The Witcher 3:Wild Hunt Türkçe Olsun İmza Kampanyası

Merhaba oyunseverler,

Ben Gökhan Halil Düzgün. Bu satırları okuyorsanız The Witcher oyunlarına bir şekilde bulaşmışsınız demektir. İlk oyunu 2007 yılında piyasaya çıkan bu seri, 2011 yılında bizlerle buluşan 2. oyun ile oyun dünyasında kendine önemli bir yer edindi. Her iki oyun da sağlam grafiklere; Geralt isimli karizmatik bir ana karaktere; masalsı değil gerçekçi anlatımıyla, iyi kurgulanmış, karanlık bir fantastik evrene; bir RYO için vazgeçilmez olan, ancak çoğu oyunun bu konuda sınıfta kaldığı, sebep&sonuçlar barındıran (senaryonun ilerleyişinde oyundaki davranışlarımıza göre köklü veya küçük değişiklikler olması) hikayelere sahipti. Hatta öyle ki The Witcher 2’nin 2. Bölümü önceden yaptığımız seçimlere göre tamamen farklılık gösteriyordu.

2. oyunun biz Türk oyunseverler için daha da bir önemi var. Oyunun çıktığı 2011 yılının başında Oyunceviri.com bünyesinde gönüllü Türkçe yamalar hazırlayan bendeniz, bir umut Cd Projekt Red CEO’su Marcin Iwinski’ye e-posta atmış; The Witcher 2’yi Türkçe’ye kazandırmayı ne kadar istediğimden, Oyunceviri ekibimizden bahsetmiştim. Tüm şaşkınlığımla Marcin Iwinski e-postamı yanıtladı ve bunun olabileceğini, oyunun çıkışını beklememi söyledi. Oyun çıkar çıkmaz kendisiyle bağlantı kurdum ve beni yerelleştirme bölümünün sorumluları Mikolaj Szwed ve Dominika Gorsierowska ile tanıştırdı. Böylesine büyük bir oyunun altına imza atmalarına rağmen son derece alçakgönüllü olan bu kişilerle görüştük, anlaştık. Değerli dostum Okan Şen ile birlikte Oyunceviri.com’da ekibimizi kurduk; yaz ayında projeye başladık. 6 ay süren çalışmadan sonra 2012 yılında The Witcher 2 Enhanced Edition’a Türkçe altyazıyı eklemeyi başardık. Biz bu projeyi tamamen gönüllü, tek kuruş para almadan yaptık.

O zamandan bu yana neredeyse 1,5 yıl geçti. Ben ve The Witcher 2 ekibim profesyonel bir yerelleştirme şirketi olan 23 Studios bünyesine dahil olduk. Burada Hitman Absolution, God of War Ascension, The Last of Us, Sly Cooper Thieves In Time, Forsaken World, D&D Neverwinter, Rome 2 Total War, Beyond Two Souls ve daha henüz duyurusu yapılmamış pek çok yapımın yerelleştirmesini gerçekleştirdik ve gerçekleştirme devam ediyoruz.

Bu esnada CD Projekt Red de boş durmadı elbette. The Witcher 3’ü duyurdu. The Witcher 3’ün diğer iki oyundan farkı yeni oyun dünyasının çok geniş bir evrende geçmesi, oyuncuyu belirli bir mekana hapsetmemesi. Yani aklınıza Skyrim’in serbest dünyasının The Witcher 2’nin güçlü rol yapma unsurlarıyla birleşimini getirin. 2014 yılında çıkacak olan The Witcher 3 günümüzün Baldur’s Gate’i olmaya aday gibi. Oyungezer dergisinin Nisan 2013 sayısında oyunun ayrıntılı bir önincelemesi bulunuyor. Oyun ile ilgili ayrıntılı bilgi için okumanızı öneririm.

Oyun hakkında daha fazla bilgi için Türkçe altyazılı şu fragmanlara bakabilirsiniz:

The Witcher 3 Wild Hunt The Beginning (Türkçe Altyazılı) - YouTube

The Witcher 3 Wild Hunt E3 Video (Türkçe Altyazılı) - YouTube

The Witcher 3 Killing Monsters (Türkçe Altyazılı) - YouTube

Ben ve 23 Studios’taki ekibim, Türk oyuncularının bu deneyimi Türkçe yaşamalarını istiyoruz. The Witcher 3’ün diğer dillerle birlikte Türkçe olarak da piyasaya çıkmasını istiyoruz. The Witcher 3’ü bu kez tam anlamıyla profesyonelce, boş zamanlarımızda değil tam zamanlı olarak çevirmek, diğer resmi projelerden edindiğimiz deneyimleri de katarak yerelleştirmek istiyoruz.

Ancak bunun için CD Projekt Red’i ikna etmemiz, The Witcher 2’nin Türkçe sürümünün Türk oyuncularca ne kadar beğenildiğini firmaya kanıtlamamız gerekiyor. Atacağınız her imza The Witcher 3’ün Türkçe’ye çevrilmesine yeşil ışık yakılması yolunda bir adım olacak. Biz The Witcher 3’ü Türkçe görmek istiyoruz, siz de istiyorsanız lütfen bir imza da siz atın.

Son olarak aşağıdaki linkten Cd Projekt Red'in The Witcher 2 Türkçe yerelleştirme lideri olarak benimle yapmış olduğu röportajı okuyabilirsiniz:

http://en.thewitcher.com/forum/inde...nguage-read-how-the-turkish-version-was-made/

Üstteki mesaj Alıntıdır. Bir Witcher hayranı olarak destek için konuyu açtım. İmza toplayan kişi yazdığına göre bu işi başarabilecek biri denemekten zarar gelmez. Herkes imzalasın lütfen.
İmza linki: http://www.change.org/tr/kampanyala...steğine-sahip-olması-için-bir-imza-da-sen-ver

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı