Termal macun değişimi sonrası RTX 3060 sistemde ekrana goruntu gelmiyor

• Konuyu başlatan Qr1m
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 28
  • Görüntüleme 446

Qr1m

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar işlemcinin termal macununu yeniledim fanları vs. taktım kasayı çalıştırdım, kasanın fanları, işlemci fanı ve ekran kartı fanlarının hepsi sorunsuz dönmeye başladı. Monitörün de güç ışığı yandı. Ama görüntü gelmedi. Bütün pinleri, RAM'i, ekran kartını, HDMI kablosunu, monitörün kablolarını söküp geri taktım bir durum değişmedi. Anakarttaki ve kasanın üst-ön tarafında bulunan bütün USB portları çalışıyor. Ama klavyem yanmıyor benim klavyem Windows çalışmadan çalışmıyor buradan nasıl bir sonuç çıkar bilmiyorum belki yardımcı olur diye söyleyeyim dedim. Not: Termal macunu yenilemeden önce her şey sorunsuz çalışıyordu, yenilerken sadece işlemci fanını söktüm. Bunu daha önce de yapmıştım bir şeye zarar verdiğimi düşünmüyorum. Sizce sorun neden kaynaklı olabilir. Yaklaşık bir saat sonra laptop ile görüntü almayı deneyeceğim tekrar eğer o zamana kadar çözemezsem laptop sonucunu buraya yazarım. İşlemci: i5 9400 ekran kartı: RTX 3060 RAM: 16 GB.

İşlemciyi yuvasından çıkarmadın yani? Anakartı da fazla kastırmış olabilirsin. Biraz soğutucuyu gevşetin. Ayrıca RAM'lari kurcalayın biraz. Birini alın teker teker bütün slotlara takıp deneyin.

İşlemciyi yuvasından çıkarmadın yani? Anakartı da fazla kastırmış olabilirsin. Biraz soğutucuyu gevşetin. Ayrıca RAM'lari kurcalayın biraz. Birini alın teker teker bütün slotlara takıp deneyin.

Hocam dediklerinizi yaptım durum hala aynı bir şey değişmedi. İşlemciyi sökmedim bu arada evet.

@Qr1m işlemci F model olmadığına göre. Ekran kartını çıkarıp görüntü almayı dener misin? Güç kablolarının hepsini taktığından emin misin? İşlemci ve ekran kartı beslemesi gibi. Ayrıca 20+4'lük kabloyu da kontrol et.

Son düzenleme:
@Michal Krizo ekran kartını çıkarttım, HDMI kablosunu anakarta taktım yine görüntü alamadım, eğer doğru yaptıysam tabii yapmam gereken başka bir şey var mıydı bilmiyorum onu söylersiniz. Laptop ile denedim aynı HDMI kablosunu aynı monitöre bağladım görüntü geldi. Ekran kartım daha yeni aldım sayılır, termal macunu değiştirmeden hemen önce de çalışıyordu sorun olacağını düşünmüyorum. Sadece işlemci fanını kaldırdıktan sonra bu işlemciyi takarken indirdiğimiz kolu bir tık sağa sola oynattım sorun çıkartır mı bilmiyorum. 24+4'lük kabloyu bilmiyorum bu arada Google'da arattım çıkmadı onu da anlatırsanız denerim.

@Qr1m 20+4 kablo hocam kusura bakmayın ben yanlış yazmışım. Böyle komple anakarta bağlı olan güç kabloları gözükecek şekilde fotoğraf atar mısınız?

@Qr1m 20+4 kablo hocam kusura bakmayın ben yanlış yazmışım. Böyle komple anakarta bağlı olan güç kabloları gözükecek şekilde fotoğraf atar mısınız?

Bu şekilde hocam başka kablo var mı çekmem gereken.

Dosya Ekleri

• IMG20240104224527.jpg
    IMG20240104224527.jpg
    394,5 KB · Görüntüleme: 17
  • IMG20240104224556.jpg
    IMG20240104224556.jpg
    279,4 KB · Görüntüleme: 18
Hocam selam sorunla birçok şekilde karşılaştım, ilk olarak BIOS pilini çıkartınız, daha sonra bilgisayarda ki tüm USB, Ethernet, görüntü aldığınız HDMI veya VGA kabloları hariç tüm kabloları çıkarınız.

Sonra yapacağınız şey bilgisayarı Power üzerinden kapatıp, veya fişini çekerek birkaç defa arka arkaya bilgisayarı açtığınız tuşa basmalısınız, bu cihazda biriken statik elektriği atacaktır.

Dikkat ederseniz hala BIOS pilini takmadık, bu şekilde 3-4 deneme yapın, eğer görüntü gelirse gönül rahatlığıyla sistemi normal Power Switch üzerinden kapatıp, BIOS pilini takarak tekrar çalıştıracağız.

Sonuçları yazın olası farklı çözümler listeyelim ona göre.

@Qr1m hepsinin sağlamca yerine oturduğundan eminsinizdir diye düşüyorum. Son olarak RAM'in pinlerini silgi ile silip tekrar takmayı dener misiniz? Bu arada ön tarafta ki USB portlarının çalıştığına nasıl kanaat getirdiniz.

@Qr1m hepsinin sağlamca yerine oturduğundan eminsinizdir diye düşüyorum. Son olarak RAM'in pinlerini silgi ile silip tekrar takmayı dener misiniz? Bu arada ön tarafta ki USB portlarının çalıştığına nasıl kanaat getirdiniz.

RAM işi olmadı, ön tarafa mouse vs. taktım çalıştı, arka için de aynı şeyi yaptım.

Hocam selam sorunla birçok şekilde karşılaştım, ilk olarak BIOS pilini çıkartınız, daha sonra bilgisayarda ki tüm USB, Ethernet, görüntü aldığınız HDMI veya VGA kabloları hariç tüm kabloları çıkarınız.

Sonra yapacağınız şey bilgisayarı Power üzerinden kapatıp, veya fişini çekerek birkaç defa arka arkaya bilgisayarı açtığınız tuşa basmalısınız, bu cihazda biriken statik elektriği atacaktır.

Dikkat ederseniz hala BIOS pilini takmadık, bu şekilde 3-4 deneme yapın, eğer görüntü gelirse gönül rahatlığıyla sistemi normal Power Switch üzerinden kapatıp, BIOS pilini takarak tekrar çalıştıracağız.

Sonuçları yazın olası farklı çözümler listeyelim ona göre.

Hocam ilk işlemde BIOS pilini çıkartırken PC açık mı olacak? Bir de sadece HDMI kablosu kalacak yani değil mi yanlış anlamadım.

Geri
Yukarı