The Witcher 3 zamlandı!

Korsan indirdin. Oyun çok güzel olduğunu görünce için cız etti. Merhamet ettin gittin oyunu satın aldın.:D dyingh lıght 1 de tavsiye ederim. Beğenirsen 2'yi almak sana kalmış.:)
Korsan indirmem normal de ama videoları izledikten sonra oynamak istedim. Steam'de oyunlarımın hepsi yani alıyorum :D DL1 var ama oynamadım henüz sadece başında ki parkura kadar gelmiştim. RDR2 bile duruyor yarı da oynayamıyorum. Oyun oynayacak vaktim yok maalesef :( Ama aynı zamanda uyguna oyun bulursam topluyorum.

Korsan indirmem normal de ama videoları izledikten sonra oynamak istedim. Steam'de oyunlarımın hepsi yani alıyorum :D DL1 var ama oynamadım henüz sadece başında ki parkura kadar gelmiştim. RDR2 bile duruyor yarı da oynayamıyorum. Oyun oynayacak vaktim yok maalesef :( Ama aynı zamanda uyguna oyun bulursam topluyorum.

Dyingh lıght 1 şu ana kadar gelmiş en FPS kamera işe oynanan oyun bence. Oynamadığına çok pişman olacaksın. Bütün yan görevleri bitirdim. Evet başta bir tuhaf geliyor. Bir FPS kamerası bu kadar hoplamaz zıplamaz. Sonra alışıyorsun. DLC'yi de bitirdim. Çok beğendim. İhmal etme. Böyle nimetler oyun dünyasında ender görülür:)110 sat gömdük.

Benim sınırım yoktu ancak indirimlerden alıyordum en yüksek de 100TL'ye RDR2 aldım ve bu son gibi bir şey. Dediğiniz de çok haklısınız. Bu tarz yorum yapanlar yabancılara göre daha uygun aldığımızı söylüyor ama arada ki alım gücü farkı dağ kadar işte :(

Witcher 3'den bahsediyor.
Evet işte. Konunun başlarında birisi asgari ücret örneği verdi.
Arkadaşlar bakın. Asgari ücret dünyanın çoğu ülkesinde en vasıfsız, en eğitimsiz, en basit işi yapan eleman üretidir. Ve asgari ücret alan kişi sayısı çok az.
Avrupa'da asgari ücret alan kişi sayısının nüfüsün tamamına oranının ne kadar olduğuna bakmak lazım. Bir de tabi ki asgari ücretle onlar neler alabiliyor, biz neler alabiliyoruz. Yani dediğiniz gibi alım gücü asıl mesele.
Daha ne diyeyim. Bizi bu hale düşürenler utansın.

Dyingh lıght 1 şu ana kadar gelmiş en FPS kamera işe oynanan oyun bence. Oynamadığına çok pişman olacaksın. Bütün yan görevleri bitirdim. Evet başta bir tuhaf geliyor. Bir FPS kamerası bu kadar hoplamaz zıplamaz. Sonra alışıyorsun. DLC'yi de bitirdim. Çok beğendim. İhmal etme. Böyle nimetler oyun dünyasında ender görülür:)110 sat gömdük.

Aslında oynayacak çok oyun var ama vaktim yok dediğim gibi. Yazılım ile ilgileniyorum ve oyuna zaman harcarsam kendimi kötü hissediyorum. Atacağım SS'de ki oyunları aldım ama bitirmedim henüz.

GTA serisini baştan oynamak istiyorum tekrardan.

1675188407343.png

1675188413299.png

1675188424421.png

1675188432298.png

1675188438771.png

1675188443383.png

1675188448322.png

1675188455448.png

1675188459608.png

1675188463772.png

1675188469086.png

1675188479624.png

1675188491447.png

1675188495549.png

1675188498747.png

1675188505984.png

1675188511172.png

1675188518925.png

1675188526077.png

1675188532751.png

1675188543637.png

1675188549024.png

1675188555550.png

1675188565177.png

1675188573836.png

Arkadaşlar bakın. Asgari ücret dünyanın çoğu ülkesinde en vasıfsız, en eğitimsiz, en basit işi yapan eleman üretidir. Ve asgari ücret alan kişi sayısı çok az.
Avrupa'da asgari ücret alan kişi sayısının nüfüsün tamamına oranının ne kadar olduğuna bakmak lazım. Bir de tabi ki asgari ücretle onlar neler alabiliyor, biz neler alabiliyoruz. Yani dediğiniz gibi alım gücü alıl mesele.
Avrupa da asgari ücretli çalışan sayısı %5 olması lazım. Taş çatlasın %8. Aldıkları para bizden kat ve kat da fazla. Gerçekten çok kötü durumdayız. Malum parti gelmeden önce %10'muş sanırsam bizde ki asgari ücretli oranı şimdi ise %65-70 arası.

Seçim sonucu ne olursa olsun 2023 sonuna kadar dolar 20'yi geçmezse bütün ülke olarak davullu zurnalı eğlence tertip edelim. Yarı yarıya düşmesi ihtimal dahilinde değil.
Ekonomi ve borsayı yakından takip eden biri olarak şunu söylemeliyim ki, dolar kuru bir yıl içinde en az 25 liraya yükselecek. Yükselmek zorunda. Aksi halde ihracat çok büyük darbe yer, bir sürü insan işsiz kalır. Yani, Steam fiyatlarında ve PC bileşeni fiyatlarında boşuna düşme beklemeyin. Paranız varsa ve ihtiyacınız olan bir şey varsa kapın şimdiden.

Avrupa'da asgari ücret alan kişi sayısının nüfüsün tamamına oranının ne kadar olduğuna bakmak lazım. Bir de tabi ki asgari ücretle onlar neler alabiliyor, biz neler alabiliyoruz. Yani dediğiniz gibi alım gücü asıl mesele.
Değerli arkadaşlar, alım gücü söz konusu ise her zaman ve esas olarak bakmanız gereken şey şudur: Kaç saat veya kaç gün çalışıp ne alabiliyorsun? Mesela, bir Amerikalı bin dolarlık bir bilgisayar veya bir playsetaiton5 alabilmek için kaç saat çalışıyor, aynı bilgisayarı ya da playsitaion5'i, burada ekstra eklenen vergilerle alabilmek için sen kaç saat çalışıyorsun? Buna baktığınızda, Türkiye'de ne kadar keriz yerine konulup konulmadığınızı kolayca anlayabilirsiniz. Gerisi palavradır. Yani esas olan sizin veya bir Avrupalı'nın bir şeyi alabilmek için kaç gün çalışmak zorunda kaldığıdır.
Somut bir örnek:
ASUS GeForce Dual RTX 3060 O12G V2 12GB GDDR6 192bit 1867Mhz OC 1xHDMI 3xDP Ekran Kartı Avrupa'da 380 euroya satılıyor. 380 euro kazanmak için bir Avrupalı işçi kaç gün çalışıyor, Türkiye'de bunu 10 bin liraya almak için bir Türk işçi kaç gün çalışıyor?
Bunu hesaplayın ve sonucu da yazın buraya ki nasıl ve neden keriz yerine konulduğunuzu anlayabilesiniz.

Son düzenleme:
Dolar kuru düşerse ülke batar. Kur en fazla sabit kalır.
İlk cümleniz umarım troldür. Zira tam tersi geçerli , şu anda kur yüksek ve ülkenin durumunu görüyoruz. Umarım aynı ülkede yaşıyoruzdur

Ekonomi ve borsayı yakından takip eden biri olarak şunu söylemeliyim ki, dolar kuru bir yıl içinde en az 25 liraya yükselecek. Yükselmek zorunda. Aksi halde ihracat çok büyük darbe yer, bir sürü insan işsiz kalır. Yani, Steam fiyatlarında ve PC bileşeni fiyatlarında boşuna düşme beklemeyin. Paranız varsa ve ihtiyacınız olan bir şey varsa kapın şimdiden.

Değerli arkadaşlar, alım gücü söz konusu ise her zaman ve esas olarak bakmanız gereken şey şudur: Kaç saat veya kaç gün çalışıp ne alabiliyorsun? Mesela, bir Amerikalı bin dolarlık bir bilgisayar veya bir playsetaiton5 alabilmek için kaç saat çalışıyor, aynı bilgisayarı ya da playsitaion5'i, burada ekstra eklenen vergilerle alabilmek için sen kaç saat çalışıyorsun? Buna baktığınızda, Türkiye'de ne kadar keriz yerine konulup konulmadığınızı kolayca anlayabilirsiniz. Gerisi palavradır. Yani esas olan sizin veya bir Avrupalı'nın bir şeyi alabilmek için kaç gün çalışmak zorunda kaldığıdır.
Somut bir örnek:
ASUS GeForce Dual RTX 3060 O12G V2 12GB GDDR6 192bit 1867Mhz OC 1xHDMI 3xDP Ekran Kartı Avrupa'da 380 euroya satılıyor. 380 euro kazanmak için bir Avrupalı işçi kaç gün çalışıyor, Türkiye'de bunu 10 bin liraya almak için bir Türk işçi kaç gün çalışıyor?
Bunu hesaplayın ve sonucu da yazın buraya ki nasıl ve neden keriz yerine konulduğunuzu anlayabilesiniz.

Kesinlikle. Ben de aynı şeyi söylüyorum zaten. Şuan alım gücümüz ortada ve döviz yükseldğinizde alım gücümüzün daha da düşecek Buna şüphe yok. Umarım hala bazı şeyleri anlamak istemeyen insanlarda bir nebze olsun farkndalk oluşturabilbişimdir.

Son düzenleme:

Somut bir örnek:

Gpu örneğinize katılmakla beraber 1dolar=8tl baz alan fiyatlandırmanın da (Bunu yapan 3 5 oyun şirketi var) bizler için çok da pahalı olmadığını insaflı olduğunu belirttim ben de. Dediğinize katılıyorum iyi açıklamışsınız. Bir Cyberpunk 2077 yi almak için Almanya, Fransa veya Belçika, Hollanda gibi refah seviyesi çok yüksek 15 20 ülkeyi çıkarınca aslında pek çok ülkeyle aynı pahalılıktayız. (CDPR fiyatlandırması için)

Toparlamak gerekirse 60 dolar=500 tl fiyatlandırmasının makul olduğunu düşünüyorum. 1200 1100ler astronomik tabiki de. Buradaki temel sıkıntılardan biri de X ülkesinde 100 kişiden 10u 10x, 80si 5x, 10u x kazanırken Türkiye'de 100 kişiden 20sinin 20x 80nin x kazanması. Yani Türkiye de zengin ile fakir zümre arasında uçurum var ve orta sınıf diye bir şey artık yok gibi bir durum söz konusu. Bu sebeple de bu fiyatlar çok pahalı diyen kesim (biz) daha fazlayız, daha çok göze batıyoruz.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı