Sürprizbozan The Witcher 3, aşırı güçsüzüm

Bu konuda spoiler olduğundan sürprizbozan olarak işaretlenmiştir. Spoiler olmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Eternalist

Hectopat
Selamlar, yaklaşık 2 hafta önce Witcher 3 satın aldım. Dizisini zaten 2 kere bitirmiştim ve Witcher evrenine az çok hakimdim. Ve Witcher 3'ü de oynamasam da çok seviyordum. Oyuna başladım ilk başlarda güzeldi sonra 6. saatime geldiğimde, ana görevlerde baronun çocuğunu berbatçık halinden kurtardığımız bölüme geçtim. En az 10 kere öldüm geçemedim iki türlü de denedim hem direkt öldürdüğümüz hem de sakinleştirip öldürmediğimiz şekli de ikisi de olmuyor. Sonra aksiyon-RPG oynadığım aklıma geldi ve yan görev yapmaya gittim. Yan görevlerde de bir tane kurt adam var ve ben vurdukça canını tekrar fullüyor. Ve her vurduğumda can yeniliyor kesmek imkansız oluyor. Arkadaşım oyunu bitirmişti ona sordum soru işaretleri var haritalarda onlara git dedi XP kas dedi. Bende gittiğim hepsi 14 level olan Nilfguard'lı 3 tane asker tarafından ilk görevde tek yedim. Ben 3 levelim. Daha önce RPG oyunu oynadım ama az oynadım konuya hakim değilim sadece Witcher evrenine hakimim. Para falan da olmadığı için ne zırh, ne kılıç ne de iksir yapabiliyorum. Ana görevde de takıldım yan görevde de mini görevlerde de ne yapacağımı anlamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

Soru işaretlerini dolaşmak mantıklı, mutlaka seviyenize göre olaylara denk gelirsiniz. Onları yapa yapa seviye atlayıp büyük lokmalara geçin. Gördüğüm kadarıyla rol yapma oyunlarına hakimsiniz zaten, sadece doğru görevlere denk gelmemişsiniz gibi. Yan görevlerden de seviyenizin yettiklerini yapın, ilan tabelalarından kontratları inceleyin...

Seviyesi sizden inanılmaz fazla olanların üstünde kırmızı kafatası oluyor, onlara pek bulaşmayın. Kafatası olmayan ama seviyesi nispeten sizinkinden yüksek olan düşmanlara da taktiksel yaklaşın. Pata küte girmeyin; bombaları, yağları, işaretleri, iksirleri kullanın. Yağma bu oyunda çok önemli, elinizdekinden daha iyi bir ekipmana sahip olursanız hemen ona geçin.

Youtube üzerinden rehberlik videolarını izlemeni tavsiye ederim. Çoğu Witcher oyuncusu nasıl oynanacağını bilmediği için oyunu bırakıyor. Çok zor diyorlar. Ama aslında çok kolay. Yaratığına göre kılıçlara yağ sürmek, iksir içmek gerekir. Hangi güçlere (igni) karşı zayıflıkları varsa onu kullanmak gerekir. Yan görevleri de atlamamak lazım. Oyun içinde yaratıkların nelere karşı güçsüz olduğunu gösteren rehber var. Biraz dediklerim karışık gibi gözükse de öyle değil. En iyisi Youtube üzerinden rehberlere bakmanız.

Dostum selamlar. Ben Witcher 3'ü defalarca en zor modda bitirdim. Yapman gereken her şeyi şimdi sana söyleyeceğim. Öncelikle böyle bir durumla karşı karşıya kaldıysan bence en baştan başla. Öncelikle haritada "panolar"bulunuyor. Panolara bastıktan sonra haritan da soru işaretleri belirecek. O soru işaretlerinin %60'ını hazineler oluşturuyor geri kalanı canavar yuvaları (onlarda ad hazine var.)Vs. O soru işaretlerini mutlaka ana görevden önce yapmalısın, özellikle yan görevleri. Harita da çıkan sarı ünlemler yan görevlerdir. Ayrıca panolardan görev toplayabilirsin.
Ana görevlerden önce bunları yapmaya özen göster ve her yerden her şeyden loot yapman gerekiyor. En kötü itemi bile toplayıp craft yapabilir veya satabilirsin. Oyunda güçlenmen için loot yapman şart. Ayrıca canavarlardan düşen itemler ile bitkilerle kılıcına yağ uygulayıp daha cok vurabilir ve hatta iksir yaparak daha etkili olabilirsin. Onun dışında dövüş taktiği vereyim. Oyunu uzun süredir oynamadım. Sanırsam alt tuşu ile geri kaçıyordun. Karşındaki yaratığa sürekli olarak geri kaç vur geri kaç vur. Yaratık külliyatlarına mutlaka bak külliyatta canavarın zayıf yönleri her zaman yazar. Heyula, öğlenheyulası, geceheyulası bunları yenmenin tek bir yolu var. Yrden büyüsünü yere uygula. Büyüyü uyguladığın zaman etrafında mor bir çerçeve olacak. Heyulaya özellikle boss olanlara o çerçeve içinde saldır. Hasar alacaklardır ve yavaşlayacaklardır. Onun dışında quen kullanmaya özen göstermelisin. Quen kalkan sağlar. Quen bir nevi ikinci canındır. Sen 1 level olsan karşındaki 20 olsa bile sana vurursa quen onu engeller ama sadece 1 kez.

Son düzenleyen: Moderatör:
Soru işaretlerini dolaşmak mantıklı, mutlaka seviyenize göre olaylara denk gelirsiniz. Onları yapa yapa seviye atlayıp büyük lokmalara geçin. Gördüğüm kadarıyla rol yapma oyunlarına hakimsiniz zaten, sadece doğru görevlere denk gelmemişsiniz gibi. Yan görevlerden de seviyenizin yettiklerini yapın, ilan tabelalarından kontratları inceleyin...

Seviyesi sizden inanılmaz fazla olanların üstünde kırmızı kafatası oluyor, onlara pek bulaşmayın. Kafatası olmayan ama seviyesi nispeten sizinkinden yüksek olan düşmanlara da taktiksel yaklaşın. Pata küte girmeyin; bombaları, yağları, işaretleri, iksirleri kullanın. Yağma bu oyunda çok önemli, elinizdekinden daha iyi bir ekipmana sahip olursanız hemen ona geçin.

Rol yapma oyunlarına hakim değilim aslında, ama Witcher çok bilgi istiyor gibi geldi henüz oyuna yeni başlayan bir oyuncunun hiç elinden tutmuyor gibi. Para olmadığı için ne bomba ne yağ ne iksir alabiliyorum. Arayüze, görev ve level dizaynına henüz alışamadım gibi.

Vur kaç tekniği yaparak Kırmızı kurukafaları dahil kesebilmen mümkün ancak bu işlem çok uzun sürüyor.1 Su cadısını 34 dk bir sürede kesmiştim.Karakter gelişiminden saldırı gücü ve hızına özen göster. Yağ ve iksir yapmak için çabala onlar gayet iyi bufflar veriyor.[Hiç video izlemeden sadece oyunun önerilerini ve tavsiyelerine bakarak öğrendim. Tek başıma öğrendim.] Açıklamalara iyi bakman lazım
Hazine kutularını topladığında bazılarından kağıt parçaları çıkıyor.Bu kağıt parçaları bir nevi büyü veya kılıcına uygulayacağın yağın tarifleri oluyor.Bazıları da Zırh veya kılıç şeması oluyor.Bunları demircide dövdürebilirsin.Ayrıca simya için gerekli malzemeleri yerden toplayabilir veya iksir amblemi olan dükkanlardan satın alabilirsin.Ayrıca yeterli malzemen varsa orada üretim yapabilirsin.

Dostum selamlar. Ben Witcher 3'ü defalarca en zor modda bitirdim. Yapman gereken her şeyi şimdi sana söyleyeceğim. Öncelikle böyle bir durumla karşı karşıya kaldıysan bence en baştan başla. Öncelikle haritada "panolar"bulunuyor. Panolara bastıktan sonra haritan da soru işaretleri belirecek. O soru işaretlerinin %60'ını hazineler oluşturuyor geri kalanı canavar yuvaları (onlarda ad hazine var.)Vs. O soru işaretlerini mutlaka ana görevden önce yapmalısın, özellikle yan görevleri. Harita da çıkan sarı ünlemler yan görevlerdir. Ayrıca panolardan görev toplayabilirsin.
Ana görevlerden önce bunları yapmaya özen göster ve her yerden her şeyden loot yapman gerekiyor. En kötü itemi bile toplayıp craft yapabilir veya satabilirsin. Oyunda güçlenmen için loot yapman şart. Ayrıca canavarlardan düşen itemler ile bitkilerle kılıcına yağ uygulayıp daha cok vurabilir ve hatta iksir yaparak daha etkili olabilirsin. Onun dışında dövüş taktiği vereyim. Oyunu uzun süredir oynamadım. Sanırsam alt tuşu ile geri kaçıyordun. Karşındaki yaratığa sürekli olarak geri kaç vur geri kaç vur. Yaratık külliyatlarına mutlaka bak külliyatta canavarın zayıf yönleri her zaman yazar. Heyula, öğlenheyulası, geceheyulası bunları yenmenin tek bir yolu var. Yrden büyüsünü yere uygula. Büyüyü uyguladığın zaman etrafında mor bir çerçeve olacak. Heyulaya özellikle boss olanlara o çerçeve içinde saldır. Hasar alacaklardır ve yavaşlayacaklardır. Onun dışında quen kullanmaya özen göstermelisin. Quen kalkan sağlar. Quen bir nevi ikinci canındır. Sen 1 level olsan karşındaki 20 olsa bile sana vurursa quen onu engeller ama sadece 1 kez.

Öncelikle teşekkürler, tekrar başlamaya üşenebilirim bilmiyorum fakat söylediklerini harfi harfine yapmaya çalışacağım. Quen çok fazla kullanıyorum ama olmuyor yenemiyorum. Hazine görevlerinde de suyun altında bir hazine vardı etrafında canavarlar vardı alıp kaçmayı denedim hazine kilitli, anahtar da büyük ihtimal canavarları kesince geliyor. Suda vuramadığım için tekne üstünden arbaletle vurayım dedim hasarım yetmiyor. 5 ok attım anca çeyrek canı gitti tek canavarın.

Para olmadığı için ne bomba ne yağ ne iksir alabiliyorum.
Bunları kendiniz üretiyorsunuz, gerekli malzemelere sahip olmanız yeterli. Olabildiğince yağma yapın; bitkiler, simya malzemeleri toplayın. Yeni başlayanlar için zor evet, o konuda haklısınız.

İksir ve bombaları bir kere ürettiniz mi belli miktarlarda kullanabiliyorsunuz. Meditasyon yaptıktan sonra biten bomba ve iksirler yenileniyor. Yağlar ise envanterden hiç eksilmiyor, sadece kılıçta belli bir vuruş sayısı kadar kalabiliyor. Bitince tekrar uygulamanız gerekiyor.

Bu simya malzemeleri zaten 0 ağırlığa sahip, gördüğünüze yumulun yani :D Şöyle biraz oynayıp geliştikten sonra her şeye alışırsınız. Karşınıza canavar çıktı mı hemen B'ye basıp yaratık külliyatını inceleyin. Bir süre sonra hangi yaratığa ne vuruyor ezberliyorsunuz zaten.

YouTube üzerinden rehberlik videolarını izlemeni tavsiye ederim. Çoğu Witcher oyuncusu nasıl oynanacağını bilmediği için oyunu bırakıyor. Çok zor diyorlar. Ama aslında çok kolay. Yaratığına göre kılıçlara yağ sürmek, iksir içmek gerekir. Hangi güçlere (igni) karşı zayıflıkları varsa onu kullanmak gerekir. Yan görevleri de atlamamak lazım. Oyun içinde yaratıkların nelere karşı güçsüz olduğunu gösteren rehber var. Biraz dediklerim karışık gibi gözükse de öyle değil. En iyisi YouTube üzerinden rehberlere bakmanız.

Kendim öğrenerek geçmek istiyorum eğer çok çıkmazda kalırsam izlerim dostum.
Bunları kendiniz üretiyorsunuz, gerekli malzemelere sahip olmanız yeterli. Olabildiğince yağma yapın; bitkiler, simya malzemeleri toplayın. Yeni başlayanlar için zor evet, o konuda haklısınız.

İksir ve bombaları bir kere ürettiniz mi belli miktarlarda kullanabiliyorsunuz. Meditasyon yaptıktan sonra biten bomba ve iksirler yenileniyor. Yağlar ise envanterden hiç eksilmiyor, sadece kılıçta belli bir vuruş sayısı kadar kalabiliyor. Bitince tekrar uygulamanız gerekiyor.

Bu simya malzemeleri zaten 0 ağırlığa sahip, gördüğünüze yumulun yani :D şöyle biraz oynayıp geliştikten sonra her şeye alışırsınız. Karşınıza canavar çıktı mı hemen B'ye basıp yaratık külliyatını inceleyin. Bir süre sonra hangi yaratığa ne vuruyor ezberliyorsunuz zaten.

Anladım, teşekkür ederim. Deneyeceğim şimdi.

Kendim öğrenerek geçmek istiyorum eğer çok çıkmazda kalırsam izlerim dostum.
Ben en zor seviyede birçok kez bitirdim hikayeyi. Çözmesi zor değil. Türkçe kullanıyorsundur dili büyük ihtimal. Bütün iksirlerin, işaret güçlerinin neye yaradığını üstlerine gelerek okursan işin kolaylaşır. Yaratık külliyatını bilmek önemli. Öyle çok detaylı ayrı ayrı iksir, yağ veya işaret kullanımı gerekmiyor. Çünkü çoğu yaratığın zayıf olduğu güçler ve iksirler aynı. Zaten buna göre sınıflandırmaları yapılmış.

1 Hayvanlar
2 Lanetliler
3 Drakonidler
4 Elementalar
5 Melezler
6 Böceksiler
7 Nekrofagileri
8 Ogroidler
9 Direngenler
10 Hayaletler
11 Vampirler

11 tane yaratık sınıfı var. Bu sınıflar kendi türleri içinde aynı güçlere karşı zayıflık gösteriyor. Örnek olarak hayvan sınıfına, sadece kılıca hayvan yağı sürerek ve aklıma gelmeyen bir iksiri kullanarak zarar verilebiliyor. Bütün hayvanlar aynı iksir, yağ ve işaret gücünden etkileniyor. Kendi içlerinde ayrı iksirlere veya başka şeylere gerek yok. Demek istediğim kurt ve ayıyı ele alırsak, bunlara farklı türden iksirler veya güçler kullanmak gerekmiyor. Tek tip iksir, yağ ve işaret gücü yeterli. Diğer sınıflar için de aynısı geçerli. Onlara da uygun güçleri kullanınca kendi türleri arasında farklı şeyler kullanmak gerekmiyor. Umarım açıklayıcı olmuştur.

Aslında oyunun mekanikleri çözdükten sonra iksir falan kullanmaya bile gerek yok. Ama Witcher olmanın ana kuralı iksir ve işaret güçlerini kullanmaktır :) Oyun mekaniklerine alıştıktan sonra kuru kafa seviyesi falan fark etmiyor. Sadece kuru kafa olanları kesmek uzun sürüyor. Queen'i geliştirmek, ölümsüzlük gibi bir şey oluyor. Sırf Queen kullanarak, başka bir şey kullanmadan oyun bitirilebilir. O derece güçlü bir skill. Bir de öneri olarak, 20 dakika boyunca yediğin yemeğin can basmasına yarayan bir yetenek var. Adı "Gurme". Onu kullanmanı tavsiye ederim. Oyuna yeni başlayanlar için çok gerekli bir yetenek. Can potu kullanmadan, 20 dakika boyunca azar azar can basıyor.

Yavaş yavaş oynadıkça kafada bir şeyler yerine oturmaya başlar. Zaten Witcher'ı bitiren sonradan tekrar oynuyor. Oyunu öğrendiği için baştan oynamak daha çok sarıyor. En az 3 kere oynanır :) Ben 10'dan fazla bitirdim. Sonrasını saymadım bile. Boşluğa düştüğüm de hep tekrardan başlarım.

Geri
Yukarı