Termal macun zamanla bozulur mu?

Ben Vatandan Xigmatek marka almıştım zamanında. Kapağını kapatıp kendi paketinde güneşten ve havadan uzak şekilde muhafaza etmeme rağmen bir sonraki sürmemde kıvamı daha kuru ve yoğundu. İşlemci ve soğutucuyu yapıştırdı epey. Sökerken zorlandım. Ardından yeni macun almak zorunda kaldım.
1 hafta önce depoda 10 yıllık Cooler Master termal macun buldum, halihazırda onu kullanıyorum. Düzgünce saklandıysa bir şey olmaz.
Hey maşallah hocam. Benim şansım yok demek ki bu işlerde.

termal macunların ömrü var mı?

Var elbette. Her üreticinin belirledigi bir süre mevcut. Mesela Arctic MX-4 icin sürüldükten sonra 8 sene kadar kullanilabilecegini söylüyorlar. Kullandiginiz macuna göre degisiyor.

yenilememe gerek var mı?

Degerlerde herhangi bir anormallik olmadigi sürece sahsen yenilemiyorum. Islemcinin macununu en son 3 sene önce yenilemistim su an hala ayni degerleri almaktayim.

Dilerseniz yenileyebilirsiniz tabii. Macun cok fazla islemci üzerinde kalinca sogutucuya yapisabiliyor. Cikarmasi zor oluyor sonra.

Var elbette. Her üreticinin belirledigi bir süre mevcut. Mesela Arctic MX-4 icin sürüldükten sonra 8 sene kadar kullanilabilecegini söylüyorlar. Kullandiginiz macuna göre degisiyor.

Degerlerde herhangi bir anormallik olmadigi sürece sahsen yenilemiyorum. Islemcinin macununu en son 3 sene önce yenilemistim su an hala ayni degerleri almaktayim.

Dilerseniz yenileyebilirsiniz tabii. Macun cok fazla islemci üzerinde kalinca sogutucuya yapisabiliyor. Cikarmasi zor oluyor sonra.

Sağ ol dostum keşke sizin kadar anlasamya vallahi nasıl yapılıyor bilsem yaparımda sökersem takamam diye korkuyorum o yüzden yapamıyorum

Yeni konular

Geri
Yukarı