The Witcher 3: Wild Hunt ani düşük GPU kullanımı

İşletim sistemi
Windows 10

SunSet

Megapat
The Witcher 3: Wild Hunt oyunu yüksek (high) ayarlarda oynuyorum. GPU kullanımı, şehir içerisinde ve böyle karabalık insanlar olduğu yerlerde değişken GPU kullanımı var. GPU kullanımı azalma oluyor ve bu sırada CPU kullanımı da yükseliyor %80'e kadar. Genelde GPU kullanımı %99 - 97 arasında olunca CPU kullanımım %32'i geçmez ama söylediğim yerlerde aniden GPU kullanımı %70'e kadar düşüyor ve CPU kullanımım artıyor. Bu sırada tabii 50-60 arasında FPS olurken birden 42 FPS'lere düşüyor. Şehir içinde tamam düşebilir değişebilir FPS ama bu GPU kullanımı düşünce oluyor ve sonra toparlanıyor GPU kullanımı aynı mekanda düzeliyor GPU kullanımı. Aniden %70'e düşünce tekrar yavaştan yükseliyor %90 GPU kullanım değerlerine. Isınma ve cihazda hız kısma problemi yok MSI Afterburner ile inceleme yaptım. Acaba RAM kaynaklı mı veya sürücü yazılımla ilgili mi? Nette aynı bilgisayarın 8 GB RAM'li olanında da şehir içinde GPU kullanımı aniden düşüyor girince veya dolaşınca. Ama 16 GB RAM olanın aynı özellikte aynı model bilgisayar ile temiz şekilde oynadığını gördüm tabii sizler de bakarsanız incelemelere daha iyi çözümü buluruz alakası var mı? Forza Horizon 4'te vardı böyle düşük GPU kullanımı oluyordu, CS:GO gibi oyunlarda grafik ayarı düşürünce GPU kullanımı düşüyor ve haliyle FPS'de düşük oluyor. Oyun NVMe SSD içinde kurulu. Oyun orijinaldir. İşlemci ve diğer özellikleri yazıp sıcaklıklarını alt metin ekleyeceğim.

Sistem özellikleri:
R5 4600H - 4000MHz aşağı düşmedi sabit ve sıcaklık değişken olduğu için maksimum 76 ortalama 65 civarı gezindi.
GTX 1650 Ti - 1600 - 1800GHz CPU saati, 6001MHz sabit bellek saati, sıcaklık maksimum 60 derece.
RAM 1x8 3200MHz, 6.700 MB kullanımı vardı oyun içinde.

Son düzenleyen: Moderatör:
@Shadow Ryzen GPU kullanımı ani değişiklerin sebebi RAM mi? GPU kullanımı ani düşünce CPU kullanımı da fırlıyor saniyede.
O aslında tam tersi. Gecikmeyle gördüğünüz için ekranda size öyle geliyor. CPU kullanımı yükselince GPU kullanımı düşüyor. İşlemci ısısı ve frekansı ne halde kontrol ediyor musunuz?

İşlemci ısısı ve frekansı ne halde kontrol ediyor musunuz?
İşlemci ısısı maks 76 gördü ama fanlar hızlanınca tekrar 62, 65 derecelerde görüyor ve 4000MHz frekans değerinden aşağı düşmedi.

@kino Kullanım düşürüp gereksiz yere niye FPS düşürüyor ki? Gözümü o esnada çok rahatsız ediyor. Ama şunu fark ettim GPU kullanımı yüksek olunca FPS ortalama sabit değerde oluyor ve en fazla 3, 5 FPS fark ediyor o da senin sistemin gücü kadar. Ama böyle karabalık yerlerde daha çok GPU ağır kullanması gerekli değil mi?

@bilgisayar noobu Ayar nasıl olmalı fikrim yok düşürünce de bu sefer GPU kullanımı yerlerde sürünüyor. Bu olay CS: GO ve Forza Horizon 4'te de oluyor. Bir tek GPU kullanımı hangi oyun olursa olsun yüksek ve çok yüksek ayarlarda GPU kullanımı ancak %90'lar da geziyor. Diğer söylediğim oyunlarda bunun altında grafik ayarlarına düşürünce GPU kullanımı ve FPS'de düşüyor artacağı yerine ayar düşürünce.

Witcher 3'de şehir içinde donanıma bağlı olmaksızın değişken GPU ve CPU kullanımı oluyor. Sorun RAM'inizden kaynaklı değil ama arttırabilirseniz daha fazla FPS alırsınız tabii.

[ Denediğim sistem ]
İşlemci: AMD Ryzen 5 3600 (4.2 GHz - 1.2V)
Ekran Kartı: Palit RTX 2060 Dual 6GB 192 Bit GDDR6
RAM: Kingston HyperX Predator (2x8) 16 GB 3200 MHz DDR4 CL16
Anakart: Gigabyte B450M S2H
Depolama: Kingston A2000 500 GB M2 SSD
PSU: Zalman ZM600-TXII 600W 80+ Bronze

@The Towande Peki şu CS: GO oyununda ayarları ve çözünürlükleri düşürünce FPS artıyor mu? Bende FPS daha az ve yırtılma oluyor. O sırada GPU kullanımı düşüyor tabii ayarı düşürünce. Eski bilgisayarlarımda FPS yüksek almak için ayar düşürürdüm, bu yeni bilgisayarda FPS yüksek olması tam dengeli ayarı bulup yükseltip iyi FPS alıyorsun.

Yeni konular

Geri
Yukarı