Xiaomi Redmi 12C İncelemesi

Daha önceki araştırmalarım doğrultusunda bu ürünü alma kararı aldım. Şikayetleri incelediğimde alınabilir bir cihaz olduğunu tespit ettim. Performans açısından problemli olduğu söyleniyordu. Ben olağanüstü bir performans beklemediğim için bu ürünü seçtim.

Bu ay almış olduğum akıllı telefon hakkında deneyimlerimden bahsedeceğim. Öncelikle şarj performansına değinelim. Ben telefonu günde yaklaşık 30 dakika kadar kullanıyorumdur. Bundan dolayı tek şarjda 1 hafta kadar rahat gidiyor. Bu arada hiçbir ayar yapmadım, yani arka planda uygulamalar açık olduğu halde bu kadar uzun süre şarj gitmekte. Kapatsam herhalde süre daha da uzar.

Bir diğer kısım kamera. Kamerasını denedim ve beğendim. Eski telefonum olan Lenovo K5 Plus'a göre daha iyi kameraya sahip. Düşük ışık performansı da daha başarılı. Kamerada yaşadığım tek sorun yakınlaştırma oldu. Yakınlaştırma yaparken gecikme yaşanıyor, bunun dışında bir problem yer almamakta.

Hız açısından yorum yapmak gerekirse uygulamalar hızlı çalışıyor. Hatta PiP benzeri bir sistem var, uygulamalar ekran içinde açılıyor. Yani aynı anda birden fazla uygulama kullanılabiliyor. Bu şekilde de akıcı bir kullanım sağladım. Herhangi bir donma veya kasma yaşanmıyor. Performans alanında yaşadığım tek problem bazen uygulamalar açılırken bir süre beklemesi yani gecikmeli açılması. Bunun disk hızından kaynaklı olduğunu düşünüyorum.

Eğer alacaksanız ve sorularınız var ise bana sorabilirsiniz. Puanlamak gerekirse 100 üzerinden 85 veriyorum. Muazzam bir performans arayışı içinde olmayanlar için yeterli düzeyde bir cihaz.

Lenovo k5Plus'dan sonra elbette cihaz tatminkar gelir, K5 Plus'ı bir dönem kullandım hem Snapdragon 616 işlemcisi oldukça ısınmaya elverişli hem de cihazın arka kamerası bile dönemindeki fiyat segmentinde olan rakiplerinin öne kameraları ile bile yarışamayacak düzeyde başarısız, hatta cihazın arkasında bulunan çift Dolby hoparlörleri dışında başarılı bir özelliği şahsen yok. Ancak Redmi'nin özellikle C gibi giriş segment modelleri bir süre sonra güçsüz işlemciye sert gelen MIUI arayüzü ve gereksiz bir ton kaldırılamayan şayumi çöp uygulamaları ki cihazda aynı uygulamanın hem Xiaomi hem de Google alternatifinin eş zamanlı yüklü olması ilginç, aradığında ve arandığında hattın ya çok zor ya da hiç düşmemesi, bazen açık olduğu halde ulaşılamıyor olması gibi sorunları yaşamama şansınız yok. Bu tarz giriş segment cihazlarda General Mobile gibi 3. parti bir arayüz yerine saf Android arayüzünü kullanmayan cihazların genel sorunu kısa zaman zarfında arayüzün adeta sistemi şişirmesidir.

Geri
Yukarı