İnceleme Thermal Grizzly Conductonaut Acer Nitro 5 Laptop

Laptop Modeli: Acer Nitro 5 AN-515-55 (2020)

İşlemci: i7-10750H

Ekran Kartı: GTX 1660 Ti Mobile

Normal macun: Zalman STC 8 - 8.3 W / (M · K)

Sıvı metal macun: Thermal Grizzly Conductonaut - 73 W / (M · K)

İşlemci Undervolt(UV) yapılı durumdadır.

UV Değerleri

UV.png

Tüm testler aynı oda sıcaklığında ve maksimum fan ayarında yapıldı. YouTube üzerindeki izlediğim tüm videolarda normal macun ve sıvı metal macunun karşılaştırmaları otomatik fanda yapılmıştı. Bu özellikle laptoplar gibi yüksek sıcaklık-düşük fan eğrisinde programlanmış cihazlarda sıvı metalin gerçek potansiyelini görmemizi engelleyen bir durum. Bundan ötürü tamamen eşit şartlarda bir test gerçekleştirdim bu yüzden YouTube üzerindeki testlerden çok daha iyi bir sonuçla karşılaştım özetle sıvı metalin tüm potansiyelini kullanmış oldum.

ÖNEMLİ NOT: Paylaştığım 4 sentetik ve 2 oyun testinin de HWMonitor ile eş zamanlı ayrıntılı grafik görünümünde ekran kaydı mevcuttur. Müsait bir zamanda sıvı metal macunun uygulanış videosu ile birlikte tek video ile paylaşacağım.

Sentetik Testler

NOT : Sol taraf normal macun - Sağ taraf Thermal Grizzly Conductonaut

CPU-Z
CPU-Z.png

Intel XTU

XTU.png

Geekbench 6

Geekbench 6 .png

Cinebench R23

Cinebench R23.png

Sıcaklık
NOT: Tüm testlerde ölçümleme baştan sona açıktı ve min-max değerleri tamamen doğru durumda olduğu için tek fotoğrafta sıcaklık farkını da paylaşıyorum. Ekran görüntüsü Cinebench R23 testinin son saniyesinde, tam yükte frekans ve sıcaklık karşılaştırması için seçildi. ( Sırasıyla CPU-Z, Intel XTU, Geekbench ve Cinebench R23 testleri durmaksızın yapıldı.)
Sıcaklık.jpg

Özel NOT: Burada sıvı metal ile i7-10750H Intel'in teknik verilerde sunduğu ama hava soğutma ile kesinlikle mümkün olmayan tek çekirdek için 5 GHz Intel® Thermal Velocity Boost olarak lanse ettiği değerin gerçek olduğunu, ulaşılabildiğini zor da olsa görmüş olduk. Buna ek olarak da oyunlarda tüm çekirdeklerde 4.2-4.3 GHz frekanslar mümkün.

Oyun Testleri

F1 2022

F1 22.png

CS GO

CS GO.png

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Elinize sağlık, çok güzel bir karşılaştırma olmuş. Ben de düşünmüştüm bir ara sıvı metal kullanmayı fakat kendime güvenemedim. Bir de sıvı metalin normal termal macunlara göre daha hızlı pump out etkisine sahip olduğunu hem duydum hem de okudum. Uzun süreçte de editlerseniz bu konuyu güzel olabilir. Tekrardan teşekkürler.

Elinize sağlık, çok güzel bir karşılaştırma olmuş. Ben de düşünmüştüm bir ara sıvı metal kullanmayı fakat kendime güvenemedim. Bir de sıvı metalin normal termal macunlara göre daha hızlı pump out etkisine sahip olduğunu hem duydum hem de okudum. Uzun süreçte de editlerseniz bu konuyu güzel olabilir. Tekrardan teşekkürler.
Çok uzun süre dayandığını tecrübe etmiş çoğu kişi ve YouTube kanalları. Deneyip göreceğiz. Ben de normal macun pump-out sorunundan bıktığım için sıvı metalde karar kıldım son çare olarak.

Hayırlı olsun.
Umarım çevresine gerekli yalıtımı yapmışsınızdır, yoksa laptop haşat olabilir. Çünkü şu an akmamış dahi olsa zaman içinde akıyor.
Sıvı metalin kohezyonu çok güçlü akması çok zor. 2015'ten beri hem CPU'da hem de GPU'da sıvı metal kullanıyorum bir kere bile akma problemi yaşamadım.

Hayırlı olsun.
Umarım çevresine gerekli yalıtımı yapmışsınızdır, yoksa laptop haşat olabilir. Çünkü şu an akmamış dahi olsa zaman içinde akıyor.
Teşekkür ederim. Evet GPU devreleri için oje artı çevresine kapton bant, CPU etrafında devre yoktu onun da etrafına sadece kapton bant ile önlem aldım.

Sıvı metalin kohezyonu çok güçlü akması çok zor. 2015'ten beri hem CPU'da hem de GPU'da sıvı metal kullanıyorum bir kere bile akma problemi yaşamadım.
Ben de kullanıyorum kendi laptoplarımda. ASUS ve MSI laptoplara uyguladım ancak 3060'lı MSI laptopum çöp oldu geçen gün. :)

Ben de kullanıyorum kendi laptoplarımda. ASUS ve MSI laptoplara uyguladım ancak 3060'lı MSI laptopum çöp oldu geçen gün. :)
Neden oldu hocam? Biraz ayrıntı verebilir misiniz? Ben de biraz fazla sürmüş olabilirim kafama takılıyor zaten.

Neden oldu hocam? Biraz ayrıntı verebilir misiniz? Ben de biraz fazla sürmüş olabilirim kafama takılıyor zaten.
Emin ol bundan fazla süremezsin :D Dediğim gibi kohezyon etkisi çok fazla o yüzden heatsinki üstüne bastıktan sonra akması çok zor. Sadece uygularken etrafa sıçratırsan problem yaratabilir.

1679345375570.png

Yalıtımını düzgün yaptıysan sorun olmaz. Benimki tamamen yalıtımda yaptığım hatadan kaynaklı.
Isı borularını yerleştirdikten sonra taşmış, taşan kısım da zamanla hareket etmiş. Laptop taşınan bir cihaz haliyle, sarsılmalarla sıvının yer değiştirmesi de olası oluyor.

Geri
Yukarı