Teokrasi hakkında görüşünüz nedir?

Guclu bir yonetim bicimi. Halki cahil ve fakir tutarak burjuva kesimini para icinde yuzdurebilir, yahut bilimi destekleyip hem halki hem de burjuvayi her acidan zenginlestirerek cok daha guclu bir yonetim ortaya koyabilir. Lakin dusunmesini bilen her insan için teokrasi spesifik dinler ozelinde, cokca sosyal yasami etkiler, sosyal yaşamda memnuniyetsizlik de istenen bir sey degildir. Her ne kadar ilgili din bilimi desteklese de belirli sinirlari asamayacagindan kesintisiz gelisim olmaz.

Dolayisiyla bana gore halk kendini bir sekilde, daima dinden soyutlayacaktir. Pek cok yönetim bicimi gibi ölumsuz degildir.

Bu konuda radikal miyim bilmiyorum ama herhangi bir siyasinin inanç ile ilgili bir kelime değil, inanç kelimesini bile ağzına almasına karşıyım. İnanç, göreceli bir kavramdır. Benim neye inandığım kimseyi ilgilendirmez. İlgilendirmediği gibi kendi inancım ile o kişiyi yönetmek aptallıktır. O, benim inancıma inanmak istiyor olsun, hatta beni bu duruma mecbur bırakacak kadar da yobaz olsun. O zaman o kişi ölmeyi hak ediyor. Tabi eğer köleliğe karşı değilseniz.

Geri
Yukarı