Termal macun sonrası sıcaklık değerleri

westhunder

Centipat
2 gün önce dizüstü bilgisayarımın termal macununu değiştirdim. Bunun için Cooler Master'ın MasterGel Pro macununu kullandım. Macun değişiminden önce boşta CPU sıcaklığı 55-60 derece civarındaydı. Macun kullanımından sonra bu sıcaklık 45-50 aralığına kadar düştü fakat dün akşamdan beri bilgisayar boşta iken sıcaklık sürekli değişiyor.

cpu.jpg

Bu sıcaklık değerlerini kullandığım dizüstü bilgisayara ait Alienware Command Center uygulamasından aldım. Zaman aralığı yaklaşık 2 dakika ve sıcaklık 45-50 arasında gidip gelirken birden 90-95 dereceleri görüyor sonra tekrar 45-50 aralığına geri dönüyor. Bu süreçte GPU tarafındaki sıcaklık ise 45-50 derece aralığında sabit kalıyor.

cpu2.jpg

cpu1.jpg

Bu da yine aynı zaman aralığında aldığım işlemcinin frekansını ve sıcaklığını gösteren ekran görüntüleri. İlk gün hiçbir problem yokken sonrasında böyle bir durumla karşı karşıya kaldım. Sizce termal macunu sürerken bir hata mı yaptım yoksa bu sıcaklık değerlerini normal mi karşılamam lazım? Cevaplarınız için teşekkür ederim.

2 gün önce dizüstü bilgisayarımın termal macununu değiştirdim. Bunun için Cooler Master'ın MasterGel Pro macununu kullandım. Macun değişiminden önce boşta CPU sıcaklığı 55-60 derece civarındaydı. Macun kullanımından sonra bu sıcaklık 45-50 aralığına kadar düştü fakat dün akşamdan beri bilgisayar boşta iken sıcaklık sürekli değişiyor.

Eki Görüntüle 898807

Bu sıcaklık değerlerini kullandığım dizüstü bilgisayara ait Alienware Command Center uygulamasından aldım. Zaman aralığı yaklaşık 2 dakika ve sıcaklık 45-50 arasında gidip gelirken birden 90-95 dereceleri görüyor sonra tekrar 45-50 aralığına geri dönüyor. Bu süreçte GPU tarafındaki sıcaklık ise 45-50 derece aralığında sabit kalıyor.

Eki Görüntüle 898822

Eki Görüntüle 898823

Bu da yine aynı zaman aralığında aldığım işlemcinin frekansını ve sıcaklığını gösteren ekran görüntüleri. İlk gün hiçbir problem yokken sonrasında böyle bir durumla karşı karşıya kaldım. Sizce termal macunu sürerken bir hata mı yaptım yoksa bu sıcaklık değerlerini normal mi karşılamam lazım? Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Boştaki sıcaklığın bir önemi yok. Sistem yüksek frekans açıyordur sonra geri düşürüyordur bunu bu şekilde anlamanız mümkün değil.
Yük altında kaç derece onu test etmeniz gerekiyor.

İnternetten BIOS'tan manuel overlcok nereden yapılıyormuş bakman lazım. Gigabyte kullanıyorsan:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İnternetten BIOS'tan manuel overlcok nereden yapılıyormuş bakman lazım. Gigabyte kullanıyorsan:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Teşekkür ederim. Kontrol edeceğim.

Boştaki sıcaklığın bir önemi yok. Sistem yüksek frekans açıyordur sonra geri düşürüyordur bunu bu şekilde anlamanız mümkün değil.
Yük altında kaç derece onu test etmeniz gerekiyor.

Teşekkürler. Macun öncesi yüksek grafik ayarlarında oynadığım oyunda kasma ve donmalar nedeniyle macunu değiştirene dek grafik ayarlarını düşürmek durumunda kalmıştım. Macunu değiştirdikten sonra grafik ayarlarını eski haline getirip denediğimde böyle bir sorunla karşılaşmadım. Aslında bu sorunun çözüldüğünü gösteriyor ama boştayken sıcaklık değerlerinin bu kadar değişken olması kafamı karıştırdı. Ne olduğundan bağımsız bilgisayar üzerinde bir şeyler yapmaya başladığım andan itibaren işlemci 2. görseldeki gibi 4.00 GHz'de sabitleniyor.

@ahmetaltkn @keremkarakaya Merhabalar, ThrottleStop programını kurup Disable Turbo seçeneğini işaretledikten sonra işlemcinin frekans değeri 4.00 GHz değerinden temel frekans değeri olan 2.60 GHz değerine düştü ve bununla birlikte sıcaklık değerleri de 45-50 derece civarında sabitlendi. Overclock işlemine tekrar bakacağım fakat kısa vadede bu çözüm işe yarar mı? Yük altındayken bu frekans değeri bir problem yaratır mı? Cevaplarınız için teşekkürler.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı