Tercümanlık okursam işsiz kalır mıyım?

Emin ol sayısal mezunu olunca iş konusunda aşırıyı bırak rahat bile edemiyosun. Seviyorsan ve yapabiliyorsan dilden devam et.
İş alanında rahatlık diye bir şey yok aslında kolaylık diyebiliriz. Yazılım ile ilgili bir bölüme gidip dolu dolu bir üniversite geçirip güzel bir staj alırsa çok sağlam yerlerde işe girebilir. Kendi girişimlerini yapabilir. Hiç bir alanda üniversite size meslek vermez, mesleği siz alırsınız.
Ben hangi üniversiteyi tercih etsem diye düşünürken sayısaldaki arkadaşlarım mezuna kaldılar.
Hocam mezuna kalmak kötü bir şey değil. İstemediği yere gideceğine gerekiyorsa 2 kere mezuna kalır. Siz üniversiteye girdiniz ama belki mezuna kalan arkadaşınız sizden çok daha iyi yerlere gelecek, konuya böyle bakılmamalı.

Hayatta geç kalma diye bir şey yoktur. Kimisi üniversiteye 18 yaşında girer, kimisi 23 yaşında girer, kimisi 40 yaşında girmek ister. Üniversite bir geçiştir, çok fazla tanıdığım var okuduğu bölümle alakası olmayan işler yapan. İçinizden yazılım geçiyorsa yazılıma yönelin, dil geçiyorsa dile yönelin. Gerekirse mezuna bırakın.
Belkide yazılım alanına gittiğinizde dil alanında kazanacağınız paraların kat ve kat fazlasını kazanıp daha çok zevk alacaksınız. Üniversite sınavını bir engel olarak koyup kendinizi sınırlamayın. Daha üniversite sınavına girmenize 3 yıl var, 3 yılda neler olur. Tamamen objektif düşünün ve hangi işi yapmak istediğinizi seçin.

İş alanında rahatlık diye bir şey yok aslında kolaylık diyebiliriz. Yazılım ile ilgili bir bölüme gidip dolu dolu bir üniversite geçirip güzel bir staj alırsa çok sağlam yerlerde işe girebilir. Kendi girişimlerini yapabilir. Hiç bir alanda üniversite size meslek vermez, mesleği siz alırsınız.

Hocam mezuna kalmak kötü bir şey değil. İstemediği yere gideceğine gerekiyorsa 2 kere mezuna kalır. Siz üniversiteye girdiniz ama belki mezuna kalan arkadaşınız sizden çok daha iyi yerlere gelecek, konuya böyle bakılmamalı.
Söylediklerinizde haklısınız fakat mezun psikolojisi diye de bir gerçek var. Zaten yaşaması zor bir coğrafyadayız. Ümitsizliğe kapılmak, çalışma azminin gitmesi, kendini geliştirme gayesinin gitmesi çok da zor olmasa gerek. Eğer hayali çok lüks arabalar, evler değilse dil alanında daha mutlu olacağını düşünüyorum.

Hayatta geç kalma diye bir şey yoktur. Kimisi üniversiteye 18 yaşında girer, kimisi 23 yaşında girer, kimisi 40 yaşında girmek ister. Üniversite bir geçiştir, çok fazla tanıdığım var okuduğu bölümle alakası olmayan işler yapan. İçinizden yazılım geçiyorsa yazılıma yönelin, dil geçiyorsa dile yönelin. Gerekirse mezuna bırakın.
Belkide yazılım alanına gittiğinizde dil alanında kazanacağınız paraların kat ve kat fazlasını kazanıp daha çok zevk alacaksınız. Üniversite sınavını bir engel olarak koyup kendinizi sınırlamayın. Daha üniversite sınavına girmenize 3 yıl var, 3 yılda neler olur. Tamamen objektif düşünün ve hangi işi yapmak istediğinizi seçin.
Üniversite bir baraj, engel olarak görülmemelidir. Üniversite okumayıp yazılım alanında kendini geliştirerek inanılmaz bir kariyer elde edebilirsin. Yani işin tüm özeti hangi alanda, hangi işte, hangi ülkede olursan ol kendini geliştirmen önemlidir. Bunu üniversiteye gittiğin ilk hafta üniversitendeki insanları inceleyerek gayet kolay anlayabilirsin.

Söylediklerinizde haklısınız fakat mezun psikolojisi diye de bir gerçek var. Zaten yaşaması zor bir coğrafyadayız. Ümitsizliğe kapılmak, çalışma azminin gitmesi, kendini geliştirme gayesinin gitmesi çok da zor olmasa gerek. Eğer hayali çok lüks arabalar, evler değilse dil alanında daha mutlu olacağını düşünüyorum.
Mezunlarda olağan durumlar hocam, önemli olan gerekiyorsa psikolojik destek alıp o durumları aşabilmek.

Bu arada lüks arabalar, lüks evler kapasiteye göre değişir. Maddi anlamda genel olarak yazılım daha iyi ama kötü bir yazılımcı olacağına sağlam bir tercüman olsa daha fazla kazanacak belki, aynı şey tam tersi içinde geçerli kötü bir tercüman olmak varken sağlam bir yazılımcı olmak her zaman daha iyidir.
Burda objektif şekilde kişinin seçmesi lazım, zevk almadığın bir şeyi uzun yıllar yapamazsın ve kendini geliştiremezsin.

Benim önerim yazılıma yönelmeniz olur. Yazılım dünyası hem maddi açıdan hemde gelecek açısından daha iyi diye düşünüyorum. İlginiz yoksa yönelmenizi önermiyorum ama. Eğer yazılım alanında ilginizi merak ediyorsanız, ingilizceniz yeterli zaten, matematik bilginiz varsa algoritma eğitimi alarak başlangıcı yapabilirsiniz. Seçtiğiniz alanda bir dil öğrenmeye başlamakta bu yaşta çok avantaj olur. Sayısal derslerde iyiyseniz ve ilginiz olduğunu bilirseniz kesinlikle yazılım.

Üniversite bir baraj, engel olarak görülmemelidir. Üniversite okumayıp yazılım alanında kendini geliştirerek inanılmaz bir kariyer elde edebilirsin.
Kesinlikle. Ben illa üniversite istiyorsa diye konuştum. Şuan bana kalsa network için üniversiteye giderim ama iyi üniversite kötü bölüm bile olsa umrumda olmaz. Çoğu yazılımla alakalı bölümde çok fazla boş bilgi var. 4 yıl oraya gitmek yerine kendini 4 yıl yazılım alanında geliştirsen o bölüme gidenleri fazlasıyla geçersin. Burda 4 yılda verilen yazılım eğitimini Amerika'da adamlar 6 ayda verip iş garantisi veriyor. Üniversite aslında meslek olarak bakıldığı zaman biraz zaman kaybı kalır.

Dil ile yazılım karşılaştırmasında her türlü yazılım alır. Yazılım dünyası çok açık ve sınırı yok. İstediğiniz her şeyi yapabilirsiniz.
Sayısal derslerde iyiyseniz şimdiden üniversite sınavına ufak ufak başlarsanız çok rahat halledersiniz. Sayısal derslerde kötüyseniz hiç dert almaya gerek yok bence, dilden ilerleyin.
Matematiği çalışınca eh işte ortalama düzeyde yapabiliyorum fizik de aynı şekil ama kimya biyolojiye asla kafam basmıyor .

Puan hesaplama motorlarından bakınca 100k yı zorlayabiliyorum en fazla kendi potansiyelimle

Matematiği çalışınca eh işte ortalama düzeyde yapabiliyorum fizik de aynı şekil ama kimya biyolojiye asla kafam basmıyor .

Puan hesaplama motorlarından bakınca 100k yı zorlayabiliyorum en fazla kendi potansiyelimle
Hocam daha 3 yıl var. Şimdiden güzel bir tempoyla çalışırsanız hepsi olur.

Emin ol sayısal mezunu olunca iş konusunda aşırıyı bırak rahat bile edemiyosun. Seviyorsan ve yapabiliyorsan dilden devam et. Tam olarak benim geçmişte yaşadıklarımı yaşıyorsun. Yazılım mühendisliği istiyordum fakat matematik yüzünden okuyamadım. Ben hangi üniversiteyi tercih etsem diye düşünürken sayısaldaki arkadaşlarım mezuna kaldılar. Çevremdeki kendini geliştirmemiş mühendislerin hepsi işsiz. Lise hayatın boyunca 4 yıl işkence çekip sonucunda üniversite kazanamayıp 1 sene daha hazırlanma ve kazanıp 4 yıl okuyup işsiz kalma psikolojisi, dil okuyup istediğin maaş düzeyinde bir iş bulamamaktan daha beterdir. Kendini geliştirebileceğine güveniyorsan rahat rahat ve dolu dolu bir lise hayatı geçir. Dil mezunu ol.

Bu konuşmalarda 4 yıl lise tecrübesi, 2 yıl dil bölümü tecrübesi, 1 sınav, birden çok öğretmen ve yurtdışından profesörler tarafından alınan tavsiyeler mevcuttur.

Bu kadar yardımcı olan insan varken bile bana genç, tecrübeli hiç kimse yardımcı olmamıştı. Kendi geçmişime de benzer birini de görünce yardımcı olmak istedim. Dil okumanı tavsiye ederim. :)
Çok teşekkür ederim!

Şimdiye kadar aldığım en samimi yanıt bu olabilir ( genel anlamda ) .

Gece gece tam kafayı yiyecekken bu yorumu görmek gerçekten mutlu etti .

Merhaba, Dil bölümü seçmek istiyorum ancak kafamda bazı soru işaretleri var. İngilizce öğretmenliğinde atama gibi şeylerle uğraşacağımdan dolayı pek düşünmüyorum, o yüzden tercümanlığa yöneldim diyebilirim fakat tercümanlık hakkında da bir bilgim yok. Okursam işsiz kalır mıyım vesaire merak ediyorum. Üniversite bitene kadar 5 yabancı dil bilen birisi olacağım. Siz ne düşünüyorsunuz?
Hocam çok zor ama çok turist gelen bir dil seçerseniz zenginliğe yolunuz var ama zordur bu işler.

Yeni konular

Geri
Yukarı