The Last of Us part 1 optimizasyonun rezaletliği

Morningsttar

Kilopat
Oyunun Steam incelemeleri olumsuz durumda, gerçekten PC portu çok beceriksiz yapılmış.

İncelemelerde ve yazılan yabancı forumlara baktığımda görüyorum ki gerçekten iğrenç bir optimizasyon ile karşı karşıyayız.
Bu oyunu sırf daha iyi optimizasyonla çıkaracağız diye bu aya ertelemediler mi? Kim bilir ertelemeseler ne olacaktı?

Ayrıca oyunun sistem gereksinimlerinde minimum 4 GB VRAM gerektirdiği fakat oyunda en düşük ayarlara aldığında bile 5.5GB VRAM istediğini belirtmem gerekir.
Oyun 70FPS aldığım yerlerde bile 25FPS gibi hissettiriyor.

i3 12100F ve RTX 3060 12 GB ile,

Ultra ayarlarda ve DLSS kalitede 65 FPS civarı alsam da oyun hem 25 FPS oynuyormuşum gibi hissettiriyor hem de yer yer droplar giriyor.
CPU çoğu zaman %100 kullanımda 80 derecelerde geziyor. GPU yer yer %50 kullanımlara düşüyor, darboğaz yaşanıyor.
Ultra ayarlarda kullandığı VRAM 11GB civarında.(sisteme ayrılan VRAM dahil)
RAM kullanımı 16-17GB aralığında.

Son düzenleme:
Aylardır beklediğim bir oyundu. Hatta hiç yapmadığım bir şeyi yapıp ön sipariş vermeyi düşünmüştüm. İyi ki düşüncede kalmış. Yorumları okuyorum, tam bir hayal kırıklığı yaşatmış insanlara. Sanırım son zamanlarda gördüğüm en büyük lince maruz kalıyorlar şu an. Umarım en kısa sürede adam ederler yoksa Cyberpunk 2077'den bile daha beter olay olur.

i5 12400F ve Game Booster sıvı soğutmam ile işlemci 50 derecelerde.
ASUS TUF OC 3070 kullanıyorum 60 dereceler de geziyor.
2K da oynuyorum ve yayın açıyorum ve FPS anlamında çok bir sıkıntım yok arada takılıyor tabii ki, oyun yeni çıktı normal karşıladım.
Benim sıkıntım yüksek ayarlarda DLSS - kalite de ve 2K da oynamama rağmen grafik rezalet.

i5 12400F ve Game Booster sıvı soğutmam ile işlemci 50 derecelerde.
ASUS TUF OC 3070 kullanıyorum 60 dereceler de geziyor.
2K da oynuyorum ve yayın açıyorum ve FPS anlamında çok bir sıkıntım yok arada takılıyor tabii ki, oyun yeni çıktı normal karşıladım.
Benim sıkıntım yüksek ayarlarda DLSS - kalite de ve 2K da oynamama rağmen grafik rezalet.
Sorunu çözdüm arkadaşlar.
Ayarlar, görüntü kısmında ölçüklendirme seçeneği var oradan NVIDIA DLSS seçince otomatik çözünürlüğü 960p yapmış. Şimdi düzelttim. Ekran kartım 8 GB ve VRAM'leri yetmiyor bilginiz olsun.
Ultra + 2K + DLSS - Kalite açtım. Kullanım 10 GB kadar yükseldi ama RAM'imi bilerek 32 almıştım zaten oradan toparladı. Ortalama 55-75 arası FPS alıyorum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı