Çözüldü The Last of Us Part 1 gölgelendiriciler oluşturuluyor kısmında çöküyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 11

Adelpha

Femtopat
Daha fazla  
RAM
Crucial 16GB CL22 3200MHz
Ekran kartı
RTX3050
İşlemci
i5 11400H
16 GB RAM ve 4 GB VRAM RTX 3050'ye sahip bilgisayarımla 1.5-2 ay önce TLOU part 1'i sorunsuz oynayabilmiştim ve ardından oyunu HDD içine atmıştım. Şu anda oyunu SSD'ye aktardım ve oynarken orta grafiği yükseğe çekmeyi denedim ve çökme hatası aldım. Oyunu tekrar indirdim, frafik ayarını tekrar düşürmeyi denedim ancak bu hatayı almaya devam ettim ve önerildiği üzere güvenli modda başlatıp varsayılan ayarlara çeksem bile bu sorundan kurtulamadım. Güncellemelerden önce sorunsuz oynanan bu oyun güncellemelerden sonra bu hatayı vermeye başladı ve forumlarda bununla ilgili şikayetler de söz konusu. PlayStation destek ekibi oyunu, bilgisayarı, sürücüleri vs. güncellememi istedi fakat zaten hepsi günceller. Ayrıca garip olacak ki gölgelendiriciler ana hikayede %10'a, last behind DLC'sinde %36'ya ulaştığı anda çökme hatası veriyor. Bu bir tesadüf olamaz çünkü oyunun tartışmalarında da aynı oranlar yazılı durumda. Bu durumda ne yapabilirim?

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (562).png
    Ekran Görüntüsü (562).png
    3,1 MB · Görüntüleme: 25
Çözüm
Dostum sorun da burada zaten. Grafikleri güvenli modda başlatıp sistem için ayarladığı varsayılana çeksem de aynı çok düşüğe kendim çeksem de aynı. Çok düşük ve düşük hazır grafik ayarlarının vram tüketimi 5gb. Daha önceden oyunu orta ayarlarda 3.5gb vram tüketimiyle oynuyordum ama son birkaç gündür durum bu şekilde. Ek bıraktım, ekte zaten hazır grafik ayarlarının çok düşükte olduğunu görebilirsin. Ayrıca son birkaç gündür birçok kişi aynı şikayetle oyunu oynadığım platforma şikayet mesajı yazmış.

Merhaba, sorun hakkında bir test gerçekleştirdim. Ekran kartı sürücünüzden kaynaklı sorun. 21 Mayıs tarihli güncelleme bu soruna sebep oluyor. Aşağıdaki bağlantıdan 9 Mayıs tarihli ekran kartı sürücüsünü indirirseniz çözülecek. Tabii öncesinde mevcut sürücüyü DDU ile kaldırın.

@Adelpha
2grafikleri azalt dene.
Dostum sorun da burada zaten. Grafikleri güvenli modda başlatıp sistem için ayarladığı varsayılana çeksem de aynı çok düşüğe kendim çeksem de aynı. Çok düşük ve düşük hazır grafik ayarlarının vram tüketimi 5gb. Daha önceden oyunu orta ayarlarda 3.5gb vram tüketimiyle oynuyordum ama son birkaç gündür durum bu şekilde. Ek bıraktım, ekte zaten hazır grafik ayarlarının çok düşükte olduğunu görebilirsin. Ayrıca son birkaç gündür birçok kişi aynı şikayetle oyunu oynadığım platforma şikayet mesajı yazmış.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (560).png
    Ekran Görüntüsü (560).png
    984,3 KB · Görüntüleme: 6
  • Ekran Görüntüsü (568).png
    Ekran Görüntüsü (568).png
    591,7 KB · Görüntüleme: 6

Merhaba, sorun hakkında bir test gerçekleştirdim. Ekran kartı sürücünüzden kaynaklı sorun. 21 Mayıs tarihli güncelleme bu soruna sebep oluyor. Aşağıdaki bağlantıdan 9 Mayıs tarihli ekran kartı sürücüsünü indirirseniz çözülecek. Tabii öncesinde mevcut sürücüyü DDU ile kaldırın.

@Adelpha

Çözüm

@Adelpha

Tam da bu mesajınız gibi bir bilgilendirme mesajı yazacaktım ki sizin yazdığınızı gördüm. Bilgilendirme ve test için öncelikle teşekkür ederim. Gerçekten de NVIDIA GeForce Game Ready 555.85 sıkıntı çıkarıyormuş. 552.44 sürümüne geçirdiğim gibi oyundaki bütün sorunlar ortadan kalktı ve sorunsuz 3 saat kadar oynayabildim. Bu tarz bir sorunla başkaları da yakın zamanda karşılaşacağı için tartışmaya cevap vermek istedim.

Tam da bu mesajınız gibi bir bilgilendirme mesajı yazacaktım ki sizin yazdığınızı gördüm. Bilgilendirme ve test için öncelikle teşekkür ederim. Gerçekten de NVIDIA GeForce Game Ready 555.85 sıkıntı çıkarıyormuş. 552.44 sürümüne geçirdiğim gibi oyundaki bütün sorunlar ortadan kalktı ve sorunsuz 3 saat kadar oynayabildim. Bu tarz bir sorunla başkaları da yakın zamanda karşılaşacağı için tartışmaya cevap vermek istedim.

Teşekkür eder, iyi sosyaller dilerim. İlgili konusunu da açtım:

Geri
Yukarı