Termal macun ekran kartında ıslak duruyor

xAlChak

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar selam
İşlemcimin soğutucusunu değiştirdim. İçinden çıkan termal macun fazla olduğu için ekran kartını söktüm onun termal macununuda değiştirdim. 8-9 derece gibi bir soğuma oldu 😄
Benim kasam 6 yıllık bir kasa ve ilk termal macun değişimi. İşlemcimin macunu kupkuru olmuştu hatta sertleşip lastik gibi bir yapıya bürünmüştü. Ekran kartının macunu ise hala ıslaktı.
İkisi de aynı sürede çalışmasına rağmen ekran kartınınki niye o kadar ıslak ve yeni durur bilgisi olan varsa aydınlatabilir mi?

İşlemciler daha yüksek ısılara ulaşıyor uzun vadede kullanımda hocam. Ayrıca ekran kartı gerektiği zaman devreye girerken, işlemci her zaman çalışmakta. Bu da büyük bir etki.

Arkadaşlar selam
İşlemcimin soğutucusunu değiştirdim. İçinden çıkan termal macun fazla olduğu için ekran kartını söktüm onun termal macununuda değiştirdim. 8-9 derece gibi bir soğuma oldu 😄
Benim kasam 6 yıllık bir kasa ve ilk termal macun değişimi. İşlemcimin macunu kupkuru olmuştu hatta sertleşip lastik gibi bir yapıya bürünmüştü. Ekran kartının macunu ise hala ıslaktı.
İkisi de aynı sürede çalışmasına rağmen ekran kartınınki niye o kadar ıslak ve yeni durur bilgisi olan varsa aydınlatabilir mi?

Değerli hocam,

GPU birimi daha kapalı bir sistemdir bildiğiniz üzere ve masaüstünde, office gibi işlem yaparken neredeyse %10 civarı kullanmakta (bu durum bellek ve gpu ya göre değişir ama az kullanır demek istiyorum.)

CPU ya göre daha az ısınır. Stabil olarak yükte, sabit yüksek sıcaklık değerlerimi görse de ani değişimler pek yaşanmaz. Bu da daha verimli olduğunu gösterir.

GPU ihtiyaç duyulduğunda çalışırken, CPU her salise hesap kitap yapan aktif bir birimdir.

Bunun yanısıra GPUda kullanılan macunun kalitesi de önemlidir.

Arkadaşlar selam.
Ekran kartını değil de daha çok işlemciyi yoracak işlemler yapmıyorsanız büyük ihtimalle normaldir. Çünkü ekran kartı çok yorulmadığı sürece çok ısınacağını sanmıyorum. Ama işlemcinin termal macunun kuruması sebebi büyük ihtimalle daha çok işlemci odaklı şeyler yapıyorsanız ve kaliteli bir soğutucu kullanmıyorsanız normaldir büyük ihtimalle. Çünkü kötü soğutucular boştayken bile 50-60 derecelere çıkartabiliyor işlemcinin sıcaklığını ve bu biraz termal macunu kurutmuş olabilir.

Arkadaşların dediği gibi kullanıma bağlı. Çok büyük oyun delisi bir dostumun ekran kartı 6 sene sonra yüksek ısıdan yandı. Gene de değiştirmekle iyi yapmışsınız ellerinize sağlık.

Yeni konular

Geri
Yukarı