Termal macun sonrası sistem açılmıyor

Jaggem

Zeptopat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba. Sistemimde termal macunu yeniledim ve rutin temizlik işlemlerini yaptım. İlk açılışta bir sorun yoktu. Kapattım ve bir, iki saat sonra yeniden açtım, görüntü gelmedi. İşlemciyi kontrol ettim ve pinlerinde termal macun vardı. Burada başka bir konu üzerinden aldığım tavsiye ile saf alkol sayesinde temizledim ve kuruttum. BIOS sıfırlayıp yeniden başlattım, yine görüntü yoktu. Dün çok uğraştım ama beceremedim. Yarın devam ederim diyerek bilgisayarı fişten çektim. Bugün güç gelip hemen gidiyor, sistem açılmıyor yani. Anakart veya işlemciden şüpheleniyorum.
Denediğim yöntemler:
Saf alkol ve ince uçlu diş fırçası ile işlemci pinlerini temizledim, saç kurutma makinesi ile kuruttum.
BIOS sıfırladım.
RAM değiştirdim.
Ekran kartı değiştirdim.
Şu an değiştirebileceğim tek parça PSU kaldı, elimde ne yazık ki anakart ve işlemci yok. Bir de eklemek istediğim bir şey var, fişe takar takmaz güç geliyor ve gidiyor. Bir adet de bip sesi çıkıyor. Şu an ikinci bilgisayarımdan yazıyorum, umarım çözebilirim sorunu. Yardım edeceklere şimdiden teşekkürler.

Öncelikle merhaba. Sistemimde termal macunu yeniledim ve rutin temizlik işlemlerini yaptım. İlk açılışta bir sorun yoktu. Kapattım ve bir, iki saat sonra yeniden açtım, görüntü gelmedi. İşlemciyi kontrol ettim ve pinlerinde termal macun vardı. Burada başka bir konu üzerinden aldığım tavsiye ile saf alkol sayesinde temizledim ve kuruttum. BIOS sıfırlayıp yeniden başlattım, yine görüntü yoktu. Dün çok uğraştım ama beceremedim. Yarın devam ederim diyerek bilgisayarı fişten çektim. Bugün güç gelip hemen gidiyor, sistem açılmıyor yani. Anakart veya işlemciden şüpheleniyorum.
Denediğim yöntemler:
Saf alkol ve ince uçlu diş fırçası ile işlemci pinlerini temizledim, saç kurutma makinesi ile kuruttum.
BIOS sıfırladım.
RAM değiştirdim.
Ekran kartı değiştirdim.
Şu an değiştirebileceğim tek parça PSU kaldı, elimde ne yazık ki anakart ve işlemci yok. Bir de eklemek istediğim bir şey var, fişe takar takmaz güç geliyor ve gidiyor. Bir adet de bip sesi çıkıyor. Şu an ikinci bilgisayarımdan yazıyorum, umarım çözebilirim sorunu. Yardım edeceklere şimdiden teşekkürler.

Pinler yamuk mu diye kontrol ettiniz mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Denediğim yöntemler:
BIOS sıfırladım.
RAM değiştirdim.
Ekran kartı değiştirdim.
Alkol ile neden siliyorsun ki? Geçmiş olsun.

Anakarta daha yakından bak herhangi bir yanık komponent var mı?
Herhangi bir şey yok.
Alkol ile neden siliyorsun ki? Geçmiş olsun.
Termal macunu bu şekilde silebilecegimi görmüştüm. Yine bu forumda belirtmislerdi. Çok kişi de yararlı bulmuştu.
Anakarta daha yakından bak herhangi bir yanık komponent var mı?

Evet, çok dikkatli bir şekilde kontrol ettim, bir yamukluk yok.

1.işlemciyi çıkartın ve pinlere bakın yamuk pin olmasın(diğerlerinden bozuk olan pinler) yamuksa bir cımbız ile cok oynatmadan duzeltebilirsin
2. olarak RAM temizlediysen RAM'e bak belki yerine oturmamıştır
3. PSU takılı mı
4. işlemci 4 pin güç bağlantısı takılı mı?
5.alkol ile işlem yaptığında alkolun buharlaşmasını beklemelisin aksi halde kısa devre olur.

1.işlemciyi çıkartın ve pinlere bakın yamuk pin olmasın(diğerlerinden bozuk olan pinler) yamuksa bir cımbız ile cok oynatmadan duzeltebilirsin
2. olarak RAM temizlediysen RAM'e bak belki yerine oturmamıştır
3. PSU takılı mı
4. işlemci 4 pin güç bağlantısı takılı mı?
5.alkol ile işlem yaptığında alkolun buharlaşmasını beklemelisin aksi halde kısa devre olur.
1. İşlemciyi çok kontrol ettim yamuk bir pin yok.
2. RAM`leri de hem değiştirdim hem kontrol ettim, gayet iyi bir şekilde yeriine oturtulmul.
3. PSU takılı fakat bugün güç vermeye çalıştığımda güç hiçbir şekilde gelmiyor, ilk taktığımda bütün RGB`ler yanıyor 1, 2 saniyeliğine sonra sönüyor. Değiştirmem gerekir mi? Bir de çalıştırmaya çalışmam diğer parçaların bozulmasına sebebiyet verir mi?
4. Takılı.
5. Burada patladım sanırım, saç kurutma makinesi ile kurutup çalıştırmaya çalışmıştım, işlemci bozulmuş mudur şimdi?

1. İşlemciyi çok kontrol ettim yamuk bir pin yok.
2. RAM`leri de hem değiştirdim hem kontrol ettim, gayet iyi bir şekilde yeriine oturtulmul.
3. PSU takılı fakat bugün güç vermeye çalıştığımda güç hiçbir şekilde gelmiyor, ilk taktığımda bütün RGB`ler yanıyor 1, 2 saniyeliğine sonra sönüyor. Değiştirmem gerekir mi? Bir de çalıştırmaya çalışmam diğer parçaların bozulmasına sebebiyet verir mi?
4. Takılı.
5. Burada patladım sanırım, saç kurutma makinesi ile kurutup çalıştırmaya çalışmıştım, işlemci bozulmuş mudur şimdi?
işlemci bozulmaz ama anakartı yakabilir psu yu dışarda varsa farklı bir pc de yoksa kısa devre edip çalıştırmayı dene kısa devre ile çalıştırmayı bilmiyorsan internetten araştırabilirsin eğer psu calışıyor ise anakart yanmış olabilir

işlemci bozulmaz ama anakartı yakabilir psu yu dışarda varsa farklı bir pc de yoksa kısa devre edip çalıştırmayı dene kısa devre ile çalıştırmayı bilmiyorsan internetten araştırabilirsin eğer psu calışıyor ise anakart yanmış olabilir.
Dışarıda derken sadece prize takıp kendi kendine mi çalıştırmayı denemeliyim?

Geri
Yukarı