Tetanos aşısı

Yıllar önce ortaokulda yapmışlardı. Ne acımıştı ne ağrısı olmuştu. Azcık sızlıyor o kadar. Tabi yine de tüm sınıf ağrımız var diye o gün ders işletmemiştik.

Tetanoz aşısı damardan yapılmaz*, intravasculer olarak uygulanmaz, damar yolu açılmaz, deltoid kasına yapılır çoğu aşı gibi.
Bilmiyordum öğrenmiş oldum sağ olun, benim biyoloji zayıf biraz :D Konuyu açan arkadaş iğnenin damara girmesinden bahsetmiş de onun için öyle yazdım.

Tetenosun damarla bir ilgili yok bunu kafanızdan çıkartın. Tetanos ağır bir aşıdır. Kolda ağrı yapıyor. İlk vurulduğumda halsizlik, terleme ve üşüme yapmıştı. Bir daha kralı vurduramaz bana.
Gidip paslı bir şeyle - mesela iğne - yanlışlıkla ufak bir delik açıp sonra da toprak tozuna/toprağa basarsan yaptırman gerekir ve konuyu krala sen iletirsin. :)

Yukarıda yazdım uzun zaman koruma sağlaması için gereken seti - 4 yıl önce yaptırmıştım, 6 yılım daha var.

Gidip paslı bir şeyle - mesela iğne - yanlışlıkla ufak bir delik açıp sonra da toprak tozuna/toprağa basarsan yaptırman gerekir ve konuyu krala sen iletirsin. :)

Yukarıda yazdım uzun zaman koruma sağlaması için gereken seti - 4 yıl önce yaptırmıştım, 6 yılım daha var.

7 yıldır makine sanayisinde çalışıyorum. İSG zorunlu tutuyor bunu. Metalle uğraştığımız için. 2015 yılında vurdurdular zorunlu ayağına. Şimdi İSG ile ben görüşüyorum kimseye vurdurtmuyorum. Çalışanların hayatı metal olmuş kimseye bir şey olduğu yok. Abartıdan başka bir şey değil. Aşı karşıtı değilim fakat abartılı bir konu. Sebebi ise iş yerlerini korumak için yapılmış bir zorunluluk.

Sakıncası yoksa kaç yaşındasın hocam?

Sakıncası yok. Abartılı bir aşı sadece. 27.

7 yıldır makine sanayisinde çalışıyorum. İSG zorunlu tutuyor bunu. Metalle uğraştığımız için. 2015 yılında vurdurdular zorunlu ayağına. Şimdi İSG ile ben görüşüyorum kimseye vurdurtmuyorum. Çalışanların hayatı metal olmuş kimseye bir şey olduğu yok. Abartıdan başka bir şey değil. Aşı karşıtı değilim fakat abartılı bir konu. Sebebi ise iş yerlerini korumak için yapılmış bir zorunluluk.

İSG konusu kar tanesi toplum yaratma projesinin parçası, o konuda hem fikiriz.

Metal sanayinde çalışıyorsan, paslı metallerle fazla haşır neşir olmuyorsundur geri dönüşüm değilse, tetanoz için hem paslı bir malzeme hem topraktaki birkaç bakterinin beraber sofra kurması gerekiyor zaten.
Aşı karşıtı da neymiş, eski aşılar güzel, gen terapisine gerek yok.

Askerde de yapılıyor diye biliyorum, orada ne yaşadınız?

Arkadaşlar bu yıl yaz bitiminde 8. sınıf olacağım. Bugün annem bir anda yanima geldi ve kalk hadi tetanos aşısı olacaksın dayınlar arabayla alacak seni falan dedi.
Bu konuda kaygılıyım çünkü ben aşı/iğne konusunda çok sorun yaşıyorum koluma iğne damarıma girişini görmek ve hissetmek çok kötü hissettiriyor zaten hislerim bayağı kuvvetli tişört ümün üstüne sinek konsa hissederim.
Bazı sorularım var:
Çok acıtır mı?
Nereden yapılıyor (omuz vs.)
Hisseder miyim?
Ağrısı ne kadar sürüyor ve kolumu aktif kullanmama bir miktarda olsa engel olur mu?

Acıtmaz ama bildiğim kadarıyla ağrı hissedebilirsin aşı olduktan sonra.

Arkadaşlar bu yıl yaz bitiminde 8. sınıf olacağım. Bugün annem bir anda yanima geldi ve kalk hadi tetanos aşısı olacaksın dayınlar arabayla alacak seni falan dedi.
Bu konuda kaygılıyım çünkü ben aşı/iğne konusunda çok sorun yaşıyorum koluma iğne damarıma girişini görmek ve hissetmek çok kötü hissettiriyor zaten hislerim bayağı kuvvetli tişört ümün üstüne sinek konsa hissederim.
Bazı sorularım var:
Çok acıtır mı?
Nereden yapılıyor (omuz vs.)
Hisseder miyim?
Ağrısı ne kadar sürüyor ve kolumu aktif kullanmama bir miktarda olsa engel olur mu?
Şey söyle söyleyebilirim 1 saat önce oldum çok acıyacağını düşünmüştüm ve korkmuştum ama 3 saniye süreceğini bilmiyordum 1. batırması ve iğne büyük evet ama sadece ucunu sokuyorlar 2. ilacı vermesi ilacı verirken omuzunu biraz garip hissedeceksin bunun sebebi ilacın beklemiş ve soğuk olması 3. çekerken biraz yanma olacak ama öyle bir yanma ki karınca kolunun üzerindeyken yakar ya hani o kadar bile değil. Ben aşı olduktan sonra hemşireye bitti mi bu kadar mıydı? Demiştim, tetanos olacaklara söylüyorum sizi korkutmak veya gergin yapmak için etrafınızdaki insanlara inanmayın gerçekten acıyacağını düşünmüştüm fakat hiç acımadı ve çıkarken mutlu çıkmıştım şu an 1 saat geçti benim kolum ağrımadı ağrıma büyük ihtimalle yarın başlayacak. Ama hiç korkacak bir şey değil bir daha olsa bir daha yapardım görüşürüz:)birde olurken iğneye bakmanı tavsiye etmem ben gözümü kapattım ve okadar az hissettimki acımadı bile

Yeni konular

Geri
Yukarı