Tetanos aşısı paralı mı?

Computer Geek

Decapat
Daha fazla  
Biliyorum yeri burası değil ama sormak istedim. Bu gece elimi çok kötü bir şekilde bıçakla kestim ve acilde pansuman yapıldı. En kısa sürede tetanos olmam istendi. Sağlık ocağında yapılıyor mu? Yapılıyorsa ücret vs. gerekiyor mu? Bilgisi olan varsa yardımcı olabilirse çok sevinirim.

Burada niye vurmuyorsunuz ulan demediniz mi? Nasıl acilmiş o?

Normalde acilde ücretsiz yaptırabilmeniz lazım. Aile hekimi elinde varsa vurur, sigortanız varsa ödüyordur muhtemelen.
İlaç fiyatları çok cins olabiliyor. Bir anda o aşı 500 liraydı deseler şaşırmam.

Ben geçen sene vurulmuştum sağlık ocağında vurdular ve hiç para almadılar (SGK mı ne işte ondan vardı)

Normalde acilde ücretsiz yaptırabilmeniz lazım. Aile hekimi elinde varsa vurur, sigortanız varsa ödüyordur muhtemelen.
İlaç fiyatları çok cins olabiliyor. Bir anda o aşı 500 liraydı deseler şaşırmam.
Ben de anlamadım. Sadece tetanosunuz var mı diye sordular ve yok dedim. Varsa da bebekken uygulanmıştır. Direkt pansumana yolladılar oradan da eve.

Gidip sormaktan başka çare kalmıyor gibi. Tedbir amaçlı olmak istiyorum.

Tetanos aşısı 5 sene koruyucu, acilde belki bitmiştir o an, başka acil varsa gidip olabilirsiniz. Bu arada evde yemek yaparken eline temiz bir kesik açmışsan tetanoz olmazsın. Kirli bir yara ise, tozlu topraklıysa yara genişse tetanoz ihtimalin artar.

Hasta nereden bilsin. Açar bilgisayardan kayıtlara bakarsınız. Ne kötü çalışanlarmış onlar öyle.

Geçmiş olsun. Gün içinde sağlık ocağına uğrayın. Öncekini ne zaman olduğunuz belli değil, kesinlikle olun.
E- Nabız'dan veya başka bir yerden geçmişte olduğum aşılara ulaşma imkanım var mıdır?

Tetanos aşısı 5 sene koruyucu, acilde belki bitmiştir o an, başka acil varsa gidip olabilirsiniz. Bu arada evde yemek yaparken eline temiz bir kesik açmışsan tetanoz olmazsın. Kirli bir yara ise, tozlu topraklıysa yara genişse tetanoz ihtimalin artar.
Bıçak kesiğiydi. Bir yerde bıçağı bilettikten sonra elimden kaydı ve kesildi. Kanama durmadığı için acile gittim.

E- Nabız'dan veya başka bir yerden geçmişte olduğum aşılara ulaşma imkanım var mıdır?

Bıçak kesiğiydi. Bir yerde bıçağı bilettikten sonra elimden kaydı ve kesildi. Kanama durmadığı için acile gittim.
Bebekken çocukken aşı olmuşsan şu an 25 30 yaşındaysan hiçbir önemi yok. Aşının bir etkinlik süresi var o da 10 yıl.

Geri
Yukarı