Termal Macun Yerine Termal Ped veya Bakır Plaka Kullanmak

Hangisi daha iyidir ?

• Termal Ped

• Bakır Plaka

Sonuçları sadece ankete oy verdiğinizde görebilirsiniz.

Emir Öztürk

Kilopat
Makaleler
1
Hepinize merhaba. Dell N5110 bilgisayarım çok ısınıyor. Önceden konu açmıştım. O zaman termal macun aldım fakat bilgisayarın heatsinki termal ped kullanıyormuş. Şimdi termal ped veya bakır plaka kullansam nasıl olur ? Bakır plaka direk bakır olduğu için arada boşluk olmaz bu daha iyi soğutma sağlar mı ? Veya bakır plakanın üstüne termal macunla beraber mi yapayım ?

Orijinal Heatsink: s-l1600.jpg

Termal Ped
Bakır Plaka

Bunların incelikleri 1mm yeter mi ? Yoksa işlemci ve ekran kartına bakır plaka yandaki bölümlere pad mi yapayım ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartına bakır plaka mantıklı olacaktır.Ama bunu yaptıktan sonra termal ped kullanmak bence pek mantıklı olmaz.Yamalı bohça gibi olur.Ha termal ped kullanıcaksan incelik 1mm bilgisayarın çok ısındığı için iyi olacaktır.Ama tavsiyem bakır plaka+iyi bir soğutucu.Bunu yaparsan ve biraz da bakımlı kullanırsan iyi sonuç alacağına eminim.

Ekran kartına bakır plaka mantıklı olacaktır.Ama bunu yaptıktan sonra termal ped kullanmak bence pek mantıklı olmaz.Yamalı bohça gibi olur.Ha termal ped kullanıcaksan incelik 1mm bilgisayarın çok ısındığı için iyi olacaktır.Ama tavsiyem bakır plaka+iyi bir soğutucu.Bunu yaparsan ve biraz da bakımlı kullanırsan iyi sonuç alacağına eminim.

İşlemciye peki bakır plaka kullansam olmaz mı ? Bakır plaka inceliği 1mm yeterli mi ?

s-l1600.jpg İşaretli yerlere termal ped mi kullanayım ?

Son düzenleme:
Bakır plaka alacağım. Minimum bakır plaka inceliği kaç olmalı ? Araya sığmazsa 0.8mm yeterli mi ? Yoksa 1mm kolaylıkla yerleşir mi ? Heatsink yukarıda resmi var.

Öncelikle heatsinki ölçtüğümde bakır kısım bakır plaka boyundan GPU için küçük CPU için tam uygun olmuyor.

P_20180122_195225.jpg P_20180122_195250.jpg GPU üzerine gelen bölüm burası. Bakır plaka siyah bandın üstüne gelirse bir şey olur mu ?

P_20180122_195331.jpg P_20180122_195431.jpg CPU için olan kısım burası.

indir.jpeg Anakart bu.

Şimdi sonuç olarak bana 15x15mm boyutunda 1mm inceliğinde bakır plaka mı kullanayım yoksa 20x20mm mi ? Yoksa GPU'ya 15x15mm plaka CPU'ya ise termal macun mu uygulamalıyım ?

Şimdi sonuç olarak bana 15x15mm boyutunda 1mm inceliğinde bakır plaka mı kullanayım yoksa 20x20mm mi ? Yoksa GPU'ya 15x15mm plaka CPU'ya ise termal macun mu uygulamalıyım ?

Yanıtım biraz geç oldu kusura bakma.Soruna gelirsek en son yazdığın gibi GPU'ya 20x20mm plaka koyabilirsin.İşlemciye gelirsek,işlemciler hassastır çok oynamaya gelmez.o yüzden termal macunu sür gitsin riske gerek yok.

Siyah banda temas etse bişey olmaz diyorsunuz. Öyleyse Aliexpress'ten termal ped ve bakır plaka isteyeceğim. Satıcı 0.8mm boyutunun laptoplar için en uygun olduğunu söylüyor sizce nasıl ?

Sonuç olarak 15x15mm boyutunda 0.8mm inceliğinde sipariş verdim. Youtube videolarında bakınca bazı insanlar bakırın altına ve üstüne de termal macun sürüyor. Sizce sürmeli miyim en iyi sonuç ne olur ?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı