Termal macun değiştirmeden işlemci fanının yönünü değiştirmek?

tardigrad

Centipat
2 gün önce kasamın içini temizlettim ve termal macunu yenilettim. Fakat eve geldiğimde hem işlemci fanı aşırı bir ses yapmaya başladı hemde işlemci fanının yönünün aşağıya doğru direkt ekran kartımın üstüne doğru üflediğini gördüm.

Kasayı tekrar götürmek istemiyorum, fanın yönünü kendim değiştirebilirim diye düşünüyorum fakat işlemci fanını çıkarttığımda termal macun işe yaramaz hale mi gelir? Yani akışkan haldeyken oturtulup bir daha çıkartılmaması mı gerekiyor? Yoksa çıkartıp yönünü değiştirip tekrar oturtsam da o macun işlevini görür mü?

Acil yardım bekliyorum, buna göre hareket edicem, cevaplar için şimdiden teşekkürler.

2 gün önce kasamın içini temizlettim ve termal macunu yenilettim. Fakat eve geldiğimde hem işlemci fanı aşırı bir ses yapmaya başladı hemde işlemci fanının yönünün aşağıya doğru direkt ekran kartımın üstüne doğru üflediğini gördüm.

Kasayı tekrar götürmek istemiyorum, fanın yönünü kendim değiştirebilirim diye düşünüyorum fakat işlemci fanını çıkarttığımda termal macun işe yaramaz hale mi gelir? Yani akışkan haldeyken oturtulup bir daha çıkartılmaması mı gerekiyor? Yoksa çıkartıp yönünü değiştirip tekrar oturtsam da o macun işlevini görür mü?

Acil yardım bekliyorum, buna göre hareket edicem, cevaplar için şimdiden teşekkürler.
Hayır tekrar kullanabilirsiniz macunu, sadece çıkarırken zorlanabilirsiniz çünkü hala yapışkan durumda. Çıkarırken ve takarken fanı işlemcinin üstündeyken oynatmamaya dikkat edin işlemci pinlerine zarar verebilirsiniz.

Bir sorun olacağını sanmam, elinizi macuna değmeyin direk değiştirin.

Sokmeden önce 2 DK stress testi yapın az ısınsın. AMD ise sokerken direk cekmeyin nazik ve yavaş şekilde saga sola hafif çevirerek sokun.

@Lemi Galip @KırAtlıLiberal @Escuba

Fandan gelen ses vidalardan mı kaynaklı acaba diyerek vidaları çıkartıp tekrar takmıştım az önce. O esnada fan çok kolay şekilde hareket etti ve bir tarafı ayrılmıştı bile işlemciden. Yani zorlanmayı geçtim tam tersi bir durum var. PC'yi kaparı kapatmaz sökmüştüm, sıcak olduğundan mıdır acaba bilemiyorum.

Bu arada kasa içinin fotoğrafını da atayım. Bu şekilde yerleştirilmesi yanlış diye biliyorum. Sizin de yorumunuzu almak isterim. Fanın yönü direkt kapalı.

Dosya Ekleri

• adc919a0-a048-416a-8d81-aaddb2a5eab4.jpg
    adc919a0-a048-416a-8d81-aaddb2a5eab4.jpg
    125,6 KB · Görüntüleme: 99
Fandan gelen ses vidalardan mı kaynaklı acaba diyerek vidaları çıkartıp tekrar takmıştım az önce. O esnada fan çok kolay şekilde hareket etti ve bir tarafı ayrılmıştı bile işlemciden. Yani zorlanmayı geçtim tam tersi bir durum var. PC'yi kaparı kapatmaz sökmüştüm, sıcak olduğundan mıdır acaba bilemiyorum.

Bu arada kasa içinin fotoğrafınıda atayım. Bu şekilde yerleştirilmesi yanlış diye biliyorum. Sizin de yorumunuzu almak isterim. Fanın yönü direkt kapalı.
Soğutucu Cooler Master mi?

Kasanızın üst kısmında egzoz fanı var ise böyle yerleştirmeleri bir sorun teşkil etmeyecektir. Stres Testi yapıp sıcaklık değerlerine bakın bence.
Bir de yeni macunlanmış soğutma bloğunu sökerken bazen işlemcide soğutucu ile elinize gelebiliyor. Bu biraz riskli açıkçası pinlere zarar verme durumu var.

Kasanızın üst kısmında egzoz fanı var ise böyle yerleştirmeleri bir sorun teşkil etmeyecektir. Stres Testi yapıp sıcaklık değerlerine bakın bence.
Bir de yeni macunlanmış soğutma bloğunu sökerken bazen işlemcide soğutucu ile elinize gelebiliyor. Bu biraz riskli açıkçası pinlere zarar verme durumu var.

Fotoğrafta göründüğü üzere arkada egzoz fanı var. Tavanda da 1 adet var o fotoda görünmüyor. Ama izlediğim şu (
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
) videoda işlemci fanının yukarı veya arkaya doğru bakması gerektiğini söylüyor. Mantıken de işlemci fanı sıcağı atması için arkadaki ve tavandaki fanlara doğru üflemesi gerekmiyor mu? Bilmediğim için soruyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı