Ölüm hakkındaki düşünceleriniz nedir?

• Konuyu başlatan Mxpyma
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 472
  • Görüntüleme 19B
Ölümün benim için anlamı yaşadığınız her günün değerini anlamaktır. Çünkü eğer ölmeseydiniz hayatınızı bu kadar önemsemezdiniz.

Mantıksal olarak düşünürsek ayrıca ekosistemin devamı içinde birilerinin ölmesi gerek, Dünya küçük. Eğer insanlar ölmeseydi dünya üzerindeki kaynaklar bir süre sonra yetersiz kalacaktı ve bunun yüzünden savaşlar olacaktı. Zaten şu an da adım adım bahsettiğim geleceğe sürükleniyoruz.

Üstteki arkadaşın dediği gibi reenkarne teorisi de bana mantıksız gelmiyor. Yine de yüksek ihtimal hiçbir zaman gerçek olup olmadığı konusunda emin olamayacağımız için bu sadece bir teori.

“büyük bir şaşaadır ölüm
ebruli nurlarla gelir
öyle bir yanardağdır ki öfkesi
mutantan destur’larla gelir

karşıtıyla yüklüdür her şey
mutlak çözümlerden vazgeç
tartışılmaz mükemmellikler
ne gizli kusurlarla gelir

sen sen ol korkma karanlıktan
dik ışık çekirdeklerini
çünkü en berrak sular bile
en yağlı çamurlarla gelir

nasıl doğmakla başlarsa ölüm
ölmekle başlar öyle hayat
bil ki dünyayı sarsan sıçramalar
birikmiş şuurlarla gelir”

Şairler de yıldızlar gibi kayarlar. Biz buna
“Ölüm” diyoruz.
Ama şairler bizden farklı ölürler. Kalpleri susar ama şiirleri milyonlarca kalbin her atışında tekrarlanır.

Ne diyor Attila İlhan “Bir An Gelir” şiirinde:

“görünmez bir mezarlıktır zaman
şairler dolaşır saf saf
tenhalarında şiir söyleyerek
kim duysa / korkudan ölür
– tahrip gücü yüksek-
saatlı bir bombadır patlar
an gelir attila ilhan ölür

Şiir Severe: @Andar Han PSU'lar kralı :)
Şiir Sevmeze: @just chillin Şaka Şaka, Öylesine. :)
Oyuna ara versin diye oyunsevere: @brkyozell
EK: NFK
“Köpek korkusiyle korktum ölümden,
Ölmeden ölmeyi anlayamadım.
Ne güneşler doğup battı üzerimden;
Bir günü bir güne bağlayamadım.”
“Oyuncak kırılır, haydi, ya insan,
Nasıl parçalanır, nasıl bölünür?
Söylerler, mezara kulak dayasan;
Bir daha ölmemek için ölünür.”

Bir aralar şöyle bir sey karalamıştım;

Ölüm, kayıptır. Yokluktur. Kendince ve kendinden ötürü bir değeri yoktur. Bireyin, onunla olan ilişkisi ile alakalı bir durumdur, lakin hakkında bize bilgi ulaştırabilecek bir başka birey de yoktur. Bu minvalde, ölüm; benim sonumdur. Sonrası, şu an için dedikodu.

Son düzenleme:
Herhangi bir şey düşünmüyorum, öleceğiz ve sonrası karanlık. Doğum öncesi gibi hiçbir şeyin farkında olmayacağız.
En kötüsü de öldükten sonra yakınlarının senin hakkında ne dediğini ne yaptığını bile göremeyecek, hissedemeyecek olmak. Bari öldükten sonra sadece izleme modunda olsak, insanları ne yaptıklarını izleyebilsek. Ya da hala kendi kendimize düşünebilir halde olsak.

Bunlar olmadığı sürece ölümden korkarım. Bu yüzden tek umudum insanların çalışıp uğraşıp bütün hastalıkların ve yaşlanmanın üstesinden gelmesi.

"Ölülere üzülme Harry, yaşayanlara üzül. En çok ta Türkiye'de pardon sevgisiz yaşayanlara üzül." Dumbledore

Yeni konular

Geri
Yukarı