Tetanos aşısı

Halil Bilici

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar bu yıl yaz bitiminde 8. sınıf olacağım. Bugün annem bir anda yanima geldi ve kalk hadi tetanos aşısı olacaksın dayınlar arabayla alacak seni falan dedi.
Bu konuda kaygılıyım çünkü ben aşı/iğne konusunda çok sorun yaşıyorum koluma iğne damarıma girişini görmek ve hissetmek çok kötü hissettiriyor zaten hislerim bayağı kuvvetli tişört ümün üstüne sinek konsa hissederim.
Bazı sorularım var:
Çok acıtır mı?
Nereden yapılıyor (omuz vs.)
Hisseder miyim?
Ağrısı ne kadar sürüyor ve kolumu aktif kullanmama bir miktarda olsa engel olur mu?

Arkadaşlar bu yıl yaz bitiminde 8. sınıf olacağım. Bugün annem bir anda yanima geldi ve kalk hadi tetanos aşısı olacaksın dayınlar arabayla alacak seni falan dedi.
Bu konuda kaygılıyım çünkü ben aşı/iğne konusunda çok sorun yaşıyorum koluma iğne damarıma girişini görmek ve hissetmek çok kötü hissettiriyor zaten hislerim bayağı kuvvetli tişört ümün üstüne sinek konsa hissederim.
Bazı sorularım var:
Çok acıtır mı?
Nereden yapılıyor (omuz vs.)
Hisseder miyim?
Ağrısı ne kadar sürüyor ve kolumu aktif kullanmama bir miktarda olsa engel olur mu?
Girerken benimkinde hiç acıtmamıştı. Koldan yapılıyor. Eğer yaptırdığınız kolunuzu kullanmazsanız hiç ağrımıyor.

İlk aşıyı olduktan 4 hafta sonra 2. dozu, 6 ay sonra 3. dozu olursan, 10 yılda bir tekrarlama dozuyla ömrünün sonuna kadar tetanozdan korunabilirsin. Öyle mRna gen terapisine benzemez bu suş, para için değil yani. Heheheh.

Toprak ve metalle uğraşan insanlar böyle yapıyorlar dünyada.

İlk aşının ağrısını aza indirmek için 2 gün aşı olduğun kolunu az kullanırsan - kaslarını zorlamazsan, mesela spor yapıyorsan o koluna 1 gün ara verebilirsin - çok rahat geçirirsin. Kullanman gerekiyorsa o kadar da kafana takma, geçici nasılsa.

Aşı olurken bakmazsan daha rahat edebilirsin, gerçi ben bakmadan duramayan biriyim meraktan.

Bize 4 yıl önce 8. sınıfta okulda yapmışlardı, o zamanlar bizde korkardık ama hissetmiyorsun bile, omuzdan yapıyorlar. Lisede başıma gelen hastalıklar nedeniyle keşke en büyük acım iğne olsaydı diyorum, umarım sağlıklı bir hayat geçirirsin. Büyüdükçe umurunda bile olmayacak bu tarz şeyler.

Daha dün yaptırdım hissedilmiyor bile. Eğer iğnenin damarına girişini görmek istemiyorsan kafanı başka yöne çevir veya gözlerini kapat. 5 Saniye falan sürüyor.

Daha dün yaptırdım hissedilmiyor bile. Eğer iğnenin damarına girişini görmek istemiyorsan kafanı başka yöne çevir veya gözlerini kapat. 5 Saniye falan sürüyor.

Tetanoz aşısı damardan yapılmaz*, intravasculer olarak uygulanmaz, damar yolu açılmaz, deltoid kasına yapılır çoğu aşı gibi.

Geri
Yukarı