Tercümanlık mı İngilizce öğretmenliği mi?

@Scorpio55 Hangi üniversitede okuyorsunuz? Birde dersler nasıl zor mu? Nasıl dersler var İngilizce öğretmenliğinde yani neler öğretiyorlar? Ben bu sene yazdım tercihimi yaptım ve büyük ihtimalle İngilizce Öğretmenliği tutacak ama nasıl olacağı hakkında bir fikrim olmasını istiyorum.

@Lee Everett Ben Sivas Cumhuriyet Üniversitesi mezunuyum. Türkiye'de bir kaç iyi üniversite var. Bunların dışında bir yerde okuyorsan muhtemelen işten çok dedikodu ve böbürlenme ile uğraşacaksın. Bu her bölümün acı gerçeği.

Dersler konusuna gelince; öğretmenlik bölümünde Çocuk Gelişimi, Çocuk Psikolojisi, Eğitim Felsefesi, Dil Bilim, Grammar, Söylem Çözümleme, Phonetics, Approaches in ELT gibi Eğitim + Yabancı dil karışımı bir programla karşılaşacaksın. Kimi derste çocuğun hangi yaş aralığında vücudunda nelerin geliştiği, ergenliğe giriş, çocuk büyütme ile ilgili bilgiler öğreneceksin. Yeri gelecek bazı derslerde beynin yapısı ile ilgili değinmelere rastlayacaksın. Dil bilimde misal çeşitli dil ailelerini, dillerin nereden geldiğini, cümleyi phonemelere ve parçalara ayırmayı göreceksiniz. Bunlar çok yabancı gelebilir çünkü öyleler. Bölümde geçireceğin 4 sene hepsini öğrenmen için hayli hayline yetiyor.

Eğer zamanın varsa 1 sene hazırlık oku. Sonra 1. sınıfa gelince hocanın birisi sınıfın ortasında sana "Bölümü nasıl kazandın sen?!" diye azar atmasın. Sınıftan bir kıza bunu yapmışlardı ve ben onun yerinde olsaydım yerin dibine girerdim. Bunun sebebi hazırlıkta sana hem dil kurallarını derinlemesine öğretiyorlar, hem de yazım kuralları öğretiyorlar. Sınıfımda düzgün bir rapor yazabilen sayılı kişidendim. Arkadaşlarımın çoğunun yazdıkları raporlara bakınca tembellik mi, yoksa bilgisizlik mi olduğunu çözemediğim aşırı bir basitlik ve bir sürü hata vardı. Essay yazmak akademide önemli bir beceri. Bunu da sana hazırlık kazandırır.

Yolun açık olsun diyorum. Her şeyin istediğin gibi olması dileğiyle.

@Lee Everett ben Sivas Cumhuriyet Üniversitesi mezunuyum. Türkiye'de birkaç iyi üniversite var. Bunların dışında bir yerde okuyorsan muhtemelen işten çok dedikodu ve böbürlenme ile uğraşacaksın. Bu her bölümün acı gerçeği.

Dersler konusuna gelince; öğretmenlik bölümünde çocuk gelişimi, çocuk psikolojisi, eğitim felsefesi, dil bilim, grammar, söylem çözümleme, phonetics, approaches in elt gibi eğitim + yabancı dil karışımı bir programla karşılaşacaksın. Kimi derste çocuğun hangi yaş aralığında vücudunda nelerin geliştiği, ergenliğe giriş, çocuk büyütme ile ilgili bilgiler öğreneceksin. Yeri gelecek bazı derslerde beynin yapısı ile ilgili değinmelere rastlayacaksın. Dil bilimde misal çeşitli dil ailelerini, dillerin nereden geldiğini, cümleyi phonemelere ve parçalara ayırmayı göreceksiniz. Bunlar çok yabancı gelebilir çünkü öyleler. Bölümde geçireceğin 4 sene hepsini öğrenmen için hayli hayline yetiyor.

Eğer zamanın varsa 1 sene hazırlık oku. Sonra 1. sınıfa gelince hocanın birisi sınıfın ortasında sana "bölümü nasıl kazandın sen?" diye azar atmasın. Sınıftan bir kıza bunu yapmışlardı ve ben onun yerinde olsaydım yerin dibine girerdim. Bunun sebebi hazırlıkta sana hem dil kurallarını derinlemesine öğretiyorlar, hem de yazım kuralları öğretiyorlar. Sınıfımda düzgün bir rapor yazabilen sayılı kişidendim. Arkadaşlarımın çoğunun yazdıkları raporlara bakınca tembellik mi, yoksa bilgisizlik mi olduğunu çözemediğim aşırı bir basitlik ve bir sürü hata vardı. Essay yazmak akademide önemli bir beceri. Bunu da sana hazırlık kazandırır.

Yolun açık olsun diyorum. Her şeyin istediğin gibi olması dileğiyle.

Ben de İngilizce öğretmenliği düşünüyorum, içimde çok büyük bir istek var. Fakat netlerimden dolayı tedirginim. Güzel bir üniversitede okumak istiyorum ama netlerim orası için çok düşük ne yapacağımı bilmiyorum. Sınav için verebileceğiniz herhangi bir tüyo var mı? Cevaplarsanız çok sevinirim.

Ben de İngilizce öğretmenliği düşünüyorum, içimde çok büyük bir istek var. Fakat netlerimden dolayı tedirginim. Güzel bir üniversitede okumak istiyorum ama netlerim orası için çok düşük ne yapacağımı bilmiyorum. Sınav için verebileceğiniz herhangi bir tüyo var mı? Cevaplarsanız çok sevinirim.
Sınavın İngilizce kısmının büyük bölümü okuduğunu anlamaktan oluşuyor. İngilizcen iyiyse çalışma bile. Ben çalışmadan girdim, kazandım. Eğer sürekli dizi, film, YouTube izliyorsan zaten kelime hazinen oldukça yüksek. Diğer derslerin etkisini küçümseme. Onlara bak yoğun olarak.

Sınavın İngilizce kısmının büyük bölümü okuduğunu anlamaktan oluşuyor. İngilizcen iyiyse çalışma bile. Ben çalışmadan girdim, kazandım. Eğer sürekli dizi, film, YouTube izliyorsan zaten kelime hazinen oldukça yüksek. Diğer derslerin etkisini küçümseme. Onlara bak yoğun olarak.

Evet temelim var ama süremi yetiştiremiyorum maalesef. Genelde 60 soru anca bakmış oluyorum. Buna bir öneriniz var mı?

İngilizce okuma yap bol bol. Anladığım kadarıyla sorunun okumadan kaynaklı. Bunun için British Concuil var misal. Seviyeni bilmediğim için C1 atıyorum. Biraz zorlasın. Ama üniversitede karşılaşacağın arkadaşlarının ve hocalarının çoğu zoraki B2 olacak. İngilizce Öğretmenliği sınıfında A2 vardı.

Sadece okuduğunu anlamak yetmiyor bir de. Sınavda ne sorulduğunu anlaman lazım. Sınavla inatlaşma. Soruyu kendi kafandaki bilgiyle yapma. Soruda sana ne verdiyse onu ver geri. Verdiğin cevap doğru olabilir ama sorunun cevabı değilse yanlış kabul edilir.

İngilizce okuma yap bol bol. Anladığım kadarıyla sorunun okumadan kaynaklı. Bunun için British Concuil var misal. Seviyeni bilmediğim için C1 atıyorum. Biraz zorlasın. Ama üniversitede karşılaşacağın arkadaşlarının ve hocalarının çoğu zoraki B2 olacak. İngilizce Öğretmenliği sınıfında A2 vardı.

Sadece okuduğunu anlamak yetmiyor bir de. Sınavda ne sorulduğunu anlaman lazım. Sınavla inatlaşma. Soruyu kendi kafandaki bilgiyle yapma. Soruda sana ne verdiyse onu ver geri. Verdiğin cevap doğru olabilir ama sorunun cevabı değilse yanlış kabul edilir.

Çok teşekkür ederim

Olayları idare edebilmene göre değişir. Öğretmenlik olmazsa tercümanlık yaparsın diye mantıklı öneride bulunmuş arkadaşlar. Fakat çalıştığım fabrikada 7 dili iyi derecede bilen, yurt dışında yetişmiş bekçimiz var. İyi insanlarla doğru zaman doğru işleri yapmıyorsan ve çevrende Bizans oyunları eksik değilse ne okusan da olmuyor. İngilizceyi çat pat konuşan ama ağzı sürekli laf yapan pazarlamacı da var. Yabancı bir filmi çevir desen kem küm eder ama taraftara oynadığı için parayı kazanıyor.
Biraz da azgın ve kendini ezdirmeyen biri olması gerek. Galata köprüsündeki lokanta garsonlara bakarsan japonuyla da İngiliz'le de çok güzel anlaşıyor belki öğretmen maaşından bile fazla alıyordur.

Yeni konular

Geri
Yukarı