The Last of Us part 1 optimizasyonun rezaletliği

eTail gibi sitelerde 200 civarına düşmediği sürece alınmaz şu an. Oyun 32GB sistemde 27GB RAM kullanıyor. Türkiye'de sistem toplamak ve oyun almanın ne kadar zor olduğunu bir kenara koyuyorum geliştiriciler adam akıllı optimize bile edemiyor oyunlarını, böyle giderse herkes minimum 4000 serisi ekran kartı falan almak zorunda kalacak düzgünce oyun oynamak için. Üstelik 20 gün ertelemelerine rağmen bu durumda çıktı bu oyun acaba ertelemeseler ne olurdu merak ediyorum. Tam fiyat istemeleri de komik. Fanboylar ve 4090 sistemli kişiler hariç kimse olumlu yorum atmaz şu an oyunun bu durumuna. Artık firmaların optimizasyon ile uğraşmamak için sistem gereksinimlerini abarttıklarını düşünmeye başladım. Minimum gereksinimlere 1050Ti yazmışlar bir de.

eTail'de şu an 450 TL ile satın alınabiliyor. Şu anki sistemimle rahatça oynanılabilir mi hocam?

Abi bir de shader yükleme olayını savunan insanlar var. Hangi oyunda böyle bir şey gördünüz 1 saatte %38 oldu şaka gibi. Oyuna girmek istesen yükleme ekranı 10dk sürüyor hayır yani neyi yüklüyor. Grafik yok, açık dünya yok, etkileşime girilen çevre yok. Bu kadar iyi bir oyunu rezil ettiniz günlerdir bekliyorum oynamak için.

Abi bir de shader yükleme olayını savunan insanlar var. Hangi oyunda böyle bir şey gördünüz 1 saatte %38 oldu şaka gibi. Oyuna girmek istesen yükleme ekranı 10dk sürüyor hayır yani neyi yüklüyor. Grafik yok, açık dünya yok, etkileşime girilen çevre yok. Bu kadar iyi bir oyunu rezil ettiniz günlerdir bekliyorum oynamak için.

Shaderların yüklenmesi Hogwarts Legacy'de 10 saniye sürmüyor, bunu PC'ye çıkarırken oyuna açıp bakmamışlar bile.

Bu arada oyuna optimizasyon düzeltme yaması gelirse haber verin de alıp oynayalım.

Asırlık tecrübesi olan ve koca koca oyunları sorunsuz şekilde portlamayı başaran Iron Galaxy, ne oldu da zaten Uncharted ile tecrübeli oldukları ve gayet iyi iş çıkardıkları sıkıştırma yönteminde bu sefer bu kadar ağır çuvalladılar? Çok merak ediyorum.

Rx 6600'de medium ayarlarda 40-50 FPS alıyorum. Gpu kullanımı bazen yüzde 50 ye düşüp FPS drop yapıyor, işlemci kullanımı 60larda 40 larda geziyor kalabalık yada aydınlık alanlarda FPS drop daha fazla bayaa sıkıntılı çıkarmışlar oyunu. Grafiklerde medium değil bayaa bulanık görünüyor bir iki defada bug denk geldi çevredeki npcler ışınlanıyor garip garip yerlerde duruyorlar yükleme ekranlarıda uzun ve çok fazla bunlar daha 40 dakikalık oynamada yaşadım bakalım nasıl düzelticekler oyunu.
Otomatik olarak fsr açık geliyor görüntüden kapat

Bu arada evet optimizasyon sorunu var ilk etapta bir şey yaşamadim ama dışarıya çıkınca anlamsız 85 FPS'lerden 58'lere düşüyor crash gibi bir hata oyuna girerken oldu onda da ekran kartını güncelle dedi o kadar shader yüklerken donuyor falan bekleyeceğiz napak.

Geri
Yukarı