düştü. Ne yapacağımı bilmiyorum. Aptal bir insan da değilim ama nerede hatalıyım bunu nasıl düzelteceğim bilmiyorum. Lütfen yardım edin.

Hatalı olan sistemdi. Yığılma fazla olduğu için senin yaptığın az bir yanlış seni çok geri düşürdü. Sistem kaldırıldı ama dediğin üzere iş işten geçti. O puanla iyi bir liseye gidiyorsundur diye düşünüyorum. Nakil durumunda daha iyi bir liseye de geçebilirsin(İyi bir lisede okuduğum için eğitim nerede daha iyiyse oraya yönelmeni tavsiye ederim). Lise de önemli ama şu anda üniversiteye hazırlanan birisi olarak söylüyorum o eski zamanları düşününce sadece küçük olduğum aklıma geliyor ve asıl maratonun üniversite sınavında olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden kendini üzmene gerek yok. Çok başarılı bir insan olmak istiyorsan TEOG u aklında çıkar ve lise hayatını üniversiten için daha verimli geçirmeye bak. Sonuçta eskiyi değiştiremezsin ama ileride olacakları değiştirmek senin elinde. Çalışmaya son hızla devam :) Başarılar :)

Bak şimdi sana şöyle özetleyim.
İlk okulda öğrenci olmayı öğreniyorsun .
Lise de neden öğrenci olduğunun farkına varıyorsun.
Üniversitede mesleğini öğrenmenin yollarını arayıp mesleğine yöneliyorsun.
Sen kendini biliyorsun ve kendinden eminsin. Sadece biraz dişini sıkıp lise dönemini bitirmeye , ve gerçekten matematik ve fen derslerinin mantıklarını kavramaya bak.
Sonra da git mühendislik oku (ve okulun bitmesin) :) .

Dostum ben de istediğim liseye gidemedim. Ben de 9.sınıfım. 440 puan alarak 380 puanlık liseye gittim. İstemeyerek tabii. İlk aylarda tek hedefim ders çalışıp nakil aldırmak oldu ama sonra vazgeçip çalışan heryerde çalışır mantığıyla kafamdan "nakil" olayını attım.

Tek düşüncen hedefin olursa ve bu hedef için plan yapıp çalışmaya başlarsan, eskileri unutup yeniden ders çalışmaya başlayabilirsin. Yaz tatiline bir ay gibi bir süre kaldı. Belki son sınavlarını önemsemeyebilirsin. Ama seneye gerçekten aklındaki düşünceleri silip yeni ve güzel düşüncelerle başlaman gerek. Hayata pozitif bak. Kendine yeni alışkanlıklar edin. Yeni hobiler vs. Bunları yapman sonraki seneler için iyi olur. Benim düşüncem böyle.

10. sınıfım. Bir gün açıp da sınava dair test çözmedim, çalışmadım. 324 puan aldım. Pişman mıyım? Evet. Çünkü o zamanki konular öyle kolaymış ki. Şuan 466 puanlık bir lisede olmak için neler vermezdim.

Hiç kafana takma kardeşim. 473 puanla fen lisesine girdim 2008 senesinde. Lisede ders çalışmayı tamamen bırakıp, Hacettepede Fizyoterapi ve Rehabilitasyon okudum 18000 sıralamayla. Anlayacağın %1'lik dilimdeydim 2.000.000 kişinin girdiği sınavda. Şimdi 2500 lira maaşla çalışıp söve saya işe gidip geliyorum. Sana tavsiyem ufkunu genişlet, hangi meslek ne iş yapar ve o meslek bizim ülkemizde yapılır mı bunları düşün. Lisede birazcık gayret et ve güzel bi meslek seçip önüne bak geçmişe takılıp kalma bi abi tavsiyesi.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı