The Last Of Us neden bu kadar çok kasıyor?

MOSYONnn

Kilopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Arkadaşlar oyunu orta düşük ve yüksek karışık optimize ayar yapıp FPS'mi 80 ve 55 arası tutuyorum. DLSS kalite açıp oynuyorum ama bu oyun gerçekten bazı yerlerde sisteme tokat çarpıyor. 65 ve 78 arası akıcılık hissederken 55-60 da kasma hissi benim canımı çok sıkıyor. Bu oyunun optimizasyon sorunu mu var yoksa benim yaşadığımı herkes yaşıyor mu?

Oyun sonuç olarak PS tarafından portlandığı için belki DLSS düzgün entegre edilemediyse açınca oyunu bozuyordur diye düşündüm, denemekten zarar gelmez.

Ben de oyunu bayağı önceden aldım da bir türlü deneme fırsatım olmadı sistemi yükselttim yeni monitör aldıktan sonra deneyeceğim bakalım ben hangi sorunlarla karşılaşıp deliririm merak ediyorum.
Mantıklı bir düşünce deneceyeceğim.

Arkadaşlar oyunu orta düşük ve yüksek karışık optimize ayar yapıp FPS'mi 80 ve 55 arası tutuyorum. DLSS kalite açıp oynuyorum ama bu oyun gerçekten bazı yerlerde sisteme tokat çarpıyor. 65 ve 78 arası akıcılık hissederken 55-60 da kasma hissi benim canımı çok sıkıyor. Bu oyunun optimizasyon sorunu mu var yoksa benim yaşadığımı herkes yaşıyor mu?
Optimizasyon sorunu var. Bir arkadaş da yazmış 4070 ile oynarken 80fps'e düşüyormuş 120'den. Normal yaşadığınız hocam.

Şu 1080p çözünürlükte portalanan oyunlarda hareket edince objelerde blur neden oluyor bu da canımı sıkmıştı biraz oyunda hocam. RDR 2 bu işin nirvanası ama TLOU 1 portunda da bu sorunu görmek can yaktı.
Buna benzer durumu ben genelde oyunlarda FSR kullanırken yaşıyordum benzer bir durum olabilir, keskinlikle alakalı vs. Tam emin değilim.

FPS değerin yüksek olsa bile, bazı bölgelerde düşmesi gayet normal. 55 - 60 arasında kasma hissetmen, frametime dediğimiz olaydan dolayı kaynaklanıyor. Böyle şeylerin önüne geçebilmek için FPS değerini sabitleyebilir, V-Sync açabilir veya sistemini gözden geçirebilirsin.

Buna benzer durumu ben genelde oyunlarda FSR kullanırken yaşıyordum benzer bir durum olabilir, keskinlikle alakalı vs. Tam emin değilim.
DLSS kapatıp denediğimde de vardı blur. Ama çok azdı dikkat ederseniz görüyordunuz. Tabi hareket ederken bir anda durduğunuz zaman fotoğraf karesi gibi çok hd bir görüntü oluyordu çimen detayları vesayire. Hareket edince ise normal olarak blur ekleniyordu galiba uzaktaki nesnelere. Belki de bir sorun değildir. Siz fark ettiniz mi oyunda bu dediğimi?

DLSS kapatıp denediğimde de vardı blur. Ama çok azdı dikkat ederseniz görüyordunuz. Tabi hareket ederken bir anda durduğunuz zaman fotoğraf karesi gibi çok hd bir görüntü oluyordu çimen detayları vesayire. Hareket edince ise normal olarak blur ekleniyordu galiba uzaktaki nesnelere. Belki de bir sorun değildir. Siz fark ettiniz mi oyunda bu dediğimi?
Bunu Hogwarts oynarken yaşamıştım ama onda da dediğim gibi FSR açmıştım ondan dolayı oluyordu.

Ben oyunu 2 kere RTX 2060 Ryzen 5500 sistemimle bitirdim. İlk bitirişimi normal ayarlarda oynayarak oynadım 2. bitirişimi ise FSR 3 modu kullanarak oynadım. Cidden aşırı fazla FPS arttırıyor DLSS'e göre daha kötü bir görüntüsü oluyor fakat FPS'i ciddi anlamda iki katına çıkarıyor alın size kanıtı sağ üstteki FPS değerlerine bakın:
WhatsApp Image 2024-03-19 at 7.32.02 PM.jpeg
WhatsApp Image 2024-03-19 at 7.32.01 PM.jpeg

Yeni konular

Geri
Yukarı