Termal macun nedir?

Size bir sorum olacak Technopat ailesi. Eğer bir dizüstü veya masaüstü bilgisayarlarda eğer termal macun oyundayken çalışırsa sistem ve oyun ne gibi tepkiler görür? Neden ben böyle bir soru sordum çünkü termal macun işlemciyi koruyormuş. Böyle olunca da ani GHz düşüşünden dolayı FPS'miz gidiyormuş. Bu bir efsanevi yok gerçek mi size sormak istedim :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Termal macun işlemci yüzeyi ve soğutucu bloğun arasında boşluk kalmayacak bir şekilde konumlandırıldığından ısı aktarımının iyi yapılmasını dolayısıyla da daha iyi soğutma performansı sağlar. Sistemi daha düşük sıcaklıklarda çalıştırmak tabii ki bir stabillik sunacaktır. Ama bahsettiğiniz işlemcinin hızıyla doğrudan bir bağlantısı yok. Eğer işlemci çok yüksek sıcaklıklara çıkmadan çalışıp yetersiz geliyorsa en kral termal macunu da sürseniz, en özel sıvı soğutmayı da taksanız işlemciden istediğiniz performansı alamazsınız.

Son düzenleme:
Termal macun elektronik bir şey değil. Çalışmaz. Üzerine giydiğin mont gibidir. Varsa işini yapar. Termal macun işlemcin ile işlemci soğutucun arasında ısı aktarımının yapılmasını sağlar. FPS düşüşü ile direkt alakası yoktur. İşlemcin kötü macun kullanımı sonucu yüksek sıcaklıklara çıkmamak için frekansını düşürebilir.

Size bir sorum olacak Technopat ailesi. Eğer bir dizüstü veya masaüstü bilgisayarlarda eğer termal macun oyundayken çalışırsa sistem ve oyun ne gibi tepkiler görür? Neden ben böyle bir soru sordum çünkü termal macun işlemciyi koruyormuş. Böyle olunca da ani GHz düşüşünden dolayı FPS'miz gidiyormuş. Bu bir efsanevi yok gerçek mi size sormak istedim :)
Termal macun işlemcideki ısıyı soğutucuya aktarır. Elektronik bir şey değildir bildiğimiz diş macununa benzeyen bir macundur. Termal macun uzun yıllar değiştirilmezse kurur ve ısıyı daha az iletir. Böylece işlemci daha çok ısınmaya başlar ve bu da bir yerden sonra FPS düşmesine sebep olabilir.

Uyarı! Bu konu 4 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı