Termal macun sonrası CPU sıcaklık sorunu

vaniccxd

Decapat
Arkadaşlar geçenlerde termal macun sipariş etmiştim elime ulaştı.İlk sürdüğümde falan etki etmedi. Aksama doğru "belki yanlış sürmüşümdür" dedim. Kasayı açtım bi güzel termal macunu temizledim, fanı zaten gecenlerde temizledigim için ellemedim.Cpu ve Gpu ya fındık tanesinin yarısı kadar tam ortasına koydum bu sefer gpu sıcaklıgı azaldı fakat cpu 50 derecede iken aniden 60-65 lere fırlıyor rica etsem yardım edebilirmisiniz.

Değerler normal fakat birden fırlaması ilginçmiş. İşlemci fanını tam takmış mısın kontrol et. Kasa içindeki hava sirkülasyonunun düzgün olmasını sağla.

60-65 derece normal ama eskiden 50-55 derece arasındaydı ve oyun oynarken 5 dk olmadan mesela csgo da 85-90 arasında iken 90-100 arası oluyor her 2 sn de bir mhz 800 e düşüyor eskiden bu kadar olmuyordu yazmayı unutmuşum yukarıya.Ayrıca laptop kullanıyorum

Kullandığın macuna göre bu değerler farklılık gösterebilir.
Hangi marka ve model macunu kullandın?

Macunla soğutucu blok arasında hava kalmış gibi geldi bana. Macunu az sürüp üzerine yayarak deneyin. Kartvizit ya da kredi kartı gibi birşey kullanın. İşlemci çok ısındığı için kendini kısıtlıyor. Anlattıklarınıza göre durum bu.

coolmaster htk-002 termal macununu kullandım eğer sorun termal macunda ise mx-4 almayı planlıyorum sıcaklık suan web acıkken : 60-70 arası
Kullandığın macuna göre bu değerler farklılık gösterebilir.
Hangi marka ve model macunu kullandın?
Coolmaster htk-002
Macunla soğutucu blok arasında hava kalmış gibi geldi bana. Macunu az sürüp üzerine yayarak deneyin. Kartvizit ya da kredi kartı gibi birşey kullanın. İşlemci çok ısındığı için kendini kısıtlıyor. Anlattıklarınıza göre durum bu.
Elimle bastırarak vidaları yerleştirdim zaten hava kalıcağını sanmıyorum.

Elimle bastırarak vidaları yerleştirdim zaten hava kalıcağını sanmıyorum.
Bence siz soğutucu bloğu söküp macunun durumuna bir bakın. Yanlardan çok taştıysa temizleyip kart gibi bişeyle inceltin. Eğer sorun devam ediyorsa soğutucu blok özelliğini kaybetmiş olabilir. Daha önce benim başıma gelmişti. Isı iletkenliğini kaybetmişti soğutucu blok. İşlemci ısınıp bilgisayar kapanıyordu ama fandan hava soğuk geliyordu. Fan çıkışı olan kısmı elinizle tutup işlemcinin üstüne gelen kısmı çakmak gibi bişeyle ısıtıp (çok yakın tutmadan) sıcaklığın elinize ulaşıp olaşmadığını kontrol edebilirsiniz. Ben zamanında servise verip değiştirmiştim o parçayı 150-200 lira gibi bir fiyata.

Bence siz soğutucu bloğu söküp macunun durumuna bir bakın. Yanlardan çok taştıysa temizleyip kart gibi bişeyle inceltin. Eğer sorun devam ediyorsa soğutucu blok özelliğini kaybetmiş olabilir. Daha önce benim başıma gelmişti. Isı iletkenliğini kaybetmişti soğutucu blok. İşlemci ısınıp bilgisayar kapanıyordu ama fandan hava soğuk geliyordu. Fan çıkışı olan kısmı elinizle tutup işlemcinin üstüne gelen kısmı çakmak gibi bişeyle ısıtıp (çok yakın tutmadan) sıcaklığın elinize ulaşıp olaşmadığını kontrol edebilirsiniz. Ben zamanında servise verip değiştirmiştim o parçayı 150-200 lira gibi bir fiyata.
peki dediklerinizi uygulayacağım ısınıyor mu bakıyım.Dediğiniz o soğutucu blok benimde aklıma gelmişti dün gece araştırdım ama uygun olanını bulamadığım için bırakmıştım akşama doğru unutmazsam soğutucu bloğun fotoğrafını çeker atarım.Ona göre bir tane ararız.
şu cakmak harici dediğiniz yayma işlemini yaptım açılış;
GPU:36 derece
CPU:50 derece
Web de dolanırken;
GPU:37 derece
CPU:58 derece
Cs:go oynarken;
GPU:45 derece
CPU:90-100 derece
Büyük ihtimalle soğutucu bloğa zarar vermişim gibi gözüküyor
Bu arada @Creeptomani pc modeli casper csd spec gt 940 buna uyumlu bakır soğutucu bulabilirmisin ?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı