Thermagic ZF-12 İncelemesi

IMG_20210504_121955.jpg

İçeriği bu şekilde iki adet alkollü mendil yayma kaşığı ve macunun kendisi. Yoğunluk kıvam renk bakımından Arctic MX-4 ile aynı diyebilirim. Bu standarttaki termal macunların çoğu bu kıvamda oluyor genelde yoğun ve yayması zor ancak güzel performans veriyor.
Öncesinde Arctic MX-4 termal macun elimde mevcuttu halihazırda onu kullanıyordum. İşlemci Ryzen 7 2700 4.0 GHz 1.296V ile kullanmaktayım. Soğutucu olarak Snowman T6 kullanıyorum. Prime95, stabil yük vermediği için tercih etmedim belli bir süre geçtikten sonra 110W TDP değerindeyken test süresi boyunca 150W'a anlık sıçrama yapıyor. Sürümler arası da muallak sonuçlar verdiği için artık bu programı esas almamaya karar verdim stres testi olarak kullanılır fakat termal sonuçlar için pek de esas alınacak bir program olmadığı kanısına vardım. Bu yüzden CPU-Z ile testi yaptım. TDP 110W güç tüketimi ise 150W şeklinde yük vermekte. İki macun için de aynı koşullar sağlanmıştır ve test 10 dakika sürmüştür.

MX-4.png

Arctic MX-4 termal macunun test sonucu 70-71 derece.

ZF-12.png

Thermagic ZF-12 termal macunun test sonucu 69 derece.

ZF-12 linki: 3.42US $ |ZF 10/12/EX/EVO yüksek performanslı termal İletkenlik gres macun işlemci CPU GPU soğutucu soğutma fanı bileşik soğutucu|Fans & Cooling| - AliExpress
Arctic MX-4 50 lira fiyat etiketi bulunuyor yer yer belli sitelerde 90 liraya bile satıldığını gördüm sahtesi de piyasada çok olduğu söyleniyor. Şahsen ikisi de tercih edilebilir macun. AliExpress'te yeni hesap açıldığında 5 liraya 4 gram olanı alınabiliyor vergisi de 16-17 lira civarı geliyor ancak ben bunu esas almayıp, normal ürünün kendi fiyatını vergisiz olarak kabul etmek istiyorum. 30-35 liraya böyle bir macun yok. MX-4'ten daha iyi performans veriyor. Acelesi yoksa AliExpress'ten alınır. 20 günde elime ulaştı. Testi daha kapsamlı yapabilirdim stok hızda, boştaki değeri şeklinde fakat bunların önemi yok benim için. Biri daha iyiyse zaten her koşulda o daha iyi olacaktır. Tek varyant yeterlidir.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı