Termal macunun son kullanma tarihi olur mu?

Konatus

Kilopat
Yer
Tatooine
Daha fazla  
Arkadaşlar 2 sene önce Zalman marka kaliteli bir termal macun almıştım. O dönem 2 3 bilgisayarda bakım yaptık ve kullandık. Takım çantasının içinde saklı duruyordu. Üstüne baktığımda herhangi bir son kullanma veya açtıktan sonra şu süre içinde bitirin gibisinden de ibare görmedim. Azıcık sıkıp baktığımda da macunda bir problem göremedim. Bilgisayarıma uygulasam sorun olur mu? Teşekkürler.

Arkadaşlar 2 sene önce Zalman marka kaliteli bir termal macun almıştım. O dönem 2 3 bilgisayarda bakım yaptık ve kullandık. Takım çantasının içinde saklı duruyordu. Üstüne baktığımda herhangi bir son kullanma veya açtıktan sonra şu süre içinde bitirin gibisinden de ibare görmedim. Azıcık sıkıp baktığımda da macunda bir problem göremedim. Bilgisayarıma uygulasam sorun olur mu? Teşekkürler.
Hayır.

Sorun olmaz büyük ihtimalle kullan gitsin.

Su gibi sıvı değilse ki bunun olma neden güneş ışını kısacası sıcaklıktan dolayı olur. Problem yoksa akışkan değilse 2 sene normal kullanabilirsin.

Hepinize çok teşekkür ederim. Peki ne kadar sürmem gerek laptop işlemcisi için? Ben normalde göz kararı sürüyorum ama 4g macundan 7-8 bilgisayar çıkıyor dediğimde arkadaşım imkanı yok demişti. Laptop işlemcisi için 0.5 gram yeterli midir mesela?

Gramı falan boş ver kardeşim az bir şey dokundursan yeter. Zaten her türlü ısınacak laptop bu. Düzgün uygulaman önemli.

Zamanında ben Arctic MX-4 almıştım, kullandıktan sonra kenara attım, öylece aradan 1 yıl geçti, sonrasında sistemin termal macunun değiştirirken kullandım, bir sorun sıkıntı yaşamadım.

Hepinize çok teşekkür ederim. Peki ne kadar sürmem gerek laptop işlemcisi için? Ben normalde göz kararı sürüyorum ama 4G macundan 7-8 bilgisayar çıkıyor dediğimde arkadaşım imkanı yok demişti. Laptop işlemcisi için 0.5 gram yeterli midir mesela?

0.5gram yeterli olacaktır. Fazlasına gerek yok zaten. 4gr macun ile ortalama 4 bilgisayar çıkması gerekiyor zaten. Bu değer 5-6 da olabilir 7-8 de. Ne kadar koyulduğuna bağlı. Çok da az sürmeye gerek yok tabii. Dediğim gibi 0.5 gram yeterli.

Peki şuan bilgisayarımı söktüğümde şöyle bir görüntü ile karşılaştım. Gpu cekirdeklerinin üstündeki pedler sıcaktan erimiş durumda. Ekran kartım laptop Gtx 1650 galiba 60w. Şuan elimde de ped yok ve macun kullanacağım sorun olur mu?

Hatta ped olduğuna emin bile veremedim dokusu macun gibi bir türlü anlayamadım.

Dosya Ekleri

• 20240301_174012.jpg
    20240301_174012.jpg
    169,4 KB · Görüntüleme: 11
  • 20240301_174008.jpg
    20240301_174008.jpg
    146,1 KB · Görüntüleme: 10
  • 20240301_174002.jpg
    20240301_174002.jpg
    150,3 KB · Görüntüleme: 6
  • 20240301_173954.jpg
    20240301_173954.jpg