Tercümanlık okursam işsiz kalır mıyım?

Merhaba, dil bölümü seçmek istiyorum ancak kafamda bazı soru işaretleri var. İngilizce öğretmenliğinde atama gibi şeylerle uğraşacağımdan dolayı pek düşünmüyorum, o yüzden tercümanlığa yöneldim diyebilirim fakat tercümanlık hakkında da bir bilgim yok. Okursam işsiz kalır mıyım vesaire merak ediyorum. Üniversite bitene kadar 5 yabancı dil bilen birisi olacağım. Siz ne düşünüyorsunuz?

Hocam gelecekte belki kalabilirsiniz teknoloji gelişiyor sonuçta her şeyi saniyesinde çevirecek uygulamalar ortaya çıkabilir.

5 yabancı dil bilirsen seni havada kaparlar, ama tek İngilizce B1 seviyenle işsiz kalırsın.
Henüz 15 yaşımdayım B2 İngilizcem var ve geliştireceğim de .

Almanca öğreniyorum ve bunun üstüne birkaç dil daha ekleyceğim.

Hocam gelecekte belki kalabilirsiniz teknoloji gelişiyor sonuçta her şeyi saniyesinde çevirecek uygulamalar ortaya çıkabilir.
Bu da kafamı karıştıran bir nokta o yüzden konu açma gereği duydum.

Henüz 15 yaşımdayım B2 İngilizcem var ve geliştireceğim de .

Almanca öğreniyorum ve bunun üstüne birkaç dil daha ekleyceğim.

Bu da kafamı karıştıran bir nokta o yüzden konu açma gereği duydum.
Dostum eğer merakın varsa ve öğrenme konusunda zorluk çekmiyorsan dil okumak çok keyifli. Matematik Fizik Edebiyat gibi ağır derslerden sorumlu değilsin. Ne kadar çalışırsan o kadar kazanırsın. O yüzden işsiz kalır mıyım düşüncesine kapılmak yerine kendini nasıl daha iyi geliştirebileceğinin yollarını aramalısın.

Dil mezunuyum. Yukarıda da dendiği gibi öncelikle sadece ingilizce ile bu iş olmaz. B1 ile zaten olmaz. 5 dil bilmek demek sizin en üst seviyelerde çok rahat pozisyonlarda iş yapmanız demek. Benim önerim ingilizceyi ana dil seviyesine getirdikten sonra japonca öğrenmeniz olacaktır.
Şu an Almanca öğreniyorum Almanca öğrendikten sonra daha zor bir dile( Arapça , Japonca ) geçmeyi düşünüyorum .

Ve yaşım da henüz genç olduğundan Üniversite bitene kadar epey vaktim olacak .

Şu an Almanca öğreniyorum Almanca öğrendikten sonra daha zor bir dile( Arapça , Japonca ) geçmeyi düşünüyorum .

Ve yaşım da henüz genç olduğundan Üniversite bitene kadar epey vaktim olacak .
Dediğim gibi ilk olarak ingilizce seviyeni yükselt. Sadece ingilizce dersler alacaksın ve ydt sınavına gireceksin. Geri kalan diller sana çalışma hayatında yardımcı olur. 15 yaşındaysan çalışma hayatına tam olarak girmene daha 10 yıl var demek. Endişelenmene hiç gerek yok :)

Dostum eğer merakın varsa ve öğrenme konusunda zorluk çekmiyorsan dil okumak çok keyifli. Matematik Fizik Edebiyat gibi ağır derslerden sorumlu değilsin. Ne kadar çalışırsan o kadar kazanırsın. O yüzden işsiz kalır mıyım düşüncesine kapılmak yerine kendini nasıl daha iyi geliştirebileceğinin yollarını aramalısın.
Dil öğrenmeye ciddi anlamda merakım var ama yazılım da yapabilirim kafamı karıştıran da bu .

Ya sayısalı seçip üniversite sınavı konusunda büyük bir risk alacağım ama iş konusunda aşırı rahat edeceğim ya da dil okuyup üniversite sınavında aşırı rahat olup iş imkanı konusunda zorluk çekeceğim .

Günlerdir içim içimi kemiriyor...

Dil öğrenmeye ciddi anlamda merakım var ama yazılım da yapabilirim kafamı karıştıran da bu .

Ya sayısalı seçip üniversite sınavı konusunda büyük bir risk alacağım ama iş konusunda aşırı rahat edeceğim ya da dil okuyup üniversite sınavında aşırı rahat olup iş imkanı konusunda zorluk çekeceğim .

Dil ile yazılım karşılaştırmasında her türlü yazılım alır. Yazılım dünyası çok açık ve sınırı yok. İstediğiniz her şeyi yapabilirsiniz.
Sayısal derslerde iyiyseniz şimdiden üniversite sınavına ufak ufak başlarsanız çok rahat halledersiniz. Sayısal derslerde kötüyseniz hiç dert almaya gerek yok bence, dilden ilerleyin.

Emin ol sayısal mezunu olunca iş konusunda aşırıyı bırak rahat bile edemiyosun. Seviyorsan ve yapabiliyorsan dilden devam et. Tam olarak benim geçmişte yaşadıklarımı yaşıyorsun. Yazılım mühendisliği istiyordum fakat matematik yüzünden okuyamadım. Ben hangi üniversiteyi tercih etsem diye düşünürken sayısaldaki arkadaşlarım mezuna kaldılar. Çevremdeki kendini geliştirmemiş mühendislerin hepsi işsiz. Lise hayatın boyunca 4 yıl işkence çekip sonucunda üniversite kazanamayıp 1 sene daha hazırlanma ve kazanıp 4 yıl okuyup işsiz kalma psikolojisi, dil okuyup istediğin maaş düzeyinde bir iş bulamamaktan daha beterdir. Kendini geliştirebileceğine güveniyorsan rahat rahat ve dolu dolu bir lise hayatı geçir. Dil mezunu ol.

Bu konuşmalarda 4 yıl lise tecrübesi, 2 yıl dil bölümü tecrübesi, 1 sınav, birden çok öğretmen ve yurtdışından profesörler tarafından alınan tavsiyeler mevcuttur.

Bu kadar yardımcı olan insan varken bile bana genç, tecrübeli hiç kimse yardımcı olmamıştı. Kendi geçmişime de benzer birini de görünce yardımcı olmak istedim. Dil okumanı tavsiye ederim. :)

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı