The Witcher 3 vs RDR2 vs GoW

The Witcher 3 vs Rdr2 vs GoW

• Oy verenlerin toplamı
    219
The Witcher 3 'ü koymaya gerek yok gibi. İkisinin arasında ezilir.
Sonuçta ezlien GoW oldu değil mi?

Öncelikle dediğin oyunların RPG türü farklı. Witcher 3 RPG ama belli bir hikaye altyapısı olan aksiyon macera temelli 3 boyutlu büyük açık dünya bir RPG. Oyunculara da Witcher 3 senin dediğin o oyunlara göre çok daha fazla hitap ediyor. Dediğin oyunların kitlesiyle Witcher 3 kitlesi arasında dağlar kadar fark var. Ayrıca biz Witcher 3 çok iyi rpgliğiyle ün salmış bir oyun demedik baştan RPG diye daldın konuya. Witcher 3 kendi RPG tarzını kurdu daha dogrusu 2'yi geliştirerek bunu tam modern haline getirdi böylece oyun dünyasını değiştirdi. Assassin's Creed'in 2015'den sonraki değişimine bak anlarsın bildiğin Witcher 3 yaptı adamlar. Hala kılıç combatı kötü diyor asla katılmıyorum kılıç kombatı gayet iyi vuruş hissi mükemmel sadece skill ağacı konusunda hak veriyorum. Sen galiba fantastik uçmalı kaçmalı serbest seviyorsun ama oyuncuların yüzde 90ı senin dediğin tarzda fantastik sevmiyor. Hala anlamamışsın Cyberpunk'ta karakter yaratılıyor diyor hey Allah'ım bak kardeşim Witcher 3 senin aradığın tarz RPG değil baştakini söylüyorum belli bir hikayesi teması olan daha belirli bir RPG macera kısmı ağır basıyor oyuncularda buna bayıldı. Sana ne anlatsak boş senin istediğin hiçbir şeyyin belli olmadığı fantastik serbest bir oyun sen buna RPG diyorsun RPG illa öyle olmak zorunda değil. Witcher 3 ben dediğin gibi oyun olsa asla sevmezdim oynayan birçok insan karakterlerini Geralt'ı belli bir hikayesini temasını ortamı sevdi ki bence Witcher 3 macera türüne daha yakın bir oyundur.
Bak dostum. Belli ki Witcher 3'ü ilk bitirdiğinde sen de epey derin duygular açmış. Ve bu dyguların seni o oyunun avukatı haline getirmiş. Witcher 3 gerçekten üstüne düşünülmüş,uğraşılmış ve severek yapılmış bir iş. Zaten buna itirazı olan yok. Lakin Witcher 3 iyi bir açık dünya RPG oyunu idi demek yanlış. Bak yanlış diyorum çünkü bu öznel değil nesnel bir yargı. Sen oyunu seviyorsun diye o oyun asla iyi bir RPG oyunu olmayacak. Combatını kimse övmeyecek. Çünkü bir şey kötüyse kötüdür, eksik ise eksiktir. Aksini iddia etmek doğru olmaz. Zaten " Stefano Valentini" adlı kullanıcı gayet güzel izah etmiş. Her ne kadar Witcher 3 teknik olarak kötü bir oyun olsa da benim için hala en sevdiğim oyun olmaya devam edecek. Umarım anlatabilmişimdir. Hayırlı günler dilerim.

Son düzenleme:
Dostum hayatında hiç gerçek RPG oyunu oynadın mı acaba konuşuyorsun? Gidip bir Divinity Original Sin oyna, Baldur's Gate oyna görürsün RPG oyunu nasıl olurmuş. Eğer Witcher hikayesi veya evreni dediğim özgürlüğü barındırmaya uygun değilse RPG yapmayacaksın.

Eğer RPG yapıyorsan ve seçtiğin evren buna uygun değilse istediğim kadar eleştirebilirim ben. Sonuçta bu benim sorunum değil. Üzgünüm ama oyundan anlamayan burada sen oluyorsun, RPG teriminin anlamını bile bildiğinden şüpheliyim. The Witcher 3'ün bu kadar çok sevilmesinin sebebi iyi bir RPG olması falan değil.

Üzerine düşülmüş kaliteli yan görevleri ve oyunun bir tutkuyla hazırlanmış olması hayranların gözünde bu kadar özel bir eser yapıyor The Witcher 3'ü.

Bir de kılıç combatından bahsetmişsin, herhalde The Witcher 3'ün en kötü olduğu yönlerden birisi combatıdır. Combat çok fazla tekrar ediyor ve skill ağacı bu combatı çeşitlendirmekte hiç fayda sağlamıyor. Çünkü The Witcher 3'ün skill ağacı sadece istatistik arttırma üzerine kurulu, yepyeni bir hareket veya mekanik kazandıran skill hiç yok nerdeyse. The Witcher 3'ün combatını özetlemek bile mümkün, 3 vur, 1 kez kaç. Bu taktiği uygularsan galip gelemeyeceğin savaş yok, savaş sistemi bu kadar basit işte.

Tabii iyi ya da kötü olacak dediğin kısma cevap verecek olursam, RPG oyunları bundan çok daha fazlasını barındırır. Karakterini hırsız yapmak isteyen yapabilir, Witcher'da mümkün değil. Karakterini kara büyücü yapmak isteyen yapabilir, Witcher'da mümkün değil. Karakterini gölgelerden yürüyen, sessiz sedasız düşmanlarının işini bitiren bir suikastçi yapmak isteyen yapabilir, Witcher'da mümkün değil. Karakterini sadece kendini iyileştirmekte usta olan bir "Cleric" yapabilir, Witcher'da mümkün değil.

Bu dediklerimin çoğu Cyberpunk 2077'de var, üstüne bir de kendi karakterini yaratma var. Tüm bunlar Cyberpunk 2077'yi Witcher 3'ten daha iyi bir RPG yapmaya yetiyor ve artıyor. Dediğim gibi, konu, lore, mekan beni hiç ilgilendirmez. Witcher konsepti böyle bir RPG yapmaya müsait değilse RPG yapma, aksiyon & macera oyunu yap ki onu göre eleştiri yapalım.

Baldur's Gate ve Divinity Original Sin sana ağır geliyorsa, ki mümkündür belli ki sıradan bir oyuncusun Fallout: New Vegas dene. RPG oyunu nedir, nasıl olmalıdır diye kitap yapılsa en çok ismi geçecek oyunlardır bunlar. Benim yine sana faydam dokunsun bu fikirlerini öyle her yerde söyleme, çünkü hardcore bir RPG hayranının sana çok fazla güleceğine eminim, kendini komik duruma düşürürsün yani yapma.

Bu kadar hiç bir şey bilmeyip bu kadar uzun nasıl yazabildin hayret ediyorum doğrusu.

"Bu dediklerimin çoğu Cyberpunk 2077'de var, üstüne bir de kendi karakterini yaratma var. Tüm bunlar Cyberpunk 2077'yi Witcher 3'ten daha iyi bir RPG yapmaya yetiyor ve artıyor. Dediğim gibi, konu, lore, mekan beni hiç ilgilendirmez. Witcher konsepti böyle bir RPG yapmaya müsait değilse RPG yapma, aksiyon & macera oyunu yap ki onu göre eleştiri yapalım."

Sana RPG nin ne olduğunu anlatmak mümkün değil. Ama senin mantığına göre PBG'de de karakter oluşturabiliyorsun PUBG'de bir RPG oyunu mu şimdi.

"Baldur's Gate ve Divinity Original Sin sana ağır geliyorsa, ki mümkündür belli ki sıradan bir oyuncusun Fallout: New Vegas dene. RPG oyunu nedir, nasıl olmalıdır diye kitap yapılsa en çok ismi geçecek oyunlardır bunlar. Benim yine sana faydam dokunsun bu fikirlerini öyle her yerde söyleme, çünkü hardcore bir RPG hayranının sana çok fazla güleceğine eminim, kendini komik duruma düşürürsün yani yapma."

RPG'nin ne olduğunu bilmediğin daha doğrusu bildiğini sandığın için ARPG kavramını bilmeni beklemek hata olurdu zaten.
"Baldur's Gate ve Divinity Original Sin" bu dediklerin RPG oyunu, The witcher 3 ARPG oyunu bunlarla The Witcher 3'ü aynı tür içinde karşılaştıramazsın.

Oyunların türlerinden bir habersin. Bildiğini iddaa ettiğin konudan bir habersin. Youtube'da izlediğin 1-2 videodan duydukların ile kendini başkalarından daha bilgili sanıyorsun.
Daha kendin bilmediğin bir konuda birde milleti bilmemekle suçluyorsun.

Bu kadar hiç bir şey bilmeyip bu kadar uzun nasıl yazabildin hayret ediyorum doğrusu.

"Bu dediklerimin çoğu Cyberpunk 2077'de var, üstüne bir de kendi karakterini yaratma var. Tüm bunlar Cyberpunk 2077'yi Witcher 3'ten daha iyi bir RPG yapmaya yetiyor ve artıyor. Dediğim gibi, konu, lore, mekan beni hiç ilgilendirmez. Witcher konsepti böyle bir RPG yapmaya müsait değilse RPG yapma, aksiyon & macera oyunu yap ki onu göre eleştiri yapalım."

Sana RPG nin ne olduğunu anlatmak mümkün değil. Ama senin mantığına göre PBG'de de karakter oluşturabiliyorsun PUBG'de bir RPG oyunu mu şimdi.

"Baldur's Gate ve Divinity Original Sin sana ağır geliyorsa, ki mümkündür belli ki sıradan bir oyuncusun Fallout: New Vegas dene. RPG oyunu nedir, nasıl olmalıdır diye kitap yapılsa en çok ismi geçecek oyunlardır bunlar. Benim yine sana faydam dokunsun bu fikirlerini öyle her yerde söyleme, çünkü hardcore bir RPG hayranının sana çok fazla güleceğine eminim, kendini komik duruma düşürürsün yani yapma."

RPG'nin ne olduğunu bilmediğin daha doğrusu bildiğini sandığın için ARPG kavramını bilmeni beklemek hata olurdu zaten.
"Baldur's Gate ve Divinity Original Sin" bu dediklerin RPG oyunu, The witcher 3 ARPG oyunu bunlarla The Witcher 3'ü aynı tür içinde karşılaştıramazsın.

Oyunların türlerinden bir habersin. Bildiğini iddaa ettiğin konudan bir habersin. Youtube'da izlediğin 1-2 videodan duydukların ile kendini başkalarından daha bilgili sanıyorsun.
Daha kendin bilmediğin bir konuda birde milleti bilmemekle suçluyorsun.
Yani senin iddiana göre The Witcher 3 iyi bir aksiyon RPG oyunu mu? Peki söyler misin Witcher 3'ün aksiyonunun neresi tam olarak RPG? İstediğin silahta uzmanlaşmana imkan tanıyor mu? Yalnızca büyü kullanarak ilerlemene izin veriyor mu? Daha genel olarak istediğin gibi aksiyon yapmana izin veriyor mu? Bunların hepsinin cevabı hayır. Witcher 3 ne iyi bir RPG'dir ne de iyi bir aksiyon RPG'dir.

Ben mesajlarımın en başından beridir The Witcher 3'ün iyi bir RPG olmadığını, ancak aksiyon RPG yönünün dahi iyi olmadığını söyledim. Yani oyunların türlerini bilmediğimi iddia ediyorsun ancak ben The Witcher 3'ü iki oyun türü perspektifinden de eleştirdim zaten en başından beri ve iki tür için de The Witcher 3 başarılı bir örnek değil.

Karakter oluşturmak, RPG öğelerinden sadece biri ve bunun sadece birini ekledi diye PUBG bir RPG oyunu olmuyor. Bahsettiğim şey zaten Cyberpunk 2077'nin The Witcher 3'e kıyasla çok daha fazla RPG öğesi barındırması, ki öyle zaten. Bunun aksini iddia edecek insanın oyun bilgisi yoktur kesinlikle.

The Witcher 3, düz bir aksiyon & macera oyunu temeli üzerine 2-3 RPG öğesi atılmış bir oyundur sadece. Bunların hiçbiri onu iyi bir RPG yapmaya yetmez. Ki bahsettiğim Cyberpunk 2077 de iyi bir RPG sayılmaz zaten, ancak benim bahsettiğim birinin çok iyi, diğerinin ise çok kötü olması değil Cyberpunk 2077'nin daha fazla RPG öğesi barındırmasıydı.

Hadi DoS ve Baldur's Gate yanlış bir örnekti diyelim. Fallout: New Vegas'a ne diyeceksin? Gelmiş geçmiş en iyi RPG oyunlarından biridir, o da ARPG oyundur ve Witcher 3 bunun yanına bile yaklaşamıyor :D

Lütfen Google'a "Aksiyon RPG türü nedir" diye gidip bir araştırma yap, aksiyon RPG ama aksiyonu çöp tabi efendim. RPG yönü ağır basan bir Aksiyon RPG istiyorsam Fallout: New Vegas paşalar gibi duruyor orda, aksiyon yönü ağır basan bir aksiyon RPG istiyorsam sektöre yön veren DARK SOULS başyapıtları halen daha kendini oynattırıyor, fazla söze gerek yok.

Son düzenleme:
"Witcher3'ün diğer iki oyunun yanına konulması bile hakaret iken aldığı oy şaşırttı." derdim ancak Witcher3 fanboylarını öğreneli çok oldu, fanboylar şaşırtmamaya devam ediyor.

Bu arada tartışmaktan kendi düşüncemi belirtmeyi unuttum onu da belirteyim; her ne kadar konu başından beridir eleştiriyor olsam da The Witcher 3: Wild Hunt benim için ilk 10'a çok rahatlıkla girer.

Çünkü yan görevlerin genellikle ot toplamaktan, 5 tane daha yaratık öldürmekten ibaret olan oyun sektöründe gerçekten üzerine düşülmüş, hikayeleştirilmiş yan görevlerle karşımıza çıktı bu oyun. Günümüzde bile The Witcher 3'ün yan görev kalitesine ulaşabilen sayılı eser var. Onun dışında iyi yazılmış ve lanse edilmiş ana ve yan karakterleri var, daha geçen oynadığım Dying Light 2'nin ana karakterinin adını dahi unutmuşken The Witcher 3'teki Djikstra'nın dahi adı hala aklımda mesela.

God of War'a gelirsek, harika bir aksiyon oyunu. Müthiş bir emek var bu oyunun yapımında, ancak nedense benim tekrar oynamak isteyebileceğim bir oyun olmadı. Güzeldi, ama mükemmel değildi bana soracak olursanız. Diyebilirsiniz ki The Witcher 3'te farklı sonlar var onu tekrar oynarsın God of War'da yok ondan oynamamışsındır ama alakası yok, ben sevdiğim oyunları tekrar tekrar bitirmekten keyif alan bir insanım ve ELDEN RING daha yeni çıkmış olmasına rağmen 9 kez bitirdim örneğin.

Ancak Red Dead Redemption 2, bu oyunda avlanmak bile ayrı bir keyifli be abi. Ne zaman oyuna girsem atımı yavaş yavaş sürerek sağa, sola bakıyorum. O yeşilliğin, doğanın keyfini çıkarıyorum... oyunda 330 saatim var hiç online girmedim ona rağmen en az 100 saatimi sadece avlanarak geçirmişimdir. Kalite seviyesi olarak Red Dead Redemption 2 şüphesiz en iyisi, game-design anlamında sıkıntıları var ama Rockstar işte Rockstar'ın game-design olarak sakat olmayan oyunu yok zaten hep böyleydi ona da yapacak bir şey yok olsun o kadar.

Görev dizaynları benim için bir tık sıkıntı çünkü nerdeyse her görev diğer bir çete elemanını atla takip etmekle başlıyor. Ve bu sıkıcı, artık oyunlarda birilerini takip etmekten çok sıkıldık Rockstar reis neden yapıyorsun bunu? Ancak bu oyunun iyi yaptığı şeylerin yanında solda sıfır gibi kalıyor o yüzden benim oyum Red Dead Redemption 2'ye oldu.

Orada dediğim gibi hangisinin yeri sizde daha ayrı? Hangisinin etkisi sizde daha büyük diyorum. Yoksa herkes bilir ki en iyisi Rdr2 dir. Ama benim oyum Witcher 3'e oldu.

Bu arada tartışmaktan kendi düşüncemi belirtmeyi unuttum onu da belirteyim; her ne kadar konu başından beridir eleştiriyor olsam da The Witcher 3: Wild Hunt benim için ilk 10'a çok rahatlıkla girer.

Çünkü yan görevlerin genellikle ot toplamaktan, 5 tane daha yaratık öldürmekten ibaret olan oyun sektöründe gerçekten üzerine düşülmüş, hikayeleştirilmiş yan görevlerle karşımıza çıktı bu oyun. Günümüzde bile The Witcher 3'ün yan görev kalitesine ulaşabilen sayılı eser var. Onun dışında iyi yazılmış ve lanse edilmiş ana ve yan karakterleri var, daha geçen oynadığım Dying Light 2'nin ana karakterinin adını dahi unutmuşken The Witcher 3'teki Djikstra'nın dahi adı hala aklımda mesela.

God of War'a gelirsek, harika bir aksiyon oyunu. Müthiş bir emek var bu oyunun yapımında, ancak nedense benim tekrar oynamak isteyebileceğim bir oyun olmadı. Güzeldi, ama mükemmel değildi bana soracak olursanız. Diyebilirsiniz ki The Witcher 3'te farklı sonlar var onu tekrar oynarsın God of War'da yok ondan oynamamışsındır ama alakası yok, ben sevdiğim oyunları tekrar tekrar bitirmekten keyif alan bir insanım ve ELDEN RING daha yeni çıkmış olmasına rağmen 9 kez bitirdim örneğin.

Ancak Red Dead Redemption 2, bu oyunda avlanmak bile ayrı bir keyifli be abi. Ne zaman oyuna girsem atımı yavaş yavaş sürerek sağa, sola bakıyorum. O yeşilliğin, doğanın keyfini çıkarıyorum... oyunda 330 saatim var hiç online girmedim ona rağmen en az 100 saatimi sadece avlanarak geçirmişimdir. Kalite seviyesi olarak Red Dead Redemption 2 şüphesiz en iyisi, game-design anlamında sıkıntıları var ama Rockstar işte Rockstar'ın game-design olarak sakat olmayan oyunu yok zaten hep böyleydi ona da yapacak bir şey yok olsun o kadar.

Görev dizaynları benim için bir tık sıkıntı çünkü nerdeyse her görev diğer bir çete elemanını atla takip etmekle başlıyor. Ve bu sıkıcı, artık oyunlarda birilerini takip etmekten çok sıkıldık Rockstar reis neden yapıyorsun bunu? Ancak bu oyunun iyi yaptığı şeylerin yanında solda sıfır gibi kalıyor o yüzden benim oyum Red Dead Redemption 2'ye oldu.
Doğru. Ama etki olarak Witcher 3'ün etkisi bende daha büyüktür. Beni hikayayenin içine almıştı. Ama rdr bunu başaramadı. Hosea öldüğünde gram üzülmedim. Ama vesemir ölduğünde gözlerim doldu ve öfkelendim. Zaten "Karısı ve çocuğunun önünde sırf borç tahsil etmek için bir babayı döverek öldüren bir ana karaktere asla bağlanamam." Saygılar.

RDR2>GoW>Witcher 3 bence ama oyun zevkine ve o an istediğin şeye göre çok değişir. Mesela ben GoW 3'ü 4'ten çok daha sevmiş bir insanım sebebi o zamanlar çok fazla yakın çağda geçen oyun oyandım ve aşırı Orta Çağ veya miteoloji oyunu istiyordum ve karşıma GoW 3 çıktı o yüzden çok sevmiştim.

Geri
Yukarı