Çözüldü Termal macun değişimi için neler gerekli?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Musa B.

Kilopat
Makaleler
4
Daha fazla  
Merhaba, sürekli olarak sıcaklıktan ötürü kapanan dizüstü bilgisayarımın termal macununu yenilemeye karar verdim. İlk defa bu işlemi yapacağım için termal macun harici temizlemek için vs neler almam gerekiyor tam olarak bilgim yok. İşlemci ve ekran kartı (sanırım) üstüne sürülü ve kurumamış halihazırda termal macun var fakat kalitesiz olduğunu düşünüyorum çünkü işlemci sıcaklığım 98´den aşağı inmiyor. Almayı planladığım termal macun bu; "Arctic Mx-4 2019 Edition 4 Gr Termal Macun - n11.com". Başka termal macun öneriniz var ise (100₺ bütçem var) yazarsanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
İhtiyacınız olan 3 çeşit malzeme var:
  1. Termal macun.
  2. Kurumuş macunu temizlemek için alkol.
  3. Alkolü sürmek için bir kağıt mendil veya kulak çubuğu.
Alkolü bir kağıt mendil veya kulak çubuğuna sürüp kurumuş macunu temizleyeceksiniz. Temizledikten sonra işlemcinin üstünde alkol kalmışsa kuru bir mendille kurulayıp yeni macunu sıkacaksınız.
  1. Termal macun.
Alkolü bir kağıt mendil veya kulak çubuğuna sürüp kurumuş macunu temizleyeceksiniz. Temizledikten sonra işlemcinin üstünde alkol kalmışsa kuru bir mendille kurulayıp yeni macunu sıkacaksınız.

Çözüm
  1. Termal macun.
Öncelikle teşekkürler, macun kurumamış hala sıvı halde bu durumda alkol almama gerek var mı? Direk nemli bir bezle silsem olur mu?

Direkt nemli bir bezle silsem olur mu?
Nemli bezden kastınız ıslak mendil mi? Islak mendil kullanmayın. Macun hala sıvı haldeyse direkt kuru mendille dikkatli bir şekilde silebilirsiniz. Fakat büyük ihtimalle işlemcinin üstünde biraz kalır. IPA olmasa bile mendile az bir şey kolonya damlatıp silebilirsiniz. Silme işlemi bittiği zaman işlemcinin yüzeyi ayna gibi olmalı.

Böyle bir işlemi daha önce yapmamışsınız. O halde termal macunu kendiniz seçme koşuluyla bilgisayarcıya değiştirtmenizi öneririm.

Nemli bezden kastınız ıslak mendil mi? Islak mendil kullanmayın. Macun hala sıvı haldeyse direkt kuru mendille dikkatli bir şekilde silebilirsiniz. Fakat büyük ihtimalle işlemcinin üstünde biraz kalır. IPA olmasa bile mendile az bir şey kolonya damlatıp silebilirsiniz. Silme işlemi bittiği zaman işlemcinin yüzeyi ayna gibi olmalı.

Böyle bir işlemi daha önce yapmamışsınız. O halde termal macunu kendiniz seçme koşuluyla bilgisayarcıya değiştirtmenizi öneririm.
Hayır nemli bezden kastım bu yüzeyi düz olan mutfakta vs hassas şeylerde çizilmeden silmek için kullanılan bezler. Aşırı yumuşaklar ve su ile temas ettirilip sıkılınca nem kalıyor. Bulunduğum yerde yakında bilgisayarcı yok en az 30 dakika yol gitmem gerekiyor ondan mütevellit kendim yapmam gerekiyor. Çok teşekkür ediyorum verdiğiniz tavsiyeler ve yardımınız için :)

Geri
Yukarı