The Last of Us 2 İnceleme

Deathstrooke

Hectopat
Makaleler
1
Oyunu yaklaşık 6 günde bitirdim, tam 24 saatte bitti. Öncellikle incelmesini yapacağım önce spoiler olmayacak sonradan spoiler olacak, spoiler vermeden önce de uyaracağım. Yani sürpriz bozanın içerisine almayacağım yazılı olarak uyaracağım. Sonrada hakkı yeniyor mu yenmiyor mu onun hakkında konuşacağım.

Spoilersiz inceleme​

Öncelikle bu oyunun oynanışı bir efsane. Şimdi linç yiyeceğim evet ama ben RDR2'nin oynanışından bu kadar zevk almamıştım. RDR2 bu oyundan bin kat daha çeşitli ama vuruş hissi konusunda aynı şeyi düşünmüyorum. Bu oyunda arabaların altına girip silahımla düşmanların kafasına bir mermi ateşleyip yere sermek çok güzel bir histi. Kafasına o kurşunun girdiğini hissediyorsun, aşırı tatmin ediyordu beni. Bir de düşmanların bacağına mermi ateşleyip diz çöktürüp yalvarmalarını dinlemek ardından sopayla ya da baltayla kafasını parçalamak... Çok vahşice evet ama bu gerçekten çok rahatlatıcı.

Geliştirmelere gelecek olursak bence bazıları çok gereksiz. Yani neden bu kadar fazla geliştirme koydular oyuna anlayamadım, tekrar oynanabilirlik için olabilir. Oyuna yeni oyun+ mevcut ve bitirdiğinizde açılıyor. Yeni oyun+ yapıp kalan geliştirmeleri tamamlamak isteyenler için mi yoksa çeşitlilik olsun diye mi anlayamadım. Çeşitlilik olsun diyeyse istedikleri gibi olmamış bence. Bazıları gereksiz çünkü.

Farklı merimi türleri oyuna çok çeşitlilik katmış. Örneğin oyunda patlayıcı bir ok var, ve bunun yapılışını öğrenirseniz üretip düşmanları tek okta bitirebiliyorsunuz. Ayrıca parçalara ayrılıyorlar ve alan etkili bir ok, iki düşman aynı yerdeyse oku oraya atıp iki düşmanı birden öldürebiliyorsunuz. Bir de pompalıya böyle özel bir mermi var, oda düşmanları yakıyor. Oyuna çeşitlilik katmış ve en sevdiğim şeylerden birisi.

Yakın dövüş bu oyundaki en büyük değişimlerden bir tanesi, bitiriş animasyonları çeşitlenmiş ve en çok hoşuma giden yumruklardan kaçma olayı da çok güzel olmuş, yakın dövüşe bayağı bir çeşitlilik katmış ve çevre etkileşimide ilk oyundakinden daha fazla. Düşmanları camlara, kapılara, duvarlara, masalara yaslayıp özel bitiriş animasyonlarıyla öldürebiliyorsunuz. İlk oyunda yakın dövüşe girmekten kaçınan arkadaşlar varsa bu oyunda bol bol girecekler. Çünkü cidden çok eğlenceli, hele ki ikinci ana karakterimiz olan abby ile yakın dövüşe girmek, mükemmel bir şey.

Spoilerlı inceleme​

Oyunun hikayesi bence söylendiği kadar berbat değil. Ayrıca sonu da öyle, oyunun sonu neden bu kadar kötülendi anlayamadım. Abby ölse daha mı iyi olacaktı? Tamam kız joeli öldürdü bu beni de çok üzdü ama haklı sebepleri vardı. Ayrıca iki kezde Ellie'nin canını bağışladı. Daha ne yapsın bu kız? Ölmeyi hak etmedi, sonu gayet mantıklıydı. Bana koyan tek şey Abby'nin o son haliydi, ilk gördüğümde tanıyamadım. Ben Abby'i o güçlü yapısıyla sevmiştim. Hatta o kadar sevmiştim ki oyunun %70'ini geçirdiğimiz Ellie'den bile daha çok bağlanmıştım. Son halini görünce karakterden soğudum orası ayrı.

Bu oyunda ellie karakteri neden böyle? Gerçekten çok sinir bozucu, tam bir ergen. Büyük ihtimal Abby'i Ellie'den çok sevmemin bir sebebi de buydu. Joel'a karşı davranışları cidden çok sinir bozucu, oyunun sonunda Joel Ellie'ye "dina senden iyisini bulamaz" diyor, ellie tam bu sözün ardından diyor ki "sen tam bir pisliksin. Ölsem hayatımın bir anlamı olurdu en azından." ya ne alaka aptal kız. Diye mırıldandığımı hatırlıyorum o sahnede. Joel'a gereksiz ani çıkışları oluyordu ve bu beni cidden çok sinir ediyordu.

Tommy kafasından vurulmasına rağmen nasıl hayatta kalmayı başardı? Bu hayaldi diyeceğim hayal değildi, çünkü tommy gelip Abby'nin yerini Ellie'ye söyledikten sonra ellie Tommy'nin söylediği yere gidince harbiden de Abby'nin eşyaları falan oradaydı. Tommy sayesinde Abby'i buldu bu yüzden Tommy'nin hayal olduğunu düşünmüyorum, ve buna mantıklı bir açıklamada bulamıyorum çünkü hikayenin bu kısmı boşlukta kaldı.

Abby'nin haklı sebepleri. Joelin kanı yerde kaldı evet ama Abby'nin babasını öldürdü. Abby intikam aldıktan sonra bir de üstüne 2 dosttu bir de sevdiği adam öldürüldü. Kız ona rağmen Ellie'yi bağışladı. Ellie oyun sonunda Abby'i boğarken tüylerim diken diken oldu. Abby ölecek diye çok korktum ama ellie öldürmekten vaz geçince derin bir nefes aldım. Çünkü cidden abby ölmeyi hak etmiyordu, joel vahşice öldürüldü evet ama Ellie'de boş durmayıp hamile bir kadını öldürüp bir de üstüne Abby'nin sevdiği adamı öldürdü. Öldürdüğü dostlarını saymıyorum bile.

Bu oyunun hikayesi mükemmel ötesi falan değil. Ama abartıldığı kadar kötüde değil, benim bu oyunda en sinir olduğum şey orada joel acı çekerken Ellie'nin dina ile sevişmesiydi, ne gerek vardı buna? Neden Ellie'nin lezbiyen oluşunu bu kadar gözümüze soktular ki? Biz zaten ilk oyundan biliyorduk karakterin lezbiyen olduğunu.

Şimdi bu oyunun hakkı yeniyor mu yenmiyor mu? Bu tamamen benim şahsi görüşüm bunu belirteyim. Bence yeniyor, yani o kadar da kötü değil be hikayesi falan. Evet işlenişi güzel değil ama en azından merak ettiriyor. Örneğin Abby'nin Ellie'nin bulunduğu mekanı bastığı sahnede bize Abby'nin Ellie'nin yanına gelene kadar neler yaşadığını göstermesi ve oynatması güzeldi. Ben çünkü Abby'nin oynanışını çok sevmiştim ve yaklaşık 6 saattlik bir abby oynanışı sunmaları güzel oldu. Ve ben intikam hikayelerine bayılırım, Ellie'nin Joel'u öldüren herkesten tek tek intikam almasını izlemek mükemmel bir şeydi.

Oyun hakkındaki görüşlerinizi yazarsanız sevinirim. Neden sevdiğinizi ya da neden sevmediğinizi yazarsanız keyifle okurum. Rica ediyorum linçlemeyin, tamamen şahsi görüşüm. Oyununda balon olmadığını düşünüyorum. Zaten nesi balon ki? Abartan yok oyunu gelen geçen gömüyor :)

Oyunu bitirdikten sonrada bunu dinledim.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
çünkü The Last of Us part 2'nin bitiş müziği ilk oyunun ki gibi etkileyici değildi.

Puanım 10/7

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyunun yaptığı en büyük hata oyunun en başında Joel'u öldürmesiydi. Böylesine oyun dünyasına damga vurmuş bir karakter ile daha çok vakit geçirmek isterdim ben. Hal böyle olunca ne kadar güzel olursa olsun diğer etmenleri pek göz önüne alamıyorsunuz çünkü oyunun bel kemiği denen şeye bir kasıt var. Yine de çok güzel oyun. Sony, ilk oyuna da remake yaptırıyor ve adım gibi eminim ki PC'ye çıkarmak için remake yaptırıyor.

Kim ne derse desin oyunda eğer dedikleri gibi sapık sapık lezbiyen öpüşme sahneleri varsa gerçekten vereceğimiz para haram. Oyunu hikayesi için oynarsın, sapıkça 2 kadının öpüşmesi için oynamazsın. Linç yerim belki ama LGBT olaylarına feci şekilde karşıyım. Bunları normal görenede karşıyım, normal karşılayanada. Bu tarzda şeyleri normal göre göre toplum bozuluyor.

Geri
Yukarı