The VGA Card is not supported by UEFI driver hatası

furkan4321

Attopat
Arkadaşlar merhaba. ASUS ROG B550F Gaming anakarta sahibim BIOS'ta dolaşırken CSM ayarını açtım işe yaramadığını görünce geri kapattım ancak kapattıktan sonra the VGA Card is not supported by UEFI driver hatası vermeye başladı ve BIOS'u default ayarlarına getirmeme, pilini çıkarıp takmama rağmen CSM ayarını artık kapatamıyorum. Erkan kartının UEFI desteğinin olmadığı durumlarda bu uyarıyı veriyor diye biliyorum ancak ekran kartı RX570 UEFI'yi destekliyor. Bu ayar değişikliğini açıp kapatmadan önce UEFI hatası vermiyordu ve CSM bölümü kapalıydı CSM'yi kapatmak için ne yapabilirim aynı BIOS sürümünü tekrardan yazmak geldi aklıma veriler sıfırlansın diye ancak sorun olur diye yapmıyorum yardımcı olur musunuz?

IMG_9538.JPG

IMG_9533.JPG

Hocam UEFI driver hatası veriyor mu?

Sorun bu değil miydi?

Hocam sen ilk baştan belli ben tam anlamadın galiba o hata veriyordu ancak F2 tuşuna basınca Windows'a devam edilebiliyordu. Benim aklıma takılan canımı sıkan sistem UEFI olmasına rağmen CSM nasıl açık oluyor onu anlayamıyorum. BIOS sıfırladık yapmadığmız işlem kalmadı yine aynı yine vallahi sinir bozuldu ya. CSM'yi ben kapatsamda zorla açmasının sebebi ekran akrtını UEFI özellikli görmemesi çok yüksek ihtimalle. Bak resimde bile UEFI desteği gözüküyor sağ üstte. Hadi diyelim ki yanlış gösteriyor burada ben ta ki o CSM bölümünü enable yapıp disable yapana kadar hiçbir şekilde vga UEFI driver hatası almamıştım yani disableydi orası hep çok ilginç vallahi.
IMG_9539.JPG

Windows UEFI olarak kurulmuşsa, BIOS'ta boot ayarı UEFI olarak ayarlıysa -ki öyle olmalı yoksa hata verir- CSM'in açık olması performansı etkilemez. Ayrıca sorun da yaratmaz. Fakat neden kapatılamıyor ben de anlamadım.

Ve dikkatinizi çektiyse paylaştığım videoda o ayar açık.

Windows UEFI olarak kurulmuşsa, BIOS'ta boot ayarı UEFI olarak ayarlıysa -ki öyle olmalı yoksa hata verir- CSM'in açık olması performansı etkilemez. Ayrıca sorun da yaratmaz. Fakat neden kapatılamıyor ben de anlamadım.

Ve dikkatinizi çektiyse paylaştığım videoda o ayar açık.
Evet orda da açıktı yani bu tür anakartlarda normal bir durum mu acaba? Ama daha iki gün önce bu uyarıyı vermiyordu ve ayar kapalıydı

Hocam bir de bu key managemnet ekranınındaki resimde alttaki 4 seçenekteki değerler şu an farklı temizledikten sonra default ayarlara getirmiştim. Bir sorun olur mu acaba?
Hayır hocam. Onlar sayaç. Sorun olmaz.

Yalnız Valorant oynuyorsanız Security Boot açık olmalı. Ayarladığınız "Other OS" seçeneğini "Windows UEFI mode" olarak değiştirin.

Yeni konular

Geri
Yukarı