The Witcher 2 İncelemesi

PSAlvador

Decapat
Daha fazla  
Meslek
İntörn Tıp Doktoru
Size kendini 30 saat izletebilen bir film izlemek ister misiniz? Bu inceleme böyle başlamalıyım çünkü The Withcer 2 bir oyun olduğu kadar, bize bir film de izletiyor. The Withcer 2: Assassin's of Kings, seriye başlamak isteyenlerin öncelikli tercihi oluyor sanki ilk oyun yokmuş gibi. Ha, pardon ilk oyun çok kötüydü (!) değil mi? Konumuza dönelim. Oyunu incelemeye başlayalım, ilk oyuna göre farklılıklarını ortaya koyalım, 10 saat The Withcer 3 oynamış olduğum için devam oyunu ile farklılıklarından da bahsedeceğim fakat henüz son oyunu bitirmediğim için sadece oynanış ile alakalı bilgi verebileceğim. Bu oyunu birkaç başlık altında inceleyeceğim, daha sonra artı ve eksilere geçeceğim. Dilerseniz oyunu ne kadar süre oynayarak bitirdiğimle başlayayım:

süre.PNG

*1-3 saat arası da offline oyun sürem olabilir. Bunun dışında sadece senaryo modunu oynadığımdan (zira oyunda bir de "Arena" adlı bir kısım var, bütün yan görev ve kontratları yapmadığımı, hoşuma gidenleri yaptığımı belirtmek isterim.

OYNANIŞ 8/10
Öncelikle bu oyun, ilk oyundan tamamen farklı bir oynanış sunuyor bize. Tamamen değişmiş bir combat sistemi, yenilenen envanter sistemi, artmış eşyalar, daha ayrıntılı geliştirmeler... İlk oyunda kullanılan motor olan "Aurora" motoru gitmiş, yerine Witcher 3'de kullanılan motorun babası "Red Engine" motoru kullanılmış, bu da karakterimizin hareketlerini vs. son oyunla benzer kılıyor. Fakat bu oyun da açık dünya oyunu değil ilk oyun gibi çünkü burada da her chapterda farklı haritalar içinde sınırlısınız. Belirlenmiş yollar dışına çıkamıyorsunuz. Bu bir yandan sinir bozucu olsa da oyunun lineer bir şekilde akmasını kolaylaştırıyor, ana hikayenin sürekli odağınızda olmasını sağlıyor. Bahsettiğim gibi ilk oyundaki combat sistemi tamamen değişmiş, 3 tane olan saldırı stilleri yerini 3.oyundaki gibi "hızlı" ve "güçlü" olacak şekilde 2'ye indirilmiş. İşaretlerin de şekli değişmiş, ilk oyunda kullanışsız olan "Quen" bu oyunda çok işe yarar hale bürünmüş.

menü.jpg

*"CTRL" tuşu ile açtığımız, işaretleri, kılıcımızı, meditasyon ekranını ve oyuna yeni eklenen "Tuzak & Bomba & Hançer" seçebileceğimiz menü.

Yukarıda da bahsettiğim tuzaklar, hançerler, bombalar oynanışa aşırı derecede bir zevk katmasa da, oynanışı renklendiriyor ve kimi noktalarda faydalı olabiliyor. Özellikle de karşınızda savaşmanız gereken 4+ düşman varsa.
Gelelim oyunun benim açımdan çok güzel bir noktasına, farklı kişilerle oynamak. Senaryonun içerisinde kimi zaman farklı kişileri oynuyorsunuz.
Örneğin oyunun senaryosunda Kral Henselt'i, Henselt'in bir suikastçisini, Vernon Roche'u oynuyoruz. Ayrıca başka bir Witcher ile karşı karşıya gelmek inanılmaz heyecanlı bir şeydi. Zordu da :D
İlk oyunda sadece ateş başlarında meditasyon yapabiliyorduk, burada ise belirli şartlar koşuluyla istediğimiz yerde yapabiliyoruz. Ayrıca Geralt'ın iksir içiş animasyonunu izlemesi çok keyifli gelmişti bana.
İlk oyunumuzda yumruk dövüşleri ve zar pokeri olmak üzere iki mini oyun vardı. İkinci oyunumuzda ise bunlara bir de "Bilek Güreşi" mini oyunu eklenmiş. Sıkıcı değiller, hatta insana hırs dahi yaptırabiliyorlar. Güzel bir çeşitlilik. Yumruk dövüşleri "Quick Time Event" mantığıyla işliyor. Ayrıca senaryoda da kimi yerlerde bu Event'lerden var. Güzel bir ayrıntı. Örnek bir yumruk dövüşü:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Zar pokeri ilk oyundaki mantığın aynısı ile işliyor, bilek güreşi ise şu şekilde;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

ZORLUK 7/10
Ben oyunu normal zorluk derecesinde bitirdim fakat özellikle boss dövüşlerinde fazlaca öldüm. Fakat bu benim grind yapmamamla da alakalı olabilir. Bu oyunu film kafasıyla oynadığım için item toplamayla, simya bileşeni toplamakla, zanaat ile uğraşmadım. Oyunu bitirdiğimde 31 seviye idim. Zaten oyun sizi gelişmek için uğraştırmıyor. Sadece önüne gelen itemlerle bile oyunu rahatlıkla bitirebilirsiniz. Esnek ve rahat bir ilerleyiş var. Simya da kimi noktalarda oldukça faydalı olabiliyor bu zorlukta.

MÜZİKLER 4/10
Şahsen ben ilk oyunun müziklerini daha etkileyici bulmuştum. Örneğin oyunu bitirmeme rağmen aklıma takılmış bir müzik yok. Üzücü.

GRAFİKLER 9/10
Oyunun en güçlü noktalarında biri, etkileyici uzak mesafe çizimleri, muhteşem ambiyans, harika iç mekan tasarımları. Örneklerle açıklayalım. Yüksek ayarlardan ekran görüntülerimin bazıları.

iç mekan.jpg

kamp.jpg

geralt.jpg

HİKAYE 9/10
İşte geldik. Anlatılmaz yaşanır bir hikaye. Ara sahnelerin muazzamlığı, arada çıkan animasyonlar ve Dandelion'un ağzından dinlediğimiz muhteşem animasyonlar. Ve her yanıyla akıcı, merak ettiren bir hikaye. Steam sayfasından çeviri:
"Anlatılmamış bir kaos zamanı geldi. Kudretli güçler, yetki ve nüfuz mücadelesinde perde arkasında çatışır. Kuzey Krallıkları savaş için seferber olur. Ancak sefere çıkan ordular kanlı bir komployu durdurmaya yetmez..."
Sadece hikayesi için bile göz atmaya değer. Oyunun çok önemli seçim noktaları oluyor. Oyunun Questline'ı genel olarak şöyle:
path.jpg

EK BİLGİLER
Oyunumuzun metacritic puanı görseldeki gibi. An itibarıyla Steam satış fiyatı da 31 TL, üzülmeyin, indirimlerde 4.65TL oluyor. Gamepad desteği var ve GeForce NOW üzerinden oynanabilir. Steam indirme boyutu 22 GB. Steam Cloud desteği de var. Ayrıca ilk oyunun kaydını bu oyuna yükleyebilirsiniz, bu oyunun kaydını da 3. oyuna aktarabilirsiniz.

meta.PNG

-------------------------------

ARTILAR-EKSİLER

ARTILAR
- Oyunda senaryoda başkaları ile oynamak harika bir çeşitlilik katıyor.
- İlk oyuna göre atmış item çeşitliliği
- Oyuncuyu zorlamayan ilerleyiş, harika hikaye anlatımını törpülemeyecek zorluk dengelemesi.
- 3 chapterdan oluşan oyunumuzun koca bir bölümü yaptığınız bir seçimle değişiyor. Bu da oyunu baştan tekrar oynamak için harika bir sebep. Yani oyun önümüze çok kritik seçim noktaları çıkarıyor.
- Muhteşem bir hikaye ve harika boss dövüşleri.
- Saç şeklimizi değiştirebiliyor olmamız :D
- Kitap'a bazı atıflar görmek
- Rakip Aard ile sersemleyince atılan harika finishingler, bkz:

EKSİLER
- Oyunda kendini sıkıcı bir şekilde tekrar eden kapı açma, tırmanma ve atlama animasyonları.
- Oyunda tam bir açık dünya bulunmadığı için kafeste gibi hissetmeniz, sadece seçili yolları kullanabilmek.
- Bazı noktalarda oyun çökmeleri, tam 4 kez başıma geldi. Save fazlalığından kaynaklanıyor deniliyor. Can sıkıcı.
- Yetenek ağacının temelsiz durması, ilk oyununki bile daha ayrıntılıydı, mutajenler çok etkisiz ve yetenek ağacı çok basit kalmış.

*Aklıma yenileri gelirse güncelleyeceğim.

-------------------------------

ÖZET
Oyunun indirimlerde zaten çok ucuz bir fiyatı oluyor, bu fiyata güzel bir oynanış süresi ve keyifli oynanış sunuyor. Dediğim gibi film havasında geçiyor oyun seanslarınız. Öyle ki ben oyunu örneğin 2 saat oynuyorsam, sadece 20 dakikalık bir kısmında dövüşüyordum. Geri kalanlar hikayeyi dinliyordum, bazı oyunlarda bu kanser edici olabilirken bu oyunda inanılmaz keyifli. Tüm Witcher sevenlerin zaten oynaması gerektiğini düşünüyorum, seriyle alakası olmayan birisi de pek tabii keyifle oynayabilir.
Sorularınız olursa mutlaka bekliyorum, iyi günler dilerim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle elinize sağlık çok güzel bir inceleme olmuş hocam.
Bilgisayarım olmadığı için hala oynayamadım, Witcher 1 ile idare ediyorum. Umarım bir gün oynayabilirim 🙃

Öncelikle elinize sağlık çok güzel bir inceleme olmuş hocam.
Bilgisayarım olmadığı için hala oynayamadım, Witcher 1 ile idare ediyorum. Umarım bir gün oynayabilirim 🙃
Hocam oyunun optimizasyonu çok kötü, eski donanımlarda açmak çok sıkıntılı. Witcher 1' de yeni hikayeleri oynamayı deneyin. İnternetinizi iyiyse GNow'a göz atabilirsiniz.

Geri
Yukarı